Také CAD aplikace mohou být zdarma

V tomto článku se podrobněji seznámíme s některými free 2D CAD systémy. Výběr popisovaných CAD systémů vycházel víceméně ze dvou kritérií. Za prvé budí dojem, že mohou být použitelné v praxi. Za druhé jejich komerční verze v Čechách a na Slovensku nikdo neprodává. A proč o těchto aplikacích vůbec píšeme? Přestože jsou zdarma, jedná se často o poměrně kvalitní nástroje. I v těchto oborech tak existuje alternativa zdarma jako argument proti softwarovému pirátství.

Blíže se podíváme na Free 2D CAD systémy, které lze najít na http://www.freecad.cz. Následující charakteristiky představují subjektivní dojem z CADu, který si člověk stáhne a věnuje mu pár hodin na obeznámení a posouzení. A buď ho osloví, nebo ne.

Protože se CAD program celkem těžko ovládá a učí, tak i když může být skutečně dobrý, málokdo dokáže ocenit jeho kvality. Nebudeme zde popisovat konkrétní možnosti a funkce, ale celkový dojem, na základě kterého se můžete rozhodnout, zda má pro vás smysl produkt si stáhnout, vyzkoušet a používat.

APM Graph LV

Jedná se o 2D parametrický CAD program. Jediné omezení spočívá v absenci databáze obsahující ruské standardy. Free verze je určena pro vzdělávací účely a pro státní organizace.

Přiznám se, že tento program jsem si vybral na vyzkoušení spíše ze zvědavosti. V podstatě nemá žádná omezení oproti komerční verzi, autorem je ruská společnost APM Ltd. Ale jak se říká, že „všechno špatné pochází z Ameriky“,  tak já jsem byl zase zvědavý na to, co pochází z Ruska.

Klepněte pro větší obrázek

Zmiňovaný CAD patří k těm systémům, na kterých uděláte pár čar, oblouků, kót, šrafů, a už tušíte, že to není celkem ono. Kreslení je relativně pohodlné. Co se však týká parametričnosti, musím konstatovat, že tu sice je, ale editace a změna je poměrně nepohodlná a místy i zbytečně komplikovaná. Parametricky můžete řídit téměř vše, co není třeba (například umístění textu kóty), ale jak parametricky změnit hodnotu kóty, jsem nezjistil.

V tomto případě to však není důležité, protože tyto změny se dělají jen přes dialogové panely zakrývající půl obrazovky. A při práci v tomto panelu se průběžně zobrazují potřebné informace na výkresu. Škoda jen, že výkres nevidíte, a tak přesouváte panel z jedné strany na druhou. Vazby potřebné pro definování vztahů v podstatě neexistují a celá parametrizace je reálně nanic.

I když jsem napsal, že kreslení je v podstatě pohodlné, o editaci to platí jen částečně. Nezavrhl bych ho  však úplně. Na 2D kreslení ho se sem tam použitelnou parametrizací bude možné používat (má i export do DXF). Jen budete potřebovat víc času na učení, přestože jste třeba zkušený uživatel jiných CAD systémů.

Hlavní výhoda tohoto programu však nespočívá v jeho možném využití v praxi, ale ve sbírání dobrých nápadů, které se tu i jinde objeví. A kterých by si mohli všimnout případní vývojáři jiných systémů nebo  nadstaveb.

FelixCAD LT

FREE pro první milion registrovaných uživatelů!

FelixCAD LT je výkonný entry level CAD systém s více jak 300 profesionálními 2D funkcemi. Obsahuje soubory DWG® (R2.5 - R2002), DXF® a FLX®. FelixCAD LT je rychlý a lehce se lze naučit. Uživatel má možnost výběru stylu prostředí FelixCAD nebo AutoCAD®.

Po instalaci tohoto CAD systému od společnosti GiveMePower GmbH z Berlína můžete software používat měsíc bezplatně. Potom se musíte zaregistrovat a můžete ho zdarma používat už natrvalo.

Klepněte pro větší obrázek

Jedná se o klasický 2D CAD systém, s nímž drtivá většina CAD uživatelů nebude mít žádné problémy při používání. Disponuje všemi standardními kreslícími a editačními funkcemi. Nechybí ani práce s bloky a externími referencemi. Chybějí zde však filtry bodů a také uzlové body by se někdy hodily. Způsob práce je podobný AutoCADu. Prostředí už velmi podobné není, ale je celkem příjemné a není problém si na něj zvyknout.

Co se týká kompatibility s DWG soubory, musím konstatovat, že dokáže korektně načítat i problémové výkresy. Při psaní textů FelixCAD používá svoje fonty *.FSH, ale také fonty AutoCADu *.SHX a True Type fonty Windowsu. Zároveň má soubory typu čar *.LIN a soubor šrafů *.PAT – přesně jako AutoCAD. Bezplatná verze však neumožňuje ukládat soubory do DWG a DXF. Dokonce tu fungují i názvy některých systémových proměnných AutoCADu (ltscale...).

Musím konstatovat, že mě tento CAD překvapil tím, že je reálně použitelný na profesionální a každodenní kreslení. To, že nelze ukládat do formátů DWG a DXF, ho sice odsouvá stranou, ale díky tomu, že vzpomínané formáty načítá korektně v případě, že vaše výkresy už nikdo jiný nepoužívá, vám bude určitě úplně stačit.

AllyCAD

AllyCAD, profesionální 2D CAD, je známý svým výkonem a jednoduchým používáním. AllyCAD je hodnocený jako jeden z nejrychlejších dostupných Windows CAD. Je 10-20krát rychlejší než konkurence při překreslování nebo načítání výkresů. Co se týká kompatibility, AllyCAD plně podporuje čtení a zápis AutoCADovských formátů DWG a DXF, Caddie CEX a Arcview SHP.

Tato freeware verze nabízí plnou funkčnost AllyCADu s jediným omezením, a to velikosti souboru. Jeho velikost může dosahovat maximálně 150 kB. Tento software má však velmi úsporné ukládání – mohlo by to tedy na menší 2D projekty stačit. (Výkres na obrázku má právě takovou velikost.)

Klepněte pro větší obrázek

Po jeho instalaci a vyzkoušení je však potřeba připravit se na to, že s AutoCADem nemá společné vůbec nic. Na práci si musíte dost dlouho zvykat a argument, že se jedná o jeden z nejrychlejších CAD systémů (čímž vyvolal moji zvědavost), se nedá podle mě vyvážit ne velmi uživatelsky příjemnými funkcemi, i když prostředí působí dobrým dojmem.

AllyCAD je použitelný na každodenní kreslení – ale jen pro toho, kdo mu věnuje skutečně dostatek času. Mě však zaujala jedna vlastnost a to import HPGL (*.PLT) souboru, který spolu s možností ukládat do DWG by umožnil používat tento program, když ne na kreslení, tak aspoň na vzpomínanou konverzi. Importované PLT soubory však byly skutečně nanic a nepoužitelné.

Osobně jsem tomuto programu nepřišel na chuť a ani jsem nenašel žádný důvod na další testování nebo na jiné využití. Je-li však velikost ukládaného souboru omezená – nepředpokládám, že se najde běžný CAD uživatel, který se ho bude měsíc učit bez toho, aby věděl, co mu dokáže tento CAD přinést. A to se mi zjistit nepodařilo.

A9CAD

A9CAD je 2D CAD program, který podporuje standardní výkresové formáty DWG a DXF do verze AutoCADu 2000. Umožňuje 2D kreslení, prohlížení a editaci. Má standardní uživatelské rozhraní Windowsu, příkazové okno pro zadávání souřadnic a editace atributů entit je vykonávána přes okno vlastností. Standardní verze A9CAD je plně funkční produkt poskytovaný jako freeware. Pro ty, kteří požadují doplňující vlastnosti, jako jsou tvorba a vkládání bloků, výkresový prostor nebo SHX fonty, je k dispozici placená verze.

Po spuštění A9CADu budete mít nejprve dojem, že se „nacházíte“ v produktu velmi podobném AutoCADu. Tento dojem však postupně upadá a až natrefíte na různé, ne celkem šťastné vlastnosti, tak se váš pohled na něj trochu zreální. Program pracuje nativně s DWG a DXF soubory a nemá potíže načítat i problémové výkresy. Pokud nejsou v bezplatné verzi fonty SHX a ostatní drobnosti, nemusí váš výkres načtený do tohoto CADu vypadat celkem správně.

Klepněte pro větší obrázek

Práce s tímto programem je však poměrně jednoduchá, bezproblémová a podobná práci s AutoCADem. Rád bych řekl, že se hodí pro každodenní profesionální používání, ale raději to netvrdím. Konkrétně šrafování má řešené dost netradičně, a právě to jej odsouvá spíš do pozice nástroje vhodného pro hobby, nebo menší nenáročné projekty.

Ačkoli se jedná o použitelný CAD, nemá dořešené některé praktické drobnosti, díky kterým není na profesionální používání velmi vhodný. Ovšem v případě nouze použitelný je.

Závěr

Z představovaných 2D CADů jednoznačně vychází jako vítěz FelixCAD LT. Jako bezplatný 2D CAD je vhodný i na profesionální používání. Uživatel, pokud není začátečník, je s ním schopný okamžitě, bez jakékoli ztráty času, začít pracovat a může ho bez problémů denně využívat.

Na stránkách http://www.freecad.cz se nacházejí i ostatní bezplatné 2D nebo 3D systémy. Stačí si jen  vybrat a vyzkoušet. To zkoušení sice zabere někdy dost času, ale výsledkem může být skutečnost, že tak, jak jsme našli schopný bezplatný 2D CAD, můžeme objevit i schopný bezplatný 3D CAD, vizualizační nástroj, který vám ušetří desetitisíce korun.

Autor je provozovatelem serveru FreeCAD.cz.

Témata článku: Software, Download, Apm, Autocad Lt, Hobby

62 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Paloce 14. 8. 2013 10:04:17
    idealnym pomerom podla mna medzi free a platenymi aplikaciami je ZWCAD...
  • Jiří Jelínek 25. 1. 2008 7:53:16
    Lepší než AutoCAD, mnohem intuitivní a snadné ovládání a česká mutace. Lze...
  • koko 17. 5. 2007 14:36:45
    Komu blbne cestina-tak v souboru ICAD.FMP v adresari programu smazte...
Určitě si přečtěte

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?