Téma týdne: Do měsíce špičkovým blogerem – budování návštěvnosti

V tomto týdnu si představujeme možnosti, které současný internet nabízí pro tvorbu internetových deníčků. V dnešním článku na vás čeká přehled nástrojů a způsobů, jakými zvýšíte návštěvnost svého blogu a přitáhnete nové čtenáře.

Poslední článek z této série bude věnován představení méně známých, ale zajímavých blogů. Máte-li tedy zajímavý tip, neváhejte napsat autorovi článku. Součástí představení blogů bude i pár slov o jejich autorech.

Nikoho by asi nebavilo psát do šuplíku. Mezi internetovým deníčkem a tím ručně psaným je jeden zásadní rozdíl. Zatímco klasický deníček zpravidla nebývá určen nikomu jinému než jeho pisateli, ten internetový tvoříme s cílem dát  o něm vědět co největšímu množství čtenářů.

Při tvorbě příspěvků do svého blogu na to tedy pamatujte. Neodrazujte čtenáře tématy odlišnými od těch, na která jsou na vašem blogu zvyklí. O tvorbě obsahu blogu jste si mohli přečíst včera.

Vyhledávače

Jedním z důležitých faktorů ovlivňujících přísun návštěvníků na váš blog je umístění ve vyhledávačích. Budete-li psát o aktuálních tématech a váš blog nebude pro vyhledávače složitým oříškem, máte návštěvnost téměř zaručenu.

Zařazení ve vyhledávačích, jako je Google, zajistíte vhodnou volbou klíčových slov a textem rozděleným výstižně zvolenými mezinadpisy. Používejte značky <h1>, <h2> a spol. Použití normálního textu označeného pouze tlustým písmem, který by sloužil jako mezinadpis, není dobrý nápad.

Jelikož je blogů velké množství, je vhodnější spolehnout se na vyhledávače a stránky podle toho optimalizovat (mimo jiné i popisky u obrázků, odkazů, nepoužívat obrázková tlačítka atd.). Do katalogů na velkých portálech můžete adresu na svůj blog samozřejmě přidat, ale pro dosažení nějakého účinku počítejte s investicí na zaplacení lepší pozice. Blog však většinou tvoříme pro zábavu, nevidím tedy důvod, proč platit za umístění v katalogu.

Weblogy.cz

Docela něco jiného než běžné katalogy odkazů jsou speciální katalogy internetových deníčků. Jeden takový najdete na adrese www.weblogy.cz. Pokud budu citovat, co má tato služba ve svém popisu, jde o to, nabídnout „v řádu minut aktualizovaný přehled článků z nejlepších českých weblogů zaměřených na webdesign a internet. Weblogy.cz jsou vlastně jakýmsi pomyslným středem českých webdesignerských weblogů. Vše, co se napíše o webdesignu v českých blozích, by vám se službou Weblogy.cz nemělo uniknout“. Tolik tedy citace.

Co potřebujete k umístění svého blogu do tohoto katalogu? Předně dostatečně pěvně zvolené téma. Autoři katalogu (a vlastně i čtenáři) nemají rádi mixy různých témat. Pokud se při psaní svých příspěvků do deníčku snažíte dodržovat pravidla českého jazyka, text není na úrovni žáka prvního stupně základní školy a váš blog je plně funkční, máte téměř vyhráno. Podmínkou je samozřejmě RSS export článků, což nabízí většina blogovacích serverů jako samozřejmost. Blogy jsou do katalogu přidávány ručně, takže se nepokoušejte lhát…

Odkazy na váš blog jsou jednak umístěny v abecedním katalogu, jednak je na titulní stránce serveru vždy seznam nových příspěvků v různých deníčcích. Objevit se tam tedy mohou i ty vaše. Pozor, nebudete-li dbát na kvalitu, můžete být časem ze seznamu vyškrtnuti.

Klepněte pro větší obrázek

Weblogy.cz – přehled českých blogů zaměřených na internet

Blogportál.cz – svět internetových deníčků

Na tomto webu najdete katalog webových stránek nabízejících k přečtení internetové deníčky. Katalog je poměrně přehledně roztříděn do několika kategorií. Najdete tu vše, od ekonomiky, přes počítače, sport až k jídlu a pití. Portál nabízí snadné vyhledávání jak v seznamu blogů, tak v článcích.

Registrace vašeho deníčku v seznamu blogů přinese ovoce pouze v tom případě, že si vyberete správnou kategorii. Do pozornosti návštěvníků tohoto portálu se dostanete také pravidelným psaním příspěvků do svého deníčku. Novinky jsou totiž zobrazeny na úvodní straně. Pamatujte na to při vymýšlení originálního a poutavého nadpisu pro svůj článek.

Klepněte pro větší obrázek

Blogportál.cz – rozcestník českých a slovenských webů

Blogportál a la hlava.net

Se stejným názvem, Blogportál, se můžete setkat i na adrese blogportal.hlava.net. Jde opět o katalog webových deníčků, roztříděný do několika kategorií. Třídění zde není až tolik přehledné jako u předchozího serveru, ovšem jakákoli možnost propagace je lepší než žádná.

Web nabízí seznam populárních blogů a stručný pohled na nejnovější články bloggerů. Při přidávání blogu do katalogu doporučuji uvést odkaz na RSS zdroj vašich příspěvků. Případní čtenáři to jistě ocení.

Klepněte pro větší obrázek

Katalog blogů najdete i na adrese blogportal.hlava.net

RSS čtečky a katalogy

Pravidelné čtenáře, které upoutáte svými články, můžete získat také pomocí RSS. Dnes již tuto technologii používá spousta uživatelů internetu, objevuje se i v nejnovějších poštovních klientech. O svém blogu tak můžete dát vědět do internetového katalogu RSS zdrojů.

Oblíbeným místem pro takové účely je například FeedCat.net. Katalog je přehledně roztříděn, takže byste neměli mít problém s vložením odkazu na svůj RSS zdroj na správné místo. Katalog je mimo jiné provázán se čtečkou RSS Point, což dále zvyšuje pravděpodobnost, že váš blog objeví více potenciálních čtenářů.

Klepněte pro větší obrázek

Katalog RSS zdrojů FeedCat.net

Při exportu RSS zdrojů na svém deníčku, byste měli mít možnost nastavit, co vše se v RSS zprávě objeví. Své články koncipujte tak, aby byly dostatečně dlouhé k rozdělení na úvodní část a hlavní text.

Úvodní část by měla být dostatečně poutavá, aby potenciálního čtenáře navnadila k návštěvě. Z toho tedy plyne, že do RSS exportu byste neměli umisťovat celý článek, ale právě jen tu úvodní část. Někdy se můžete setkat s RSS zdrojem, který exportuje pouze nadpisy článků. Osobně je nepovažuji za nijak lákavé, málokdy jde z několika vět v nadpisu poznat, zda článek stojí za přečtení.

Zahraničí

Speciální službu pro blogery z celého světa najdete na adrese www.technorati.com. Jde o rozsáhlý katalog internetových deníčků a stránek, který obsahuje dva a půl miliardy odkazů. Vše je rozděleno do velkého počtu různých kategorií.

Vyhledávací stroj na Technorati v současné době sleduje okolo 42 milionů stránek. Je docela možné, že časem se v jeho vyhledávači objeví i váš blog, pokud bude mít co nabídnout. Docela mě překvapilo, když jsem bez jakékoli snahy našel na Technorati několik stop své činnosti na internetu. A nemyslím tím články na Živě.

Klepněte pro větší obrázek

Na Technorati najdete nejenom anglické články

Přestože je Technorati server napsaný v angličtině, najdete na něm i odkazy na české články. Pokud zvládnete proces registrace přidání blogu v angličtině, pak myslím, že Technorati je zajímavým místem, jak dát vědět světu o svém blogu. Zajímavou službou je také www.weblogs.com. Jde o server zprostředkující informace o aktualizacích blogů a některých dalších internetových stránek.

Internet není Divoký západ

Přestože je internet relativně svobodné médium, a i přes veškeré snahy jej není možné rozumně cenzurovat, neznamená to, že byste na něm neměli dodržovat pravidla slušného chování. První připomínku najdete většinou již při zakládání internetového deníčku.

Většina provozovatelů má ve smlouvě uvedeno, že si nepřeje provoz blogů, které porušují platné zákony a jinak kazí dobré mravy. Co si pod zkaženými mravy představíte, záleží jen na vás. Řekl bych, že člověk, který zakládá blog, by měl mít dost zdravého rozumu, aby to pochopil. A pokud ne, brzy mu to někdo připomene.

Nesnažte se svůj blog propagovat formou nevyžádaných zpráv. Je to sice zajímavý způsob, ale jistě chcete být známi jinak než jako úspěšný spammer. Pozor, určitou formou spamování je také neustálé upozorňování na svůj blog v různých diskusích a chatech. Za takové chování vám hrozí postih od provozovatelů serveru, většinou zákaz přístupu z konkrétní IP adresy, případně zákaz přihlášení pod zvolenou přezdívkou.

Témata článku: Google, Internet, Měsíc, LNG

4 komentáře

Nejnovější komentáře

 • mozek 14. 6. 2006 21:28:40
  sakra
 • vojta.rylko 14. 6. 2006 17:49:10
  jj, taky
  Tato www byla zrušena z důvodu podezření na nelegální obsah.
 • Cubic 14. 6. 2006 9:16:32
  tak ten odkaz je zajimavej, ale mozna jsi ho napsal spatne...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5