Tajemný Ingress a velká bitva o Brno

Mobilní hra Ingress s prvky rozšířené reality si díky své relativní uzavřenosti stále drží určitý punc tajemna. Pojďte se tedy podívat na jedno sobotní odpoledne hráčů frakce Resistance.

Aktualizováno:

Lidé po celém světě už dva měsíce hrají Ingress – mobilní hru od Googlu s prvky rozšířené reality, která je zatím určená pouze pro Android. Princip hry je jednoduchý, hráči se připojí k jedné ze dvou frakcí a obsazují portály, tedy jakési body na všemožných místech. Když člen frakce Osvícených (Enlightened, zelená barva) obsadí portál, ten zezelená a dle jeho síly jej může hráč propojit s dalšími obsazenými portály a vytvořit velké zelené pole. Ke všem těmto úkonům potřebuje energii (XM), kterou sbírá okolo portálů a různě po mapě hry v podobě blyštivých namodralých teček.

Ingress v Evropě.png Ingress v USA.png
Ingress se hraje všude tam, kde fungují mobilní data. Na mapě jsou znázorněny pouze ty nejsilnější portály, ve skutečnosti je jich mnohonásobně více

Jenže přesně na tuto chvíli už kdesi ve stínu číhá člen frakce Odporu (Resistance, modrá barva) a jakmile zelený hráč odkráčí za svými dalšími povinnostmi, zaútočí na portál energetickým impulzem, kterému se ve hře říká Xmp burster. A takto se to opakuje stále dokola už od poloviny loňského listopadu a hráči si tak postupně zvyšují své skóre, mohou stavět silnější portály a používat silnější zbraně.

Ingress nejprve hrálo jen několik málo šílenců, jenže jak Google rozesílá další a další pozvánky (hra je v režimu uzavřené betaverze), komunita hráčů se rozšiřuje, začíná se organizovat na sociálních sítích a plánuje i rozsáhlé akce, při kterých se propálí litry benzínu a nafty.

Pokud Ingress hrajete, určitě vyzkoušejte neoficiální pomocné programy Ingress Portal Calc a Ingress Realtime Map.

Pokud o Ingressu opravdu nevíte zhola nic a rádi byste se dozvěděli něco více o mytologii hry a herním příběhu, přečtěte si můj listopadový článek Tajemný Ingress poblouznil podzimní geekosféru, ve kterém se mimo jiné dozvíte, kdo jsou ti Osvícení a proč se ti druzí jmenují Odpor.

Zelená hegemonie

Když mi někdy na sklonku loňského listopadu jeden ze čtenářů poslal pozvánku do hry, přemýšlel jsem, ke které herní frakci se připojím. Brno bylo tehdy prakticky celé zelené (patřilo skupině Enlightened – Osvíceným), volba tedy nakonec padla na modrý Odpor, poněvadž to byla výzva a příslib brzkých soubojů.

Ingress pozvánka.png
Na podobný e-mail v tuto chvíli určitě čeká hromada lidí

Pár se jich odehrálo. Brno jednou na celý víkend dokonce kompletně zmodralo a já poprvé okusil, co to znamená, když člověk hře propadne natolik, že bude ochotný okolo jedné v noci vyrazit na kole do mrazivých ulic opravovat rozbité portály, které jen tak tak odolaly útoku některého z Osvícených.

Přes veškeré snahy však dravější a silnější Zelení vždy zvrátili hru ve svůj prospěch a koncem prosince jim už definitivně patřily všechny portály v Brně i nejbližším okolí včetně těch nových, které Google do hry postupně vkládá na žádost samotných hráčů.

 Ingress.png Ingress na Androidu.png Ingress na Androidu.png Ingress na Androidu.png
Takto vypadá Ingress optikou hráče. Na prvním snímku je skutečná silniční mapa Googlu jen s jinými barvami a je jednodušší. Tvary v podobě modrého gejzíru jsou portály obsazené Odporem. Na druhém snímku je karta portálu a seznam osmi rezonátorů s různými úrovněmi, kterými hráč osazuje portál. Na třetím snímku je detailní pohled na tyto rezonátory a čtveřici obranných štítů. Na posledním obrázku pak najdete integrovaný veřejný log, respektive chat omezený jen na vlastní frakci. 

Český Ingress se organizuje

V mezidobí se začaly obě české frakce organizovat, k čemuž jim velkou měrou dopomohla síť Google+ a v prosinci představená funkce Komunity. Z nich se stalo útočiště pro hráče a mohli zde v uzavřených diskuzích koordinovat další herní strategii. Ve velkých městech už dnes nemůžete fungovat jako solitér, respektive je to velmi neefektivní. Ostatně Ingress sám o sobě je nastavený na komunitní hru, hráči si tedy mohou navzájem vyměňovat nejrůznější nasbírané zboží a také síla obsazených portálů bude mnohem vyšší, když ji svými předměty (takzvanými rezonátory a štíty) obsadí více hráčů.

 

Český Ingress už má i svou terminologii. Zelení Enlightened jsou žabičky, modří Resistance jsou šmoulové.

 

Hráči zelené frakce Enlightened se organizují v komunitě Ingress [CZ/SK] Enlightened, bojovníci modré frakce Odporu pak v komunitě Ingress Czech Resistance. Obě komunity jsou uzavřené a budete muset požádat o pozvánku. Abyste se mohli připojit k českému organizovanému Odporu, budete muset splnit několik těchto podmínek na jeho stránce na G+. Tuzemští Osvícení mají podobná pravidla.

Vedle těchto komunit najdete i další včetně regionálních, tyto ale patří k těm největším a nejlépe organizovaným.

Ingress na mobilu.png Ingress na mobilu.png Ingress na mobilu.png Ingress na mobilu.png
Předměty jsou v Ingressu naprosto klíčové. Získáváte je z portálů, u kterých stojíte (funkce Hack), nebo směnou s ostatními. Zleva tedy pracujete se zdejší zbraní Xmp burster, rezonátory, kterými obsazujete portál, ale jsou tu třeba i klíče, pomocí kterých můžete propojovat vzdálené portály do polí. Poslední snímek nepotěší majitele slabších telefonů. Ingress je velmi náročný na výkon GPU i spotřebu RAM a naprosto ďábelská je pak spotřeba energie. Bez záložního zdroje během hodiny, dvou skončíte.

Operace Brno – Přebarvení

Pravděpodobně největší dosavadní organizovanou akcí českého Odporu a dost možná i tuzemského Ingressu byla operace přebarvení zeleného Brna do odstínů modré. Vše se uskutečnilo první lednový víkend a já u toho pochopitelně nemohl chybět.

Ingress v brně.png
Cíl operace je zřejmý, porazit brněnské žabičky. Foto: Ingress Czech Resistance

Na smluvený sraz jsem šel s přesvědčením, že se bude jednat spíše o komorní akci několika bláznů a po hodince hry si skočím někam na oběd a pojedu domů. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že se nás na místo sjela necelá dvacítka a na stole leželo několik listů s vytištěnými mapkami aktuální situace a rozměrný pytlík se zelenými želatinovými bonbóny ve tvaru žabiček. Toto bude akce na celý den!

Brno je pokryto několika desítkami portálů. Jejich hlavní jádro je soustředěné v samotném centru města na ploše jednoho kilometru čtverečního, zbytek je pak rozprostřen na periférii. Náš plán byl tedy jednoduchý. Rychlá zásahová jednotka několika hráčů vyrazí autem na sever Brna, kde obsadí nepřátelské území, nicméně zde nenasadí příliš silnou obranu, abychom tak k útoku nalákali brněnské Osvícené.

Mapa Brna Ingress.png Ingress v Brně.png
Brno bylo zpočátku sytě zelené, barva se však brzy začala měnit v náš prospěch

Zatímco se zelenkaví Enlightened přesunou mimo centrum, začne hlavní jádro Odporu útočit na střed Brna, nicméně obsazené portály opět vyzbrojí slabší a pro protivníka lákavou obranou. Podstata tohoto plánu spočívala v tom, že v průběhu příštích hodin mnozí protivníci vyčerpají svoji munici a teprve v pozdně odpoledních hodinách začne hlavní, drtivá a společná vlna útoku, která si už nebude brát žádné servítky a čerstvě obsazené portály vyzbrojí těmi nejsilnějšími štíty a rezonátory.

Společně do boje

Jak jsem už napsal výše, komunitní rozměr Ingressu nespočívá pouze v plánování strategických akcí a vyzbrojování portálů, ale i ve směně nasbíraných předmětů. Ty mají různou úroveň a může je tedy využít pouze ten hráč, který už takové úrovně dosáhnul. Hráči na první úrovni tedy zkušenějším předali souhrnem až několik set pro ně nepoužitelných útočných Xmp bursterů a rezonátorů pro obsazení portálů, no a ti silnější těm slabším zase předali předměty nízkých úrovní. Díky prosté spolupráci tak hráči přišli k materiálu, který by běžnou hrou často sbírali i dlouhé týdny.

INgress v Brně.png
Kolemjdoucí by to nepochopili, ale právě si navzájem vyměňujeme předměty. Kdybyste měli spuštěný mobil, uvidíte je ležet na zemi na mapě alternativní reality Ingress. Foto: Ingress Czech Resistance

Spolupráce jsme se drželi i po zbytek dne, sekundárním účelem operace bylo totiž také zvýšit úroveň slabších hráčů, kteří měli přednost třeba při obsazování zničených portálů, za což se jim připočítávaly body.

Třináct hodin v terénu

Hra se nakonec poněkud protáhla. Sešli jsme se v sobotu v jedenáct hodin dopoledne, když jsem ale opouštěl poslední trojici vytrvalců včetně silné pražské pomoci zosobněné hráčem s přezdívkou CZJindrich, hodinky mi ukazovaly půlnoc. V průběhu dne otcové od rodin v zápalu hry nepoznávali na ulici své potomky a ostatní budou možná ještě dlouhou dobu žehlit rozcuchané vztahy se svými partnerkami, které nemají pochopení pro namodralý, či zelenkavý displej telefonu a elektrizující zvuk explodujících Xmp bursterů.

Ingress v brně.png Ingress v Brně.png Ingress v Brně.png Ingress v Brně.png
Typická póza hráčů Ingress – nestoupnou si na kraj, aby nepřekáželi, poněvadž tam už jsou přeci mimo dosah portálu, který stojí přímo mezi nimi. A věřte, že je vážně obrovský. Nicméně ani on neodolal útoku nejsilnějších Xmp bursterů L8. Foto: Ingress Czech Resistance

Brno se nám nakonec podařilo celé obsadit a druhý den pak ti nejvytrvalejší nastartovali své vozy a vrhli se do obsazování i vzdálenějších lokací. Dnes je Brno a jeho zázemí zamodřeno jedním velkým hvězdicovitým polem a je to momentálně největší panství Odporu v České republice.

Ingress v Brně.png Ingress v Brně.png Ingress v Brně.png
Po několika hodinách bojů se celé Brno a okolí přebarvilo do modré. Foto: Ingress Czech Resistance

Leckdo by tedy poznamenal, že to je vlastně vítězství. V tomto okamžiku nicméně herní praxe Ingressu poněkud naráží, poněvadž ona je to týmová hra nejen z hlediska organizace v rámci jedné frakce, ale napříč všemi. V Brně tedy sice slavíme vítězství, herního protivníka jsme zahnali do kouta, nicméně tím jsme hru paradoxně možná i na několik týdnů trošku zabili a od té osudné soboty čekáme, kdy se Osvícení konečně opět zorganizují, naberou posily a provedou protiútok, abychom mohli udělat i my to samé.

Jistě, můžeme naše obsazené portály postupně propojovat s ostatními modrými městy po celé Evropě, ale to je činnost pro několik málo hráčů, kteří se nezaleknou propáleného benzínu a utracených korun za jízdenky, nikoliv pro ty desítky ostatních, kteří čekají na příležitost, kdy se opět něco stane v srdci jejich města.

Ingress v Brně.png Ingress v Praze.png Ingress v ČR.png
Aktuální stav hry v Brně, Praze a v celé republice a nejbližším okolí (zde nejsou vzhledem k měřítku zobrazené mnohé české slabší portály, tedy ty osazené slabšími rezonátory)

Až tedy příště uvidíte na ulici člověka, který tak trochu v transu hledí do namodralé, nebo nazelenalé obrazovky chytrého mobilu a podivně přechází sem a tam, či se tlačí kamsi ke zdi, jako by tam vyvěralo něco, co vy nevidíte, vězte, že to je hráč Ingressu, který jen hledá ideální pozici k útoku na portál. Vy jej nevidíte, ale my ano.

Jsme blázni, jsme Ingress. Přidejte se.

Článek patří do rubrik: Web, Mobility, Hudba, filmy, seriály, Ingress

80 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tony Stark , 7. 3. 2013 9:01:16
    Zelení nejsou žabičky, ale hlavně Chrchlové B-]
  • Rudolf Jelínek , 14. 1. 2013 12:37:29
    Tady je k Ingressu dost zajímavý...
  • Daniel Hrbáč , 14. 1. 2013 8:56:57
    A japa to je s baterkou telefonu? S mapou, GPSkou, to je za dvě hodiny po...

Určitě si přečtěte


Nová čísla Gartneru: Už si to konečně přiznejte. Telefony s Windows jsou mrtvé

Nová čísla Gartneru: Už si to konečně přiznejte. Telefony s Windows jsou mrtvé

** Microsoft se roky snažil prosadil Windows na telefonech ** Nepomohla mu ale ani Nokia ** Gartner nyní potvrzuje nekončící propad prodejů

21.  8.  2016 | Jakub Čížek | 288

Jak internet a chytrý telefon mění lidskou paměť a další části našeho mozku

Jak internet a chytrý telefon mění lidskou paměť a další části našeho mozku

** Máte stále horší paměť? Může za to chytrý telefon a internet ** Důvodem je snaha mozku ušetřit vlastní výkon ** Odkládání na „externí zařízení“ má pozitivní, ale i negativní důsledky

20.  8.  2016 | Karel Javůrek | 32

Nejlepší nástroje pro úpravu sportovních aktivit v GPX

Nejlepší nástroje pro úpravu sportovních aktivit v GPX

** Trackování sportovních aktivit patří ke stále oblíbenějším ** Pokud zapomenete záznam vypnout, hodí se jeho následná úprava ** Pomoci mohou desktopové i webové aplikace

20.  8.  2016 | Stanislav Janů | 8

Před 25 se zrodil Linux. Nejdůležitější a nejrozšířenější kus softwaru v dějinách

Před 25 se zrodil Linux. Nejdůležitější a nejrozšířenější kus softwaru v dějinách

** Linux je tu už 25 let ** Z malého projektu se proměnil v nejdůležitější program ** Řídí superpočítače, servery, Android a nejspíše i váš Wi-Fi router

23.  8.  2016 | Jakub Čížek | 158

Usenet: Komunita, trollové a insideři tu byli 30 let před Facebookem. Tyto příspěvky patří k legendám

Usenet: Komunita, trollové a insideři tu byli 30 let před Facebookem. Tyto příspěvky patří k legendám

** Internet, fóra a komunita tu byly dávno před příchodem WWW ** Takto legendy oznamovaly své novinky ** Takto se tehdy svět dozvídal o Windows

Včera | Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Testy nejnovějších produktů na českém trhu.

Informace ze světa internetu i bezpečnosti.

Plné verze programů zdarma pro všechny čtenáře.