reklama

Svět podle Apple: iPhone od Vodafonu?

Flash bude podporovat H.264 • Je lepší VMWare Fusion nebo Parallels Desktop? • Je klávesnice iPhonu dvakrát pomalejší?

Adobe Flash bude podporovat kódování H.264

Distribuce videa vkládaného do webových stránek zažila boom nejen díky rozšíření vysokorychlostního internetu, ale především díky přidání podpory pro přehrávání videa přímo do formátu Adobe Flash. Flash je zřejmě nejrozšířenějším webovým pluginem současnosti, najdeme jej nainstalován téměř na všech v současnosti významnějších softwarových platformách – je tedy pochopitelné, že videa přehrávaná jeho prostřednictvím jsou mezi poskytovali videoobsahu oblíbena. Pokud distribuujete video právě přes Flash (přesněji přes formát .flv videa), nemusíte řešit instalaci pluginů na počítačích uživatelů.

Současná podpora videa v tomto formátu je postavena na kódování videa H.263 (přesněji jeho deriváty pocházející od společnosti Sorenson a On2 VP6) pro obrazovou část, kodek MP3 se pak stará o zvukový doprovod. Problémem tohoto kódování je především jeho nízká kvalita při nízkých datových tocích, které jsou však v oblasti webového videa nejčastěji používána, podružným problémem je pak obtížná (tedy v podstatě neexistující) akcelerace takhle přehrávaného obsahu jak v okně, tak i v režimu celé obrazovky.

To vše má vyřešit o poznání modernější kodek H.264 – ano, je to stejný kodek, na který vsadil Apple a který dobře podporují nejen Macy, ale i iPody, Apple TV nebo nový iPhone. Vhodnost tohoto formátu potvrzuje také YouTube, který jej používá jako alternativní médium pro svá videa. Podpora právě tohoto formátu se totiž objevila v poslední verze přehrávače Flash Player 9 Beta. Co to bude znamenat? Především o poznání kvalitnější webové video při zachování současných datových nároků, očekávat můžeme také akceleraci flashového videa včetně přehrávání v režimu celé obrazovky.

Je lepší VMWare Fusion nebo Parallels Desktop?

Tak odpověď na přesně tuto otázku hledá v současnosti nejeden diskutující snad ve všech tématicky zaměřených webových diskusích. Stejnou otázku si položil také Daniel A. Begun a v testlabu magazínu CNET otestovat aktuální verzi Windows Vista běžící v obou virtualizačních nástrojích. K jakému závěru došel? Shrnutí celého článku je jednoduché: Pokud opravdu potřebujete používat Windows Vista včetně všech jejich funkcí a vlastností, použijte Boot Camp přímo od Apple.

Pokud však uvažujete o virtualizačních nástrojích a omezíte absenci některých funkcí (především rozhraní Aero a nefunkčnost multimediálních aplikací na něm závislých), jeví se jako vhodnější použití aktuální verze VMWare Fusion, která zvítězila na celé čáře svou podporou pro multimédia a částečně také podporou pro víceprocesorové prostředí (Parallels Desktop v současnosti virtualizuje pouze jedno procesorové jádro). Na druhé straně, Parallels vede svou podporou pro 3D hry.

Je klávesnice iPhonu dvakrát pomalejší?

Tedy ne že by byla pomalá přímo klávesnice, ale podle jedné z provedených studií je pomalé psaní na této virtuální klávesnici a to až dvojnásobně ve srovnání s konkurenčními přístroji. Studie byla provedena na skupině vybraných lidí, kteří dostali k dispozici text. Ten pak opsali jak na svém stávajícím mobilu, tak i na iPhonu. A právě toto je kámen úrazu: Zatímco na svém telefonu (přibližně polovina z testovaných osob používá telefon s numerickou klávesnicí, polovina pak s alfanumerickou klávesnicí) jsou uživatelé psát naučeni, žádný z nich iPhone nijak zvlášť dlouho nepoužíval. Z vlastní zkušenosti vím, že prvních pár (desítek) textů napsaných na iPhonu bylo problémových, po několika dnech jsem byl schopen psát subjektivně stejně rychle, jako na mechanické klávesnici smartphonu Palm Treo.

Apple a Vodafone se dohadují o evropském iPhonu?

V posledních dnech prosákly na veřejnost informace, podle kterých se Vodafone snaží dohodnout s Apple na vlastnostech evropského iPhonu. Podle dostupných zpráv vadí Vodafonu především:

 • YouTube aplikace má vypadat a chovat se více jako webový originál,
 • podpora pro Outlook a Exchange serveru musí zahrnovat podporu pro nativní protokol Exchange, nesmí jít o použití IMAP protokolu v kombinaci s OWA,
 • vylepšení bezpečnosti a (snad) i o implementaci softwarového firewallu,
 • vylepšení podpory pro WEP a WPA/WPA2 šifrování,
 • vylepšení webového prohlížeče včetně funkcionality „copy and paste“.

A aby toho všeho nebylo málo, má začít Vodafone na vybraných trzích začít prodávat iPhone již koncem měsíce září.

Software pro tento týden

HandBrake (zdarma)

Tento program určený pro zálohu filmových dévédéček přichází v nové verzi, která – kromě jiného – nabízí také možnost pro přímou konverzi DVD disků pro iPhone.

Bitrate Pro (zdarma)

Aplikace, která slouží k rychlému a snadnému výpočtu datových toků při konverzi videa mezi formáty.

Témata článku: Apple, iPhone, Adobe Flash, Fusion, Camp

17 komentářů

Nejnovější komentáře

 • GeBu 26. 8. 2007 23:30:50
  Zase ty nepřesnosti - pořád dokola: H.264 není kodek, ale formát videa....
 • Mats 23. 8. 2007 20:09:43
  je poněkud záhadný, skoro se mi chce říct nesmyslný. To je zhruba to samé...
 • open 22. 8. 2007 15:31:26
  hmm to bych chtěl taky, ale nejspíš to dopadne tak, že si ho stejnak...
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 103

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 36

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 74

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

** V notebooku s cenou nad 20 tisíc nesmí chybět kvalitní displej a rychlé úložiště ** Za dalších deset tisíc můžete dostat navíc styl nebo výkonnější komponenty ** Vybírat můžete z různých velikostí i konstrukcí

8.  12.  2016 | Stanislav Janů | 84


reklama