Tablet JooJoo: internetový elegán s Linuxem

Tenký 12" tablet ze všeho nejvíce připomíná přerostlý iPhone a je určen pouze pro snadný přístup na internet. Bude stát za to? +VIDEO

Nedávno jsme vás v článku „ICD Vega: tablet s Androidem 2.0 a platformou Nvidia Tegra“ informovali o chystaném tabletu, a na trhu se již brzy objeví další podobný tablet s názvem JooJoo od společnosti Fusion Garage. Původní název „CrunchPad“ byl nahrazen neobvyklým „JooJoo“, což v překladu znamená kouzelný či magický. Hlavní odlišností tohoto tabletu je zaměření pouze na internet a tedy i internetové aplikace. Razí tak filozofii představeného operačního systému Chrome OS, v tomto případě se však jedná o speciálně upravený Linux.

Web tablet JooJoo

Původní návrh a myšlenka levného dotykového tabletu „CrunchPad“ pochází od Michaela Arringtona (TechCrunch), nakonec se však společnost Fusion Garage rozhodla oficiálně uvést tento tablet bez Arringtona a to pod názvem JooJoo, což samozřejmě vyvolalo okamžitou žalobu. Právníci budou jistě nějakou dobu hledat, kde leží skutečná pravda, ale my se ale zatím podíváme na parametry.

Klepněte pro větší obrázek 

Tablet JooJoo a náhledy otevřených oken prohlížeče

Joojoo má stylově podobný tvar iPhonu s 12,1" displejem s rozlišením 1 366 × 768, který je samozřejmě dotykový a v tomto případě zde nenajdete žádný stylus jako u jiných tabletů, využívá totiž kapacitní technologie pro snadné ovládání pomocí prstů. Uvnitř se nachází úsporný Atom na frekvenci 1,6 GHz a 1 GB operační paměti, o použitém čipsetu zatím žádné informace uvedeny nebyly, dle ukázek zvládne tablet přehrávat i Full HD video, což vypadá pravděpodobně na Nvidia ION čipset. Výhodou by tak mohlo být i plynulé přehrávání flashového HD videa například na serveru Youtube, samozřejmě díky nové verzi flash playeru s GPU akcelerací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Tablet Joo Joo má integrovanou 1,3 MPix webkameru, jeden USB port, výstup na sluchátka a vstup na mikrofon. Žádné další porty ani sloty nejsou k dispozici, na tabletu nenajdete ani výstup na monitor. Jediným komunikačním prostředkem je WiFi, v budoucnu se počítá i s podporou 3G. Přístroj má pouze 4GB SSD flash paměť, na které je umístěn velmi ořezaný Linux.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek


Pouze prohlížeč, ale do 9 sekund

Přístroj naběhne za pouhých 9 sekund (to je rychleji než většina dnešních telefonů), kde vás uvítá plocha, která obsahuje velké ikony coby záložky různých internetových stránek. Jediné co uvidíte je tak prohlížeč s několika okny, mezi kterými můžete snadno procházet podobně jako při prohlížení fotek na dotykových telefonech. Poměrně podivným multitouch gestem se lze vrátit na úvodní obrazovku a zpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V tabletu je zabudován také gyroskop pro intuitivní otáčení obrazu na výšku či šířku. JooJoo neumožňuje spouštět žádné offline aplikace, díky 4GB SSD se však postará o případnou offline cache jako například používá technologie Google Gears a podobně (v HTML5 bude nativní podpora). Většinu dokumentů lze dnes bez problému přečíst i bez podpory v operačním systému, Gmail potažmo Google Docs zvládnou v prohlížeči otevřít i editovat základní kancelářské dokumenty jako PDF, Excel nebo Word.

Další reálné fotky si můžete prohlédnout díky serveru Gizmodo, kde je vidět i design klávesnice a dalších prvků:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Cena a výdrž

Podle oficiálních informací vydrží tablet JooJoo přibližně 5 hodin v provozu na baterie, a jeho koncová cena je stanovena na 499 USD (přibližně 11 500 Kč s DPH). Společnost Fusion Garage na svých stránkách TheJooJoo přijímá první předobjednávky, přičemž první sériové modely by měly být v prodeji přibližně za 10 týdnů.

Klepněte pro větší obrázek

Jak za chvíli jistě uvidíte z videa, vývojáři musí ještě zapracovat především na softwaru, některé přechody nejsou doladěné a občas se vyskytnou i chyby při zobrazení. Trh s moderními tablety se začíná pomalu rozšiřovat, příští rok by měl dle zvěstí uvést svůj tablet také Apple. Jak je ale vidět, o konkurenci však jistě nebude mít nouzi.

Video

Jedno z předváděcích videí přímo od CEO Chandra Rathakrishnana si můžete prohlédnout díky serveru Youtube:

Témata článku: Hardware, Linux, Fusion, iPhone 3G, Sluchátka iphone

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • clarkie 16. 12. 2009 17:59:01
    proč radši tohle než netbook? vždyť je to drahé a neumí to nic jiného než...
  • MrKnd 16. 12. 2009 11:00:23
    Nevime....on je to totiz opravdu kram :D
  • fhucho 16. 12. 2009 10:27:58
    Podle me je linuxova distribuce jadro + jeste standardni programy a...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 39

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 57

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 96

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky