Svět podle Apple: Safari i pro Windows

WWDC 2007 v plném proudu • Safari i pro Windows • Možnosti vývoje pro iPhone • Deset kostí Leoparda
Kapitoly článku

WWDC 2007 v plném proudu

Události celého tohoto týdne jsou ovlivněny vývojářskou konferencí WWDC, která se koná od pondělí do pátku v kalifornském San Francisku. A jako každoročně byla tato konference uvedena Stevem Jobsem. Ten ve své hodinové keynote představil základní vlastnosti připravované verze operačního systému Mac OS X, oznámil příklon herních vývojářů k Apple platformě, mírně upřesnil některé možnosti vývoje aplikací pro iPhone a oznámil dostupnost bety nové verze webového prohlížeče Safari 3 jak pro Mac OS X, tak i pro systémy Windows.

Trochu netradičně si pojďme shrnout tuto keynote hned úvodem, ještě před podrobnějším popisem představených novinek. Pro většinu uživatelů včetně přítomných vývojářů bylo zahájení letošního WWDC jednoznačným zklamáním. Až na pár drobností (s výjimkou logicky očekávaného Safari pro Windows) jsme neviděli žádnou z opravdových novinek; Představení desíti funkcí nové verze operačního systému bylo v podstatě pouze zopakováním půl roku starého uvedení tohoto systému, informace o možnostech vývoje pro iPhone bylo také jen upřesněním informacím, o kterých Jobs hovořil v rozhovorech již před týdnem. Novinky, na které se čekalo - skutečné potvrzení podpory nového souborového systému, vylepšení správy paměti a dalších systémových funkcí, které Mac OS X potřebuje, nám bylo upřeno. Ovšem staré známé věci, jako například podporu 64bitů nebo Time Machine, naservírovány byly.

Ano, je pravda že letní WWDC je softwarová konference především pro vývojáře softwaru, a tudíž se nedalo očekávat uvedení jakýchkoli významných hardwarových novinek (navíc, když před týdnem proběhl tichý upgrade řady přenosných počítačů MacBook Pro na novou procesorovou platformu Intel Santa Rosa). Ale i softwarových novinek mohlo být víc: Vždyť nových funkcí v Leopardu mají být na tři stovky, aplikace z balíku iLife by si také zasloužily vylepšenou verzi a zdokonalené provázání. A stejná očekávání zřejmě měli i akcionáři - pád ceny akcií Applu o šest dolarů za jeden den je významným ukazatelem.

Safari i pro Windows

Představení nové verze Safari ve veřejné betaverzi patří mezi nejzajímavější novinky tohoto týdne. Mnoho komentátorů však pod vlivem nadšení z uvedení Windows verze zapomíná na fakt, že zmíněná betaverze je k dispozici pro oba hlavní operační systémy, tady pro Mac OS X i Windows a nejde o Windows verzi současného Safari. Jedné se o betaverzi plánované třetí verze a do oběhu byla dána ze dvou důvodů: Aby umožnila vychytání chyb veřejným betatestem a také jako gesto vývojářům aplikací pro iPhone, že vývoj i testování mohou provádět také na platformě Windows.

Jaké tedy nové Safari je? Inu, jedná se o poctivou betaverzi se spoustou chyb. Vyzkoušel jsem obě systémové verze na několika počítačích a mohu tedy objektivně prohlásit, že vykreslovací jádro doznalo ve srovnání se současnou verzí mnoha změn, velká část objektů na webových stránkách je vykreslována odlišně. A stejně tak velké množství objektů je vykreslováno chybně a tento problém je ve většině případů vlastní oběma verzím. Windows verze Safari však má několik chyb navíc, které spočívají v problémech se zobrazováním složitých CSS stylů především na lokalizovaných stránkách. Také použití některých prvků uživatelského rozhraní působí pád Windows verze a zaznamenaný problém se spouštěním na lokalizovaných operačních systémem je pochopitelný, potýká se s ním pravidelně velké množství aplikací nejrůznějších výrobců určených primárně pro US trhy.

Je to způsobeno tím, že Safari pro rendering fontů používá vlastní rutiny s vlastní možností nastavení. Proto fonty vypadají jako na Mac OS X a do prostředí Windows příliš nezapadají. Jakkoli se však tato vlastnost může jevit jako krátkozraká (až příliš často jsme mohli dnes číst názory o zbytečném lpění na Mac přístupu), opak je pravdou: Safari je v současnosti primárně určen jako vývojové prostředí pro iPhone aplikace a z tohoto důvodů je potřeba vykreslovat fonty, grafiku i ostatní prvky stejně, jako se budou později zobrazovat na cílové platformě.

Podtrženo sečteno, Safari není a nějakou dobu ještě nebude Win prohlížečem určeným pro běžné každodenní použití. Až se tak stane, připravíme větší srovnávací test s ostatními Win prohlížeči, nyní bychom nemohli takový test považovat za objektivní. Pokud tedy rádi testujete nové možnosti, můžete si Safari zdarma stáhnout nebo si prohlédnout Safari v akci včetně několika pěkných pádů na screencastu. A pokud při testování Safari narazíte na problémy, nezapomeňte prostřednictvím vestavěné funkce reportovat objevené problémy zpět vývojářům.

Možnosti vývoje pro iPhone

Pro Apple iPhone bude možné vyvíjet uživatelské aplikace, ovšem za doposud nepříliš běžných podmínek. Vývojáři nedostanou možnosti instalovat binární aplikace přímo do telefonu, ale budou muset své aplikace postavit na bázi webových technologií souhrnně označovaných jako Web 2.0 a technologii AJAX. Jednotlivé aplikace tak poběží v samostatně odděleném prostoru (tzv. sandboxu) prohlížeče Safari, i přesto však budou mít prostřednictvím pro vývojáře dostupného API přístup ke všem potřebným funkcím telefonu a jeho operačnímu systému.

Tento přístup by měl mít hned několik výhod: Vývoj aplikací může být pro mnoho uživatelů a vývojářů snadnější (přece jenom je jednodušší psát webové aplikace než binární kód) a přístupnější (díky dostupnosti Safari i pro Windows) a i špatně napsaná aplikace neohrozí rychlost, stabilitu ani bezpečnost samotného telefonu. Nevýhodou pak bude skutečnost, že se nedočkáme svých oblíbených aplikací: Nebude žádná Opera for iPhone nebo Thunderbird iPhone Edition.

Témata článku: Apple, Windows, Safari

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Láďa 14. 6. 2007 0:43:22
    Díky za podnětnou reakci, obzvláště rádoby nad věcí blábol "preji Vam...
  • Worm 13. 6. 2007 18:26:46
    Ja netvrdim, ze ostatni vyrobky se nevyrabeji v Cine. Ale o tom za jakych...
  • Jozo Remen 13. 6. 2007 17:34:44
    tak caste pady na 99 % znamenaju vadny HW (RAM, nieco s doskou, totalne...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5