reklama

Tápete při volbě správného ovladače? My také

Názor na to, které ovladače jsou pro hardware nejlepší, se různí člověk od člověka. Tuto problematiku nelze brát na lehkou váhu, ovladače jsou to, co dělá stabilitu či nestabilitu PC a mají do velké míry vliv na jeho výkon. Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti.

Omezme se rovnou na operační systém Windows. Ovladače pro jiné systémy jsou kapitola sama pro sebe. Setkáváme se se spoustou lidí, co nad ovladači nepřemýšlejí. Způsobů, jak k této problematice přistupovat je několik. Pojďme se trochu zamyslet nad tím, jaké jsou jednotlivé výhody a nevýhody různých, často se prolínajících, přístupů.

Když to funguje, neřeším to

Soudě dle počítačů, které se mi dostaly do rukou po instalaci operačního systému, patří do této skupiny většina uživatelů samouků. Spokojí se s ovladači dodávanými k operačnímu systému.

Výhoda – drivery jsou dodávány Microsoftem, měly by tedy být vyzkoušené a osvědčené. Normálnímu člověku většinou k životu stačí. Zvukovka hraje, grafická karta zobrazuje, disky fungují, klávesnice i myš taktéž. Proč si lámat hlavu nějakými rozšířenými funkcemi či nižším výkonem? Většinou je to škoda, s ovladači od výrobce má člověk více možností.

Klepněte pro větší obrázek

Standardní ovladače k tiskárně HP dodávané s Windows

Klepněte pro větší obrázek

Novější ovladače od výrobce

Pokud něco po instalaci OS nechodí, prohrábnou instalační CD a v lepším případě cíleně nainstalují prastarý ovladač, v horším případě nainstalují vše, nač jde po spuštění autorunu klepnout.

Používám zásadně ovladače z CD

Tato filozofie vychází z myšlenky, že výrobce musel na CD dát nejkvalitnější a osvědčené ovladače. Na internetu jsou novinky, které nejsou vyzkoušené a budou mít určitě spoustu nevychytaných chyb.

Žel bohu, často tomu tak nebývá. Kdyby lidé nedělali chyby, možná by to tímhle způsobem šlo. Vzpomeňte však na starší aféru firmy VIA s poškozováním velkých souborů při jejich kopírování. Ta postihla čipsety KT133, KT133A a KT266 s jižními můstky VIA686B. Chybu napravila až novější revize ovladačů.

Často jde taky jen o lenost pátrat po tom, jestli není něco nového.

Nutno však poznamenat, že to někdy opravdu jinak nejde. Většinou je to u OEM výrobků, u nichž se člověk ani z tištěného spoje nedopátrá, kdo za produktem stojí. Vězte, že shánět po internetu uživatelem smazané DOSovské ovladače pro externí CD-ROMku podle torza, které zůstalo v autoexecu, není zrovna legrace. Podobné je to i u starších produktů, jejichž podporu na webu již výrobce ukončil.

Ovladače řeším jen při instalaci Windows

Lidi z této skupiny bychom mohli označit za uvědomělé, opatrné a pohodlné. Při instalaci stáhnou pro všechen hardware aktuální a prověřené ovladače. Když vše běhá jak má a neobjeví se žádná chyba, ovladače setrvají do nové instalace. Nejsou problémy s pozůstatky po odinstalaci ovladačů, odpadá i riziko, že Windows změnu ovladačů nerozchodí. Nevýhoda je, že časem ovladače zastarají.

Jsem konzervativní, sázím na jistotu

Uživatelé opatrnější volí starší drivery, u kterých je ze zkušeností zřejmé, že neobsahují nějakou kritickou chybu. Čas od času je pak obmění. Ideální se tak jeví použití ovladačů s certifikací WHQL. Zkratka WHQL znamená Windows Hardware Quality Labs. Tyto ovladače jsou podrobeny sérii zkoušek na různých konfiguracích. Na základě jejich výsledků pak dostanou od Microsoftu digitální podpis a zmizí tak dialogové okno, které vídáme při instalaci většiny driverů.

Klepněte pro větší obrázek

Ovladače bez certifikace WHQL, kdo by tento dialog neznal.

 

Ani WHQL však neznamená, že jsou ovladače bezchybné, nebo lepší než verze bez certifikace.

Další možnost, jak se vyhnout problémům se stabilitou je vzít předposlední verze ovladačů, po nichž výrobce nevydal update pro kritickou chybu.

Experimenty jsou moje hobby

Skupinka, která je extrémním opakem ortodoxních cédéčkářů. Drží se tvrzení, že poslední ovladače jsou nejkvalitnější, nejrychlejší a nejdokonalejší, protože mají za sebou nejdelší vývoj.

Často člověku nedá nevyzkoušet, co se změnilo a co je v ovladačích nového. Opakované instalace a odinstalace ovladačů chtě nechtě zanechají v systému nepořádek.

Další nevýhodou je, že ovladače nejsou důkladně prověřeny na masách, a dotyčný je tak trochu pokusným králíkem. V případě beta verzí ovladačů to platí dvojnásob.

Také bych sem zařadil lidi s alternativní drivery sestavené fanoušky, kteří ovladači žijí. Často jde o kompilát z několika různých balíků ovladačů, sestavený za účelem co nejvyššího výkonu. Chybí jim jediné, posvěcení výrobcem.

Najdete se?

Poznali jste se v některé z uvedených skupin? Nebo patříte do nějaké, kterou jsme zde opomenuli? Pátráte po nejvhodnějších ovladačích? Srovnáváte výkony různých revizí ovladačů? Který přístup vám připadá nejlepší? A z jakého důvodu? Připojte svůj názor ke článku.

Témata článku: Hardware, Windows, Hobby

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Peter Lehotsky, Peter Lehotsky 15. 6. 2006 15:26:15
    Akorat ze tobe dosly pred trema hodinama .
  • xtonda, xtonda 15. 6. 2006 14:53:53
    Koukám, že došly věcné argumenty.
  • Peter Lehotsky, Peter Lehotsky 15. 6. 2006 14:36:55
    Kdyz je tvoje starost vyvoj aplikace tak se nes.r do spravy a bezpecnosti...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 140

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama