reklama

Svět podle Apple: nejnovější MacBook Pro Core 2 Duo

Živě.cz s listopadovým počasím přináší novou rubriku plnou vitamínů přímo z jablečného sadu. Dnes ze světa počítačů Apple: Pohled na nejnovější MacBook Pro Core 2 Duo * SlingPlayer pro OS X je veřejný * Nový BootCamp pro rychlejší Windows * iPod nano druhé generace míří do obchodů * Softwarové střípky pro tento týden

Pohled na nejnovější MacBook Pro Core 2 Duo

Po dlouhém očekávání se první z počítačů Apple nové generace dočkal osazení nejnovějším dvoujádrovým počítačem Intel Core 2 Duo s jádrem Merom. Nebudu zde rozebírat všechny výhody tohoto procesoru, spokojíme se pouze se dvěma jeho hlavními výhodami: mírně vyšší výkon při srovnatelné spotřebě a zahřívání jako starší model Core Duo a plná podpora 64bitových instrukcí (ta je však prozatím nezajímavá, protože plně čtyřiašedesátibitová verze operačního systému Mac OS X 10.5 Leopard bude uvedena až začátkem příštího roku).

Klepněte pro větší obrázek

Chlapíci ze serveru iFixit tento nový notebook rozebrali doslova na součástky a překvapivě se ukázalo, že upgrade této řady nespočíval pouze ve výměně procesoru. Došlo k přeuspořádaní jednotlivých komponent na základní desce (na což upozorňují již mírně odlišně uspořádané konektory na pravém boku notebooku), karta bezdrátového rozhraní Bluetooth se přesunula z blízkosti harddisku na spodní části krytu na horní část vedle FireWire portu. Anténa je nově připevněna přímo na hliníkové tělo, drobných změn a přeuspořádání se dočkala také vnitřní kabeláž. Nové MacBooky Pro podle dostupných informací netrpí známými neduhy prvních sérií původních MacBooků Pro.

SlingPlayer pro OS X

Multimediální konzole Sling společnosti Sling Media je věcička, u které velmi lituji, že se nedováží také do Evropy. Zjednodušeně řečeno se jedná o vzhledem velmi povedenou krabičku, kterou propojíte se svým DVB-T, DVB-S nebo jiným podporovaným tunerem a Sling se postará o zdigitalizování televizního vysílání a jeho následný streaming do lokální sítě nebo do internetu.

Klepněte pro větší obrázek

Druhou skvělou částí Slingu je softwarová část aplikace, která umožňuje sledovat vysílání nejen na osobních počítačích, ale také na kapesních počítačích nebo mobilních telefonech. Sling aplikace jde tak daleko, že jejím prostřednictvím můžete ovládat připojený tuner dálkovým ovladačem, který je přesnou kopií skutečného ovladače k příslušnému tuneru. A je skvělé, že SlingPlayer je dostupný v Universal Binary verzi také pro aktuální verze Mac OS X. A vzhledem k tomu, že Sling Box je již dostupný ve Švédsku, by jej někdo mohl začít dovážet i do České republiky.

Nový BootCamp pro rychlejší Windows

BootCamp, originální aplikace od Apple umožňující na nových strojích postavených na procesorech Intel v případě potřeby spouštět konkurenční operační systém Windows XP se dočkal své nové verze. Ta je k dispozici ke stažení na stránkách Apple a vylepšuje mnoho drobností, které přivítají především uživatelé přenosných modelů: Byla opravena nefunkčnost originální analogového Apple USB modemu, trackpad nyní dokáže emulovat druhé tlačítko myši poklepáním dvěma prsty i dvouprsté skrolování. Byla opravena chyba s nekorektním usínáním zavřených notebooků s Windows a rozšířené podpory se dočkaly také bezdrátové sítě.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Všichni, kdo BootCamp používáte, určitě byste měli aktualizovat: stačí pouze pro Mac OS X nainstalovat novou verzi BootCamp a následně v průvodci vytvořit CD nebo archív s novými ovladači pro Windows.

iPod Shuffle druhé generace míří do obchodů

Nová verze miniaturního hardwarového pluginu do iTunes (čti: hudebního přehrávače) je ještě menší než jeho předchůdce, fyzicky je v podstatě stejně velký, jako dálkové ovládání k velkým, "dospělým" iPodům. Nový iPod Shuffle se již v těchto dnech začíná prodávat a jeho koupě se může jevit zajímavá i pro uživatele, kteří již nějaký přehrávač, ideálně iPod, mají - ono totiž jít si zaběhat s daleko větším iPodem Video nebo podobným není tak pohodlné, jako si jít zaběhat s novým Shufflem připevněným na teplácích. Při běhu přeci displej nepotřebujete, nebo ano?

Klepněte pro větší obrázek

Softwarové střípky pro tento týden

Google Reader Notifier
http://troelsbay.eu/software/reader
cena: zdarma

Klepněte pro větší obrázek

Nutnost pro všechny, kteří používají skvělou RSS webovou čtečku Google Reader. V pravidelných intervalech kontroluje nové články v RSS kanálech a informuje o nich malou stavovou ikonkou v horní systémové liště.

QTAmateur
http://www.mikeash.com/software/qtamateur/
cena: zdarma

Klepněte pro větší obrázek

Chcete využívat rozšířené funkce přehrávače QuickTime a nechcete za něj platit devětadvacet dolarů? Pak sáhněte po aplikaci QTAmateur, která mimo jiné dokáže například přehrávat videa v plné obrazovce i převádět videa z kódování MOV do jiných kodeků.

Main Menu
http://www.santasw.com/
cena: zdarma

Klepněte pro větší obrázek

Main Menu je malá a šikovná aplikace, která vám umožňuje udržovat váš počítač ve skvělé kondici. Z dobře dostupného umístění v horní stavové liště můžete dvěma klepnutím myši vyvolat potřebné servisní úkony: reindexovat databázi Spotlight pro rychlejší vyhledávání, mazat dočasné paměti, opravovat práva a další.

Burn
http://burn-osx.sourceforge.net/
cena: zdarma

Klepněte pro větší obrázek

Pokud vám nevyhovuje vypalování vestavěné v systému, určitě vyzkoušejte prográmek Burn. Je Universal Binary, je lokalizován do češtiny a kromě dat umí vyplovat i DVD disky, audio disky i video disky s VCD nebo DIVX.

Témata článku: Apple, Software, Google, Windows, MacBook, iPod Shuffle

73 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Hruskozrout mackovsky 11. 12. 2006 1:34:33
  Ano,ano...
  naprosto shodne chovani jako...
 • Karel 6. 12. 2006 15:55:18
  Diskuze je zajímavá, a tak jako "fanatický vyznavač" taky...
 • Al 3. 11. 2006 15:16:30
  Jsem MacUser. Důvody, proč nepoužívám něco jiného, ti nemá cenu...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 406

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 10

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 42

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama