Telenor a Nextra v náruči GTS: nic nového pod sluncem

Potvrzuje se, že ze současných telekomunikačních hráčů má peníze a vůli nakupovat jen jediný. Do náruče GTS Novery padly po Contactelu také společnosti Nextra a Telenor Networks.
Telenor a Nextra v náruči GTS: nic nového pod sluncem

Jsou to zprávy měsíce, a současně není téměř co psát. To v případě, pokud jednou větou konstatujeme, že v náruči GTS jsou, za nezveřejněnou cenu, už i společnosti Nextra a Telenor Networks (obě patří mateřské firmě, norskému Telenor ASA), a to včetně slovenských zastoupení.

GTS Novera potvrzuje, že je konsolidátorem na českém trhu alternativních operátorů, zatímco u ostatních je situace nehybná. Tato firma provedla v krátké době už čtyři významné akvizice (Aliatel, Contactel, Telenor, Nextra).

Nemusí být samozřejmě pravda, že GTS Novera je skutečně jedinou společností schopnou akvírovat. Třeba v případě Telenoru a Nextry, které byly veřejně na prodej (jejich mateřská firma oficiálně tento záměr ohlásila, na rozdíl od Contactelu, kde to pouze „prosakovalo kuloáry“), existovala i řada dalších zájemců. Jmenovitě např. Tiscali, eTel, Vodafone a údajně i Contactel samotný. To, že firmy nakonec skončily u GTS, znamená, že tento zájemce přišel s nejvyšší nabídkou.

Jak si může GTS „dovolit“ přeplatit stonásobně větší Vodafone? Důvody mohou být následující:

 • a) Nextra a Telenor jsou pro společnost GTS samozřejmě typičtějšími akvizičními cíli a mají pro ni relativně větší význam (pro Vodafone je to nesouvisející byznys);
 • b) skupina GTS má k dispozici dostatek „soft money“, tj. nevyžaduje jasnou a rychlou návratnost, může si dovolit poněkud riskantnější či dražší akvizice. Není úplně obvyklé, aby finanční investor (který stojí za GTS) přeplatil strategického zájemce (typu Vodafone), ale v poslední době se s tím setkáváme stále častěji.

Etapa akvizicí a investic

Není rozhodně překvapivé, že byly nyní prodány právě obě (resp. všechny čtyři) dcery Telenoru. Norský telekomunikační operátor si prošel vývojem podobným všem bývalým evropským incumbentům.

Tato norská firma zahájila svůj provoz (1. ledna 1855) natažením prvního telegrafního spojení. Sto padesát let stará společnost, dříve vlastněná státem a do roku 1988, ale částečně až do roku 1998 (!) s garantovaným státním monopolem, obdržela jako první licence na všechno, na co si vzpomněla. Částečně pak byla privatizovaná v roce 2000 – to je historie, která nám zní velmi důvěrně.

Rovnítko mezi místní a norský státní Telecom klást ovšem nelze. Norsko si neprožilo totalitní hnilobu a vysoká kultivovanost podnikání je v severských zemích dobře známa. Nicméně i Telenor (dříve Norské telekomunikace) si vyzkoušel, podobně jako řada jiných telecomů, etapu poměrně zmatených akvizicí a investic v zahraničí.

Ke konsolidaci došlo až zhruba od roku 2004 – pod jasným sloganem: být v zahraničí aktivní pouze jako mobilní operátor a pouze tam, kde „vede“ či má majoritu. Osud jeho česko-slovenských poboček tak byl jasný.

Velká konsolidační akce

Před GTS nyní stojí především velmi obtížný manažerský úkol. Firmě, během doslova několika dnů, spadly do klína tři další společnosti. Všechny dříve navzájem konkurenční, všechny překrývající se v byznysech – někde stoprocentně, někde částečně a někde vůbec.

To, co se obvykle dělá v takovýchto případech na Západě, je nemilosrdná řezničina. Do několika málo měsíců nezůstane po akvírovaných firmách ani stopy. Vytvoří se jediná struktura bez jakéhokoli zdvojování. A samozřejmě obrovské množství zaměstnanců (obvykle u akvírovaných firem, a ne vždy s ohledem na faktické schopnosti, vždyť „větší bere“) zahustí řady telekomunikačních nezaměstnaných.

Ostatně, úspora fixních (tj. personálních a s personálem souvisejících) nákladů bývá jedním z hlavních důvodů podobných akvizic. Jak už jsme psali při příležitosti akvizice Contactelu, dnes se poměrně zřídka setkáme s případem, že by jeden telekomunikační operátor neuměl něco, co neumí každý jiný.

Podobně velká konsolidační akce – zejména v případě, kdy se vlastně slučují čtyři firmy do jedné – je v Čechách událostí zřídkavou. A jsme zvědavi, jak si s ní GTS poradí. Informací od „utečenců“ se nám samozřejmě dostane vrchovatě.

Konkurenční boj

Další zajímavou otázkou pak je, jakým způsobem se bude vyvíjet trh, tedy zejména cenová politika v oblasti datových i hlasových telekomunikačních služeb. Rychlá série čtyř akvizicí výrazně pročistila trh a snížila počet konkurujících si firem skoro na polovinu.

Je známé, že urputný konkurenční boj, kdy s prakticky totožnými nabídkami usilovalo o zákazníky osm celorepublikově působících firem, byl sice příjemný pro zákazníky (ceny šly až „na dřeň“), ale zisku se dalo dosahovat jen obtížně.

To, že se ceny nyní poněkud zvednou, má ale stejnou naději jako pravý opak. Posílená GTS, které se díky těmto akvizicím zlepší finanční ukazatele (fixní náklady by měly vzrůst podstatně méně než tržby), si může dovolit využít převahy ke „gambitu“, k zesílení tlaku na několik zbývajících konkurentů.

Jak jsem už uváděl, očekáváme další kola tohoto konsolidačního zápasu. A zatímco při akvizici Contactelu jsem ještě byl názoru, že se potáhne několik let, dnes bych na to už asi tolik nevsadil. Pokud se trh začne takto rychle „sypat“, urychlí konsolidační procesy i vlastníci dalších hráčů. Dočkáme se další fúze do jara?

Poznámka na okraj

Takřka současně s touto zprávou dorazila informace ohledně změny vlastníka u jednoho z menších operátorů, společnosti SkyNet. Zde ale nešlo o konsolidační jev. SkyNet patřil finančnímu vlastníkovi (Slovanet, registrovaný v Nizozemí) a nyní jej vyměnil za jiného, za Tinezo Investments, rovněž s registrací v Nizozemí.

O obou fondech existuje jen velmi málo informací, Tinezo nemá ani vlastní webovou stránku. Nejedná se dle našeho názoru o významnou změnu, spíše o to, že Slovanet vlastní SkyNet už pátým rokem a byl spíše nucen firmu „předat dál“.

Témata článku: Byznys, Slunce, Skynet

12 komentářů

Nejnovější komentáře

 • PEPE 12. 12. 2005 9:38:38
  Evidentně jste buďtp Contactelák, nebo o VoIP na českém trhu moc nevíte....
 • ivan 10. 12. 2005 14:09:46
  Opak je bohuzel pravdou.
  GTS nema prilis schopny managment, ktery by...
 • technik 10. 12. 2005 11:18:57
  Tak teda nevim, co tady porad resite, kyby jste nekdy polozily Milanovi...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

Včera | Jakub Čížek | 52

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 94

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky