reklama

Svět podle Apple: Parallels a porušení LGPL

Parallels prý porušuje LGPL licenci • iPhone po pár dnech prodeje, v prvních recenzích, na součástky i iPhone nezničitelný

Parallels prý porušuje LGPL licenci

Virtualizační nástroj Paralles Desktop, který používá velké množství uživatelů počítačů Apple pro jejich schopnost spouštět operační systém Windows a jejich aplikací souběžně s operačním systémem Mac OS X prý porušuje ustanovení licence LGPL. Oznámili to členové projektu Wine, podle kterých (a podle tohoto dokumentu) obsahuje Parallels evidentně části kódu převzaté včetně několika chyb právě z tohoto projektu. Bude zajímavé sledovat, jak se právníci a organizace stojící za těmito licencemi s tímto problémem vyrovnají. V době tvorby tohoto článku ještě nebylo k dispozici vyjádření společnosti Parallels.

iPhone po pár dnech prodeje

Ano, v pátek předminulého týdne se začal oficiálně prodávat chytrý mobilní telefon Apple iPhone. Snad před všemi prodejnami Apple ve Spojených státech a většinou velkých prodejen operátora AT&T se objevovaly fronty, z nichž nejdelší frontu zřejmě utvořili koupěchtiví zájemci v New Yorku před obchodem na Páté Avenue. Podle informací z nejrůznějších webů a blogů první skuteční zájemci začínali tvořit fronty již okolo třetí hodiny ranní (zahájení prodeje bylo plánováno až na šestou hodinu večerní) a velmi častým jevem byli náhradníci – lidé, kteří vystáli frontu za někoho jiného. V mysli mi zůstalo například prohlášení dvanáctiletého hocha, který držel ve frontě místo pro svého otce za patnáct dolarů na hodinu.

Apple se zřejmě na zájem při zahájení prodeje (i když opravdu masivní nával tak, jak jej známe například z nedávného uvedení nových herních konzolí) dobře zásobil a ačkoli většina prodejen mobilního operátora během prvních dvou dnů své zásoby vyprodala, v Apple Storech by stále měly být iPhony k dispozici. Na webovém obchodu se pak hovoří o dostupnosti okolo dvou a čtyř týdnů. V obchodech však jednomu zájemci prodají maximálně dva kusy a první kupující se potýkali s problémovou aktivací telefonu.

iPhone v prvních recenzích

První recenze chytrého mobilního telefonu Apple iPhone se objevily již pár dní před zahájením jeho prodeje. Prvními dvěma žurnalisty, kteří měli možnost iPhone takhle s předstihem testovat byli Walter Mossberg (the Wall Street Journal) a David Pogue (New York Times). Zatímco recenze od Walta Mossberga byla očekávána, text Davida Pogue byl trochu překvapením.

Oba pánové se ve svých recenzích shodli na skutečnosti, že iPhone je převratný kapesní počítač který v podstatě funguje přesně tak, jak si mysleli. A samozřejmě že zde je pěkná řádka problémů, ovšem mnohá očekávání iPhonem způsobená snad ani nemohla být splněna. Text obou recenzí stojí za přečtení, po jejich přelouskání budete doslova odborníky na iPhone. A jako bonus závěrem si prohlédněte originální video z testování iPhonu Davidem Poguem. A pokud nevládnete angličtinou, velmi podrobný popis obou textů najdete na stránkách MůjMacu.

Je iPhone nezničitelný?

Vypadá to, že ne. Nebo že toho alespoň opravdu hodně vydrží. Ukazuje to například test amerického PCWorldu. Redaktor zkoušel s iPhonem opravdu vše a v žádném případě se nedá říci, že by se k němu choval zrovna nejlépe. Nejdříve ho jen tak pošimral svazkem klíčů aby poté hrotem jedním z nich škrábal přímo na krycí sklíčko iPhonu. K velkém překvapení se vše obešlo bez jakéhokoli následku, na displeji žádný škrábanec nezůstal. Poté přišlo na řadu několik ošklivých pádů na betonovou podlahu, které iPhone opět přečkal bez úhony. Nevěříte? Pak si celou akci prohlédněte na videu!

Sborka a rozborka

Bylo jasné, že se brzy najde někdo, kdo iPhone rozebere na prvosoučástky. A uvnitř je spousta zajímavých věcí: uživatelsky nevyměnitelná baterie o napětí 3.7 V, hlavní procesor je od Samsungu (modelová označení 339S0030ARM, 8900B 0719, NOD4BZ02, K4X1G153PC-XGC3, ECC457Q3 716) patřící do rodiny ARM procesorů a mající integrováno 512 MB SDRAM operační paměti (má také hardwarovou podporu pro formáty MP3 a H.264). Zvukový čip je od společnosti Wolfston, USB napájecí adaptér Linear Technology4066 (známe ho z posledních generací iPodů) a další křemíková drobotina.

Klepněte pro větší obrázek


iPhone a kompatibilní příslušenství

iPhone není plně kompatibilní s veškerým příslušenstvím určeným pro iPody. Porozumí si například s některými synchronizačního kolébkami a zvukovými adaptéry a naopak odmítá videokolébky a další iPod specifická zařízení. Dá se tedy očekávat, že se už tak nepřeberná nabídka příslušenství pro iPody rozšíří ještě na iPhony.

Klepněte pro větší obrázek

Software pro tento týden

Magrathea 0.5 (zdarma)

Tato aplikace potěší všechny, kteří chtějí do svých fotografií přidávat informace o GPS poloze místa, na kterém své fotografie pořídili. Kromě jiného spolupracuje také se službami Flickr, Yahoo! Maps a Google Maps.

Klepněte pro větší obrázek

TotalTunesControl (zdarma)

TotalTunesControl je malá aplikace / widget, který nabízí možnost přehrávání skladeb a playlistů z iTunes bez toho, aby byly samotné iTunes spuštěny. Ušetříte tak především operační paměť počítače.

Klepněte pro větší obrázek

VirtuFrame (zdarma)

S touto aplikací můžete snadno tvořit elegantní rámečky okolo svých fotek nejen při jejich promítání na pracovní ploše vašeho počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Apple, Video, Apple Iphone, Mossberg, Walter, Widget, Wine

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Milan Bazant 9. 7. 2007 18:25:42
    Wine neni delane nejakym pokus-omylem. Microsoft musi vsem vyvojarum...
  • open 9. 7. 2007 17:11:48
    ha, to bych chtěl vědět jestli wine náhodou neporušuje licenci M$...
  • ghost 9. 7. 2007 9:31:32
    "V mysli mi zůstalo například prohlášení dvanáctiletého hocha, který držel...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 365

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama