reklama

TeamViewer: Povedená vzdálená plocha z PC i mobilu

TeamViewer patří mezi ty nejschopnější správce vzdálených ploch, nabízí snadný přenos souborů a jako přijemný bonus také skvělou licenční politiku, je totiž zdarma.

Z webu si dnes můžete stáhnout ohromné množství nejrůznějších správců vzdálených ploch. Díky nim se můžete z počítače A připojit na počítač B, získat jeho obraz a ovládat jej skrze vzdálenou myš a klávesnici.

V čem se liší TeamViewer? Má některé pokročilejší funkce, které ovšem zároveň nepřekáží, což je častá ergonomická chyba mnoha programů, které sází na to, že toho nabídnou co nejvíce. Výsledkem je skoro až bloatware.

Klepněte pro větší obrázek
Vstupní dialog TeamVieweru. Buď si vytvoříte stálý seznam klientů, nebo se skrze dialog a speciální kódy připojíte k jakékoliv mašině.

Na mobilu, na počítači, na tabletu i mobilu

TeamViewer je také zdarma, tedy pokud ho budete používat v nekomerčním prostředí, rozumí česky a disponuje výbornou podporou platforem. K dispozici je verze pro Windows, OS X, Linux (RPM, DEB a „binárka“ bez potřeby instalace), iOS a Android.

Klepněte pro větší obrázek
Vzdálená plocha v praxi. Připojil jsem se na sousední počítač, na kterém běží WIndows 8 PP. Vše ovládám v horní liště, případně v postranním „panelu“, jehož ouško vidíte vpravo dole.

Na malém displeji mobilního telefonu to sice není ono, na tabletu se už ale vzdálená plocha ovládá velmi dobře a tuto funkčnost ocení všichni, kteří jsou líní vypnout velký počítač třeba z postele. Vzdálená plocha má ale samozřejmě poněkud bohatší využití.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
TeamViewer spuštěný na tabletu s Androidem 4 a pohled na můj počítač
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
TeamViewer spuštěný na tabletu s Androidem 4 a práce s Windows

Abyste se mohli na počítač připojit z cizí mašiny, budete muset znát speciální kód a heslo, které TeamViewer vygeneruje, případně trvalé heslo, které si sami určíte. Jelikož klient na Windows běží jako systémová služba na pozadí, můžete se pochopitelně přihlásit i na systém, ke kterému zatím není nikdo přihlášený. Pokud můžete na dálku zapnout počítač třeba s pomocí Wake on LAN a VPN, získáte nad ním v podstatě absolutní kontrolu odkudkoliv na světě, aniž by musel kdosi na druhé straně potvrzovat třeba přijeti spojení aj.
 

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení práv diváka v prezentačním režimu, kdy vy počítač ovládáte a ostatní se přes internet dívají a případně mohou i nějak zasáhnout

Samotná plocha skýtá hromadu nastavení včetně určení přenosové kvality (priorita rychlé odezvy vs. priorita kvalitní grafiky) a nechybí ani možnost připojování v rámci lokální sítě bez prostředníka.

Prezentace: Vy pracujete, ostatní se dívají

Menší specialitou je prezentační systém, který s trochou nadsázky nabídne v podstatě to samé co komerční prezentační systémy. Pokud se přepnete do prezentačního systému, obraz pouze vysíláte a ostatní se mohou připojit jako diváci. Přitom můžete kdykoliv prezentaci pozastavit, případně určit, jaké okno programu na ploše diváci uvidí. Zbytek plochy pak bude prázdný. Nechybí ani možnost přepínání monitorů a tedy i podpora pro vícemonitorové prostředí (divák pak uvidí obraz jen z vybraného monitoru, případně celou „nudli“ třeba v případech, kdy používáte dva monitory vedle sebe).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení kvality přenosu a funkce prezentačního režimu, kdy v záhlaví každého okna můžete nastavit, aby divák v prezentaci viděl právě toto okno

V prezentačním režimu nechybí ani VoIP konference, kreslící tabule, podpora webkamery, kdy vás ostatní uvidí, a případně i klasická telefonní konference zavoláním na pevnou linku.

Souborový správce – když chcete jen kopírovat data

TeamViewer není zdaleka jedinou vzdálenou plochou – na trhu je jich skutečně mnoho. Jeho hlavním benefitem je ale slušná funkční výbava a cena. I v bezplatné verzi vás program nebude obtěžovat žádným reklamním proužkem, pouze na konci sezení se zobrazí informace o tom, že přenos byl realizovaný v bezplatném režimu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Správce souborů s možností přenosu mezi počítači a nastavení zabezpečení

Zcela na závěr bych zmínil ještě jednu specialitu. TeamViewer vedle vzdálené plochy nabízí také správce souborů. V tomto režimu tedy získáte přístup k disku vzdáleného počítače a můžete zvesela přenášet soubory podobně jako na FTP serveru.

Témata článku: Software, Internet, Wake

65 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Šesták 2. 3. 2012 14:07:42
    Lze někde v TeamVieweru nastavit ovládání mobilu skrze pc? *Edit:...
  • bobo8 1. 3. 2012 23:02:47
    Stále častěji v článku chybí základní informace. Programů co umí to, co je...
  • Michal Muranský 1. 3. 2012 22:35:28
    Skoda,ze pod Linuxom nieje moznost vytvorit VPN. :-(
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama