reklama

SystemExplorer: kontrolujte si svůj systém

Zajímá-li vás, co se děje pod kapotou operačního systému, vyzkoušejte pomocníka pro správu nejen spuštěných procesů a služeb.

Vedle nejrůznějších nástrojů, které slouží k úpravám registru a k pokusům o zvýšení výkonu operačního systému a vlastně celého počítače, jsou značně oblíbené i pomůcky pro sledování skutečného dění v počítači. Zvídavé uživatele zajímá, co se v systému děje, když procesor běží na plný výkon a přitom je počítač zdánlivě v klidu a není spuštěna žádná viditelná aplikace. Zajímá je seznam ovladačů instalovaných v systému, přehled služeb, seznam procesů startujících zároveň se systémem a mnoho dalších věcí. SystemExplorer se pokusí vám na ně odpovědět.

SystemExplorer je jednoduchý program, který se záměrně podobá běžnému správci úloh z Windows. Na rozdíl od standardního nástroje toho však dokáže mnohem více. V několika záložkách vám zobrazí zmíněné ovladače, služby, automaticky startující položky, ale také aktivní spojení se sítí a internetem, otevřené soubory, doplňky webového prohlížeče Internet Explorer, historii procesů a různé grafy s výkonem jednotlivých částí systému. Kromě toho, že se dovede automaticky spouštět hned po startu systému, ve Windows Vista rozpozná, že není spuštěn pod administrátorským účtem a nabídne opětovné spuštění k odstranění tohoto omezení.

Klepněte pro větší obrázek
SystemExplorer pozná, pokud jej nespustíte s dostatečným oprávněním

Seznam procesů a běžících aplikací

Abyste mohli rozpoznat, co zapříčinilo tak náhlý nárůst požadavků na výkon počítače, přepněte se na seznam procesů. SystemExplorer zde zobrazí tabulku se seznamem spuštěných procesů, kde si jednotlivé položky můžete řadit nejen podle názvu nebo identifikačního čísla, ale hlavně podle toho, jak moc vytěžují procesor a kolik místa obsazují v operační paměti. Po označení vybraného procesu vám SystemExplorer sdělí stručné informace, včetně hodnoty udávající, jak moc je daný proces bezpečný nebo ne.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o spuštěných procesech

Kromě procesů si můžete zobrazit také seznam služeb v systému. Tabulka je opět řazena podle několika vlastností. Vyberete si z názvu služby, jejího stavu, typu spouštění a cesty ke spustitelnému souboru. Pokud zde podobně jako u procesů marně hledáte funkce pro zastavení, nebo zobrazení podobnějších informací, použijte kontextovou nabídku vyvolávanou stiskem pravého tlačítka myši. Možná budete mile překvapeni.

SystemExplorer dovede nejenom ukončovat procesy a spouštět či zastavovat služby, ale také vyhledávat informace o zvoleném subjektu pomocí vyhledávače Google a v knihovně ProcessLibrary.com. Zajímavostí je upload vybraného subjektu ke kontrole pomocí online služby Virus Total.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled spuštěných služeb a funkce v kontextové nabídce

Seznam položek spouštěných po startu systému vypadá podobně jako seznam spuštěných procesů. Opět jde o tabulku se seznamem programů, ve které si položky můžete řadit podle názvu, vydavatele nebo cesty.

Pohled do historie

Kromě procesů a služeb vám SystemExplorer zobrazí také přehled otevřených oken včetně jejich názvů, tříd a handlů. Zajímavá je historie procesů, ve které můžete sledovat, co bylo spuštěno před nějakou dobou. Doporučuji vyzkoušet tvorbu snapshotů, tedy jakýchsi snímků aktuálního stavu systému. SystemExplorer zaznamená aktuální stav souborů, registru, případně obojího, a poté dovede porovnat provedené změny s jiným záznamem. Je to velmi praktická funkce pro případ, že chcete zjistit, co provedl který instalační program, s čím si která aplikace „hraje“ a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Příprava na vytvoření snímku systému

Pod záložkou History najdete také nastavení sledování systému. Program standardně sleduje pouze procesy, zapnout však můžete také monitorování síťových připojení, sledování změn v souborech a ukládání záznamu o změnách do souboru.

Připojení a otevřené soubory

SystemExplorer oceníte v případě, že se marně snažíte smazat nějaký soubor, ale systém vám tvrdí, že to nejde kvůli používání souboru jinou aplikací. Nevíte-li si rady, použijte SystemExplorer a jeho funkci pro sledování otevřených souborů. Hned zjistíte, který proces si vybraný soubor hlídá, a případně můžete tento proces ukončit.

Užitečné je také sledování síťových připojení. Máte-li pocit, že počítač s internetem komunikuje více, než by bylo záhodno, pak se v SystemExploreru přepněte na záložku Connections a prohlédněte si tabulku se seznamem programů, typem síťové komunikace, číslem portu, cílovou IP adresou a stavem spojení.

Klepněte pro větší obrázek
Sledování síťové komunikace

Informace o výkonu počítače

Pomocí několika stručných grafů vám SystemExplorer zobrazí historii zátěže procesoru, využití operační paměti a odkládacího souboru a práci s diskem. Pod pěticí grafů najdete také vyjádření těchto údajů ve formě čísel.

SystemExplorer je užitečná freewarová pomůcka, která pomůže k odhalení podezřelých jevů v operačním systému Windows. Není lepší, není ani horší než mnoho dalších podobných programů. Pro někoho může být výhodou, že nabízí vcelku přehledné rozhraní ve stylu standardního Správce úloh z Windows.

SystemExplorer 1.2.1.540
Prohlížeč procesů
Zdarma
Gigamania.cz
Klepněte pro větší obrázek

sledování otevřených souborů
prověřování procesů a služeb
informace o síťové komunikaci

Klepněte pro větší obrázek

neumí zálohovat registry
pouze anglické rozhraní

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Windows, Internet Explorer, Download, GigaMania

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • cafesk8 23. 12. 2007 3:12:26
    Microsoft skoupil Sysinternals někdy loni ;)
  • Jakub Čížek 20. 12. 2007 16:58:39
    Díky, opraveno.
  • Geeker 20. 12. 2007 7:04:10
    Bohuzel Sysint např. process monitor neumi monitorovat vyuziti pameti...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 405

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 38

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama