Telenor a Nextra v náruči GTS: nic nového pod sluncem

Potvrzuje se, že ze současných telekomunikačních hráčů má peníze a vůli nakupovat jen jediný. Do náruče GTS Novery padly po Contactelu také společnosti Nextra a Telenor Networks.

Jsou to zprávy měsíce, a současně není téměř co psát. To v případě, pokud jednou větou konstatujeme, že v náruči GTS jsou, za nezveřejněnou cenu, už i společnosti Nextra a Telenor Networks (obě patří mateřské firmě, norskému Telenor ASA), a to včetně slovenských zastoupení.

GTS Novera potvrzuje, že je konsolidátorem na českém trhu alternativních operátorů, zatímco u ostatních je situace nehybná. Tato firma provedla v krátké době už čtyři významné akvizice (Aliatel, Contactel, Telenor, Nextra).

Nemusí být samozřejmě pravda, že GTS Novera je skutečně jedinou společností schopnou akvírovat. Třeba v případě Telenoru a Nextry, které byly veřejně na prodej (jejich mateřská firma oficiálně tento záměr ohlásila, na rozdíl od Contactelu, kde to pouze „prosakovalo kuloáry“), existovala i řada dalších zájemců. Jmenovitě např. Tiscali, eTel, Vodafone a údajně i Contactel samotný. To, že firmy nakonec skončily u GTS, znamená, že tento zájemce přišel s nejvyšší nabídkou.

Jak si může GTS „dovolit“ přeplatit stonásobně větší Vodafone? Důvody mohou být následující:

 • a) Nextra a Telenor jsou pro společnost GTS samozřejmě typičtějšími akvizičními cíli a mají pro ni relativně větší význam (pro Vodafone je to nesouvisející byznys);
 • b) skupina GTS má k dispozici dostatek „soft money“, tj. nevyžaduje jasnou a rychlou návratnost, může si dovolit poněkud riskantnější či dražší akvizice. Není úplně obvyklé, aby finanční investor (který stojí za GTS) přeplatil strategického zájemce (typu Vodafone), ale v poslední době se s tím setkáváme stále častěji.

Etapa akvizicí a investic

Není rozhodně překvapivé, že byly nyní prodány právě obě (resp. všechny čtyři) dcery Telenoru. Norský telekomunikační operátor si prošel vývojem podobným všem bývalým evropským incumbentům.

Tato norská firma zahájila svůj provoz (1. ledna 1855) natažením prvního telegrafního spojení. Sto padesát let stará společnost, dříve vlastněná státem a do roku 1988, ale částečně až do roku 1998 (!) s garantovaným státním monopolem, obdržela jako první licence na všechno, na co si vzpomněla. Částečně pak byla privatizovaná v roce 2000 – to je historie, která nám zní velmi důvěrně.

Rovnítko mezi místní a norský státní Telecom klást ovšem nelze. Norsko si neprožilo totalitní hnilobu a vysoká kultivovanost podnikání je v severských zemích dobře známa. Nicméně i Telenor (dříve Norské telekomunikace) si vyzkoušel, podobně jako řada jiných telecomů, etapu poměrně zmatených akvizicí a investic v zahraničí.

Ke konsolidaci došlo až zhruba od roku 2004 – pod jasným sloganem: být v zahraničí aktivní pouze jako mobilní operátor a pouze tam, kde „vede“ či má majoritu. Osud jeho česko-slovenských poboček tak byl jasný.

Velká konsolidační akce

Před GTS nyní stojí především velmi obtížný manažerský úkol. Firmě, během doslova několika dnů, spadly do klína tři další společnosti. Všechny dříve navzájem konkurenční, všechny překrývající se v byznysech – někde stoprocentně, někde částečně a někde vůbec.

To, co se obvykle dělá v takovýchto případech na Západě, je nemilosrdná řezničina. Do několika málo měsíců nezůstane po akvírovaných firmách ani stopy. Vytvoří se jediná struktura bez jakéhokoli zdvojování. A samozřejmě obrovské množství zaměstnanců (obvykle u akvírovaných firem, a ne vždy s ohledem na faktické schopnosti, vždyť „větší bere“) zahustí řady telekomunikačních nezaměstnaných.

Ostatně, úspora fixních (tj. personálních a s personálem souvisejících) nákladů bývá jedním z hlavních důvodů podobných akvizic. Jak už jsme psali při příležitosti akvizice Contactelu, dnes se poměrně zřídka setkáme s případem, že by jeden telekomunikační operátor neuměl něco, co neumí každý jiný.

Podobně velká konsolidační akce – zejména v případě, kdy se vlastně slučují čtyři firmy do jedné – je v Čechách událostí zřídkavou. A jsme zvědavi, jak si s ní GTS poradí. Informací od „utečenců“ se nám samozřejmě dostane vrchovatě.

Konkurenční boj

Další zajímavou otázkou pak je, jakým způsobem se bude vyvíjet trh, tedy zejména cenová politika v oblasti datových i hlasových telekomunikačních služeb. Rychlá série čtyř akvizicí výrazně pročistila trh a snížila počet konkurujících si firem skoro na polovinu.

Je známé, že urputný konkurenční boj, kdy s prakticky totožnými nabídkami usilovalo o zákazníky osm celorepublikově působících firem, byl sice příjemný pro zákazníky (ceny šly až „na dřeň“), ale zisku se dalo dosahovat jen obtížně.

To, že se ceny nyní poněkud zvednou, má ale stejnou naději jako pravý opak. Posílená GTS, které se díky těmto akvizicím zlepší finanční ukazatele (fixní náklady by měly vzrůst podstatně méně než tržby), si může dovolit využít převahy ke „gambitu“, k zesílení tlaku na několik zbývajících konkurentů.

Jak jsem už uváděl, očekáváme další kola tohoto konsolidačního zápasu. A zatímco při akvizici Contactelu jsem ještě byl názoru, že se potáhne několik let, dnes bych na to už asi tolik nevsadil. Pokud se trh začne takto rychle „sypat“, urychlí konsolidační procesy i vlastníci dalších hráčů. Dočkáme se další fúze do jara?

Poznámka na okraj

Takřka současně s touto zprávou dorazila informace ohledně změny vlastníka u jednoho z menších operátorů, společnosti SkyNet. Zde ale nešlo o konsolidační jev. SkyNet patřil finančnímu vlastníkovi (Slovanet, registrovaný v Nizozemí) a nyní jej vyměnil za jiného, za Tinezo Investments, rovněž s registrací v Nizozemí.

O obou fondech existuje jen velmi málo informací, Tinezo nemá ani vlastní webovou stránku. Nejedná se dle našeho názoru o významnou změnu, spíše o to, že Slovanet vlastní SkyNet už pátým rokem a byl spíše nucen firmu „předat dál“.

Témata článku: Byznys, Slunce, Skynet

12 komentářů

Nejnovější komentáře

 • PEPE 12. 12. 2005 9:38:38
  Evidentně jste buďtp Contactelák, nebo o VoIP na českém trhu moc nevíte....
 • ivan 10. 12. 2005 14:09:46
  Opak je bohuzel pravdou.
  GTS nema prilis schopny managment, ktery by...
 • technik 10. 12. 2005 11:18:57
  Tak teda nevim, co tady porad resite, kyby jste nekdy polozily Milanovi...
Určitě si přečtěte

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

** Google vypustil vývojářskou verzi nového Androidu ** Přinese lepší notifikace nebo prodlouženou výdrž ** K uživatelům se dostane na podzim

22.  3.  2017 | Stanislav Janů | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C