Telefónica O2 chce konečně rozšířit rychlý mobilní internet

Skutečně mobilní internet snad už konečně bude dostupnější i u nás. Po třech letech stagnace se chystá rozšiřování 3G sítě s rychlostí datových přenosů až 7,2 Mbps

Mobilní sítě třetí generace považuji za jednu z největších technologických bublin prvního desetiletí 21. století, která byla extrémně nafouknutá, a její splasknutí mělo pro operátory tvrdé ekonomické následky. Obzvlášť to pak platí u nás, kde se operátoři nejprve přetahovali, kdo získá licenci na sítě třetí generace první, ale nakonec s jejím uplatněním otáleli. Dva nejsilnější utratili miliardy a vztekali se, když třetí vzadu (Oskar/Vodafone) získal nakonec licenci levněji. Spuštění pak přišlo v době, kdy už operátoři v západní Evropě věděli, že se jim investice do 3G budou vracet zatraceně pomalu.

Není 3G jako 3G

První komerční služby 3G sítě nabídl Eurotel, a to se svým CDMA. Síť optimalizovaná pouze na datové přenosy umožňuje využívat mobilní „internetování“ pouze se speciálními modemy. A stejně funguje i první u nás spuštěná UMTS s´t u T-Mobilu, který s ní začal nabízet službu s trochu nesmyslným názvem Internet 4G. A Ufon to je to samé, akorát zase v trochu jiné síti CDMA.

Každopádně v těchto 3G sítích nevyužijete to hlavní kouzlo 3G sítí – rychlý internet přímo v mobilním telefonu, případně v modulech zabudovaných přímo v notebocích. Přitom podpora 3G, včetně rychlých datových přenosů až 3,6 Mbps (technologie HSDPA, často označována jako 3,5G), je už běžnou součástí většiny telefonů střední třídy a výš. Ty však využijete pouze v Brně, Praze, Karlových Varech a u jedné testovací BTS také v Ostravě, kde od konce roku 2005 provozuje O2 „pravou 3G síť“ na technologii UMTS FDD (včetně HSDPA).

Tip: více se o historii 3G sítí u nás dočtete v mém starším článku

S rozšiřováním UMTS v ČR je to žalostné. O2 rychle zjistilo, že si s 3G službami na další rozšiřování a splácení drahé licence nevydělá, T-Mobile vsadil raději na čistý mobilní internet oddělený od mobilů a Vodafone radši 3G síť nespustil vůbec. Je celkem pochopitelné, že videohovory nemohly udělat díru do světa a rychlý internet v mobilu byl před třemi lety celkem zbytečná vymoženost, ale dnes? Prohlížení webu, obsluha poštovní schránky, prohlížení online map, stahování datových podkladů pro navigace, doplňkových aplikací, ale i multimediálního obsahu jsou běžnou činností pokročilých uživatelů mobilních telefonů. A těch pochopitelně přibývá a zvyšuje se tak i poptávka po rychlém internetu přímo v mobilu.

iPhone má neuvěřitelnou sílu

Někdy to muselo přijít a přišlo to právě dnes. O2 vydalo tiskovou zprávu o obnovení budování 3G sítě založené na technologii UMTS/HSDPA. Do konce roku 2009 by mělo být postupně pokryto dalších 20 až 30 měst a celkově chce dosáhnout pokrytí až 70% populace ČR. Jako první se mohou na 3G těšit Plzeňáci a Ostravané, kde by mělo dojít ke spuštění v prvním čtvrtletí příštího roku. Dále operátor plánuje v horizontu dvou let navýšit rychlost HSDPA ze současného teoretického maxima 3,6 Mbps na 7,2 Mbps.

Není to žádný šokující kvapík, ale buďme rádi za takové zprávy. Ještě před rokem bychom se na otázku ohledně rozšiřování UMTS dočkali odpovědi, že to není prioritou a budování 3G sítě není v plánu. Ostatní operátoři by se zase odvolávali na rozšiřování pokrytí EDGE, které je prý dostačující (kdo jednou vyzkoušel HSDPA, tak ví, že není…).

Není určitě náhodou, že oznámení o rozšíření 3G sítí přichází právě dnes, tedy tři dny před zahájením prodeje nové generace iPhonu. Milión těchto telefonů se prodal za pouhé tři dny po uvedení trh, přitom minulá generace čekala na zdolání miliónové hranice „dlouhé“ dva měsíce. Neuvěřitelný prodejní úspěch a popularita tohoto přístroje pochopitelně vzbuzuje naděje na kvalitní prodejnost i u našich operátorů. Jenomže dva ze tří vám neumožní plně využít potenciál této novinky.

Tip: vše o iPhonu sledujte na www.iphonemania.cz

Už v názvu si nová generace iPhonu nese označení 3G a je tedy jasné, oč tu běží. Rychlý internet kdekoli, aniž byste museli hledat nějaké volné Wi-Fi. Ale musí ho mobilní operátor nabízet. A tak, až si půjdete pro nový iPhone k Vodafonu nebo T-Mobilu, nezapomeňte se zeptat, jak rychlý že je ten „3G internet“. Třeba s tím už konečně také něco udělají….

Poznámka na konec: proč se tak zastávám 3G sítí? Protože bydlím v Brně a mám telefon se SIM kartou O2 a podporou HSDPA. Pokud máte ve svém telefonu Wi-Fi, tak zažíváte v případě nalezení hotspotu stejný komfort, co mám kdekoli na ulici. Zvyknete si zatraceně rychle…  A Marek je na 3G už závislý - viz blog.

Témata článku: Internet, O2, Poskytovatelé internetu, iPhone 3G, Mobilní telefony iphone, O2 mobilní telefony, T mobile mobilní telefony, Mobilní telefony brno, Oskar

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • bbob 20. 8. 2008 11:01:55
    jen bych ještě třeba přivítal, kdyby mi Telepanica zavedla pevnou linku....
  • xTrom 19. 8. 2008 22:08:16
    Na mobilmanii, někdo psal, že to bude Huawei a i mu to někdo...
  • Lukáš Kučera 19. 8. 2008 16:25:32
    Možná by nám také mohly investigativní novináři z živě vyšťourat kdo bude...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5