reklama

Svět podle Apple: Windows a Mac OS X bok po boku, máme video z reálného provozu

Tento týden ve světe počítačů Apple: Windows téměř nativně * Dočkáme se ultratenkého notebooku * Známe detaily o Adobe CS3 * Podíl Safari stoupá * Softwarové novinky pro tento týden

Windows téměř nativně

Zřejmě nejvýznamnější událostí uplynulého týdne bylo uvolnění nové betaverze virtualizačního nástroje Parallels Desktop for Mac. Počítače Apple s přechodem na novou platformu procesorů Intel nabídla zajímavou myšlenku schopnosti společného běhu více operačních systémů současně na jediném počítači. Parallels Desktop je virtualizační aplikace, která tuto myšlenku převedla v realitu.

Možnosti virtualizace jsou v současné verzi velmi pokročilé, nejzajímavější novinkou obsaženou v poslední verzi je schopnost spouště aplikace ze systému Windows transparentně v prostředí systému Mac OS X – okna aplikací z obou operačních systémů se vzájemně překrývají, lze mezi nimi snadno kopírovat texty nebo obrázky, problémem není ani přetahování souborů mezi souborovými správci obou systémů. Ostatně: připravili jsme pro vás bezmála sedmiminutové video zahrnující přehled množností konfigurace, start a používání Windows XP včetně transparentnosti aplikací, nastartujeme také Linux:


klikněte pro přehrávání

Další novinkou, kterou přivítají především uživatelé základní modelů vybavených malým pevným diskem, je schopnost Parallels Desktop startovat Windows XP nainstalované v oddílu vytvořeném systémovou aplikací BootCamp. Vše je elegantně řešenou cestou různých konfigurací – při startu Windows XP máte možnost zvolit, z jakého prostředí je startujete, zda z Parallels nebo přes BootCamp. Jedinou podmínkou je skutečnost, že Windows musí být nainstalovány na oddíl zformátovaný jako NTFS. Je to logické, protože nástroje Parallels zamykají před startem soubory systému tak, aby nedošlo k poškození konfigurace vytvořené pro BootCamp a tato ochrana není na zastaralém systému FAT32 možná. Ostatně provozovat Windows XP na tomto filesystému je nerozum.

Velmi mně potěšila také rychlost, která dosahuje téměř stejných hodnot, jako operační systém ve výhradním režimu. Na zvýšení rychlosti má příznivý vliv také běh systému ze samostatného oddílu, který je o poznání rychlejší než přístup k virtuálnímu disku. K dokonalé použitelnost tak schází pouze chybějící podpora akcelerace DirectX.

Nový Parallels, přestože se jedná o betaverzi, jistě přidává potencionálním konkurentům vrásky na tváři: konkurenční VMWare doposud svůj virtualizační nástroj běžně dostupný nemá a Apple na základě nové verze Parallels prohlásil, že se nebude pokoušet o vývoj virtualizačního prostředí a do budoucna bude pokračovat pouze ve vývoji samostatného nástroje BootCamp.

Bude ultratenký notebook?

Čím více se blíží tradiční lednové uvádění nových produktů, tím více se množí nejrůznější spekulace. V minulém týdnu jsme hovořili o informacích o možná připravovaném mobilním telefonu iPhone, tento týden pak byl ve znamení konspirací o možném ultramalém a ultratenkém notebooku. Je pravda, že Apple měl téměř vždy v nabídce 12“ modely přenosných počítačů a tyto kousky byly přechodem na Intel nepřevedeny na novou platformu. Tento krok by se jevil jako logický a velikost 12“ je pro přenosný notebook ideální, osobně již velikost třináctipalcového MacBooku považuji na hraniční pro pohodlné každodenní nošení.

Otázkou zůstává (pokud tedy budou tyto dohady pravdivé), jakým směrem se Apple s tímto modelem vydá a jestli jej bude pozicovat jako exkluzivní zařízení za odpovídající cenu, nebo zda jako dříve bude držet nízkou cenu a cenové rozdíly mezi jednotlivými modely se budou lišit podle jejich velikostí.

Známe detaily o Adobe Creative Suite CS3

Nově připravovaný a především majiteli nových Maců očekávaný Creative Suite CS3 má být k dispozici počátkem druhého čtvrtletí příštího roku. Již nyní se však objevují informaci o jeho důležitých vlastnostech: nová verze již bude Universal Binary, tudíž bude běžet nativně i na Intelových procesorů a nechá tak také grafikům pocítit výhody přechodu na novou procesorovou platformu.

Rozhraní má být upraveno a má se podobat prostředí známému z Adobe After Effects sedmé verze, což přinese na jedné straně bohatší možnosti konfigurace, na straně druhé zvýšení nároků na hardware, které pocítí především uživatelé se starými stroji s G4 procesory. Více o novinkách se v češtině dočtete na Malých novinkách.

Podíl Safari mezi prohlížeči stoupá, mohlo by být lépe

Společně s Mac OS X dodávaný webový prohlížeč Safari dosáhnul podle posledních měření rozšíření na 4,03 procenta mezi webovými prohlížeči, což je meziroční nárůst přibližně o padesát procent. Na platformě Mac však daleko více stoupá podíl Firefoxu, který tak ukusuje podíl vestavěnému Safari. Je to logické – spousta nových uživatelů jsou zvyklí na Firefox ze svých předchozích platforem, takže jej vyhledávají i na nově zakoupených Macích, i když Safari nebo Camino představují daleko lepší volbu. Bude zajímavé sledovat, zda tito uživatelé časem Firefox opustí nebo zda u něj zůstanou. Pokud tedy stejně jako já nepoužívají Operu, od které se zrkátka ke konkurenci přejít nedá – není kam.


Softwarové novinky pro tento týden

Geotagger (zdarma)

Chcete přiřadit své fotografie místům v Google Earth? Pak stačí pouze otočit globem na pořadované místo, přetáhnout fotografie na ikonu Geotaggeru a ten se postará o vše ostatní. Kromě toho dokáže také exportovat fotografie do nejznámějších webových galerií.

Klepněte pro větší obrázek


The Battle for Wesnoth (zdarma)

Povedená tahová strategie s líbivou grafikou, bohatými možnostmi nastavení a síťové hry s protihráči prostřednictvím internetu. Pokud máte rádi tento typ her, určitě vás dokáže zaujmout na dlouhou dobu.

Klepněte pro větší obrázek


Photopolis (zdarma)

Vytvořte ze svých fotek mrakodrapy a vydlážděte s nimi chodníky! Samozřejmě že pouze virtuálně za pomoci aplikace Photopolis. Můžete vytvářet několik samostatných měst, která pak můžete prolétávat v 3D prostoru.

Klepněte pro větší obrázek


Visage Login (29,95 dolarů)

Pokud se vám již nelíbí systémová přihlašovací obrazovka s modrou tapetou, změňte ji za pomoci aplikace Visage Login. Upraven může být také text v uvítací obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Apple, Video, Windows, macOS (OS X), Login, Mako, Battle, Adobe After Effects, Google Toolbar

44 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jozo Remen 7. 12. 2006 10:33:44
    tablet tazko, to je aj vo Win svete tazko predajne. a predaje klesaju, uz...
  • JeCh, JeCh 7. 12. 2006 6:44:10
    To jsou holt zase ty pokusy o nezkopírovatelný video. Každej, kdo umí...
  • JeCh, JeCh 7. 12. 2006 6:42:10
    Na MACu QuickTime funguje, ale ve Windows to je tragedie. Možná už to...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 34

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 37

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 127


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama