Svět podle Apple: iPhone od Vodafonu?

Flash bude podporovat H.264 • Je lepší VMWare Fusion nebo Parallels Desktop? • Je klávesnice iPhonu dvakrát pomalejší?

Adobe Flash bude podporovat kódování H.264

Distribuce videa vkládaného do webových stránek zažila boom nejen díky rozšíření vysokorychlostního internetu, ale především díky přidání podpory pro přehrávání videa přímo do formátu Adobe Flash. Flash je zřejmě nejrozšířenějším webovým pluginem současnosti, najdeme jej nainstalován téměř na všech v současnosti významnějších softwarových platformách – je tedy pochopitelné, že videa přehrávaná jeho prostřednictvím jsou mezi poskytovali videoobsahu oblíbena. Pokud distribuujete video právě přes Flash (přesněji přes formát .flv videa), nemusíte řešit instalaci pluginů na počítačích uživatelů.

Současná podpora videa v tomto formátu je postavena na kódování videa H.263 (přesněji jeho deriváty pocházející od společnosti Sorenson a On2 VP6) pro obrazovou část, kodek MP3 se pak stará o zvukový doprovod. Problémem tohoto kódování je především jeho nízká kvalita při nízkých datových tocích, které jsou však v oblasti webového videa nejčastěji používána, podružným problémem je pak obtížná (tedy v podstatě neexistující) akcelerace takhle přehrávaného obsahu jak v okně, tak i v režimu celé obrazovky.

To vše má vyřešit o poznání modernější kodek H.264 – ano, je to stejný kodek, na který vsadil Apple a který dobře podporují nejen Macy, ale i iPody, Apple TV nebo nový iPhone. Vhodnost tohoto formátu potvrzuje také YouTube, který jej používá jako alternativní médium pro svá videa. Podpora právě tohoto formátu se totiž objevila v poslední verze přehrávače Flash Player 9 Beta. Co to bude znamenat? Především o poznání kvalitnější webové video při zachování současných datových nároků, očekávat můžeme také akceleraci flashového videa včetně přehrávání v režimu celé obrazovky.

Je lepší VMWare Fusion nebo Parallels Desktop?

Tak odpověď na přesně tuto otázku hledá v současnosti nejeden diskutující snad ve všech tématicky zaměřených webových diskusích. Stejnou otázku si položil také Daniel A. Begun a v testlabu magazínu CNET otestovat aktuální verzi Windows Vista běžící v obou virtualizačních nástrojích. K jakému závěru došel? Shrnutí celého článku je jednoduché: Pokud opravdu potřebujete používat Windows Vista včetně všech jejich funkcí a vlastností, použijte Boot Camp přímo od Apple.

Pokud však uvažujete o virtualizačních nástrojích a omezíte absenci některých funkcí (především rozhraní Aero a nefunkčnost multimediálních aplikací na něm závislých), jeví se jako vhodnější použití aktuální verze VMWare Fusion, která zvítězila na celé čáře svou podporou pro multimédia a částečně také podporou pro víceprocesorové prostředí (Parallels Desktop v současnosti virtualizuje pouze jedno procesorové jádro). Na druhé straně, Parallels vede svou podporou pro 3D hry.

Je klávesnice iPhonu dvakrát pomalejší?

Tedy ne že by byla pomalá přímo klávesnice, ale podle jedné z provedených studií je pomalé psaní na této virtuální klávesnici a to až dvojnásobně ve srovnání s konkurenčními přístroji. Studie byla provedena na skupině vybraných lidí, kteří dostali k dispozici text. Ten pak opsali jak na svém stávajícím mobilu, tak i na iPhonu. A právě toto je kámen úrazu: Zatímco na svém telefonu (přibližně polovina z testovaných osob používá telefon s numerickou klávesnicí, polovina pak s alfanumerickou klávesnicí) jsou uživatelé psát naučeni, žádný z nich iPhone nijak zvlášť dlouho nepoužíval. Z vlastní zkušenosti vím, že prvních pár (desítek) textů napsaných na iPhonu bylo problémových, po několika dnech jsem byl schopen psát subjektivně stejně rychle, jako na mechanické klávesnici smartphonu Palm Treo.

Apple a Vodafone se dohadují o evropském iPhonu?

V posledních dnech prosákly na veřejnost informace, podle kterých se Vodafone snaží dohodnout s Apple na vlastnostech evropského iPhonu. Podle dostupných zpráv vadí Vodafonu především:

 • YouTube aplikace má vypadat a chovat se více jako webový originál,
 • podpora pro Outlook a Exchange serveru musí zahrnovat podporu pro nativní protokol Exchange, nesmí jít o použití IMAP protokolu v kombinaci s OWA,
 • vylepšení bezpečnosti a (snad) i o implementaci softwarového firewallu,
 • vylepšení podpory pro WEP a WPA/WPA2 šifrování,
 • vylepšení webového prohlížeče včetně funkcionality „copy and paste“.

A aby toho všeho nebylo málo, má začít Vodafone na vybraných trzích začít prodávat iPhone již koncem měsíce září.

Software pro tento týden

HandBrake (zdarma)

Tento program určený pro zálohu filmových dévédéček přichází v nové verzi, která – kromě jiného – nabízí také možnost pro přímou konverzi DVD disků pro iPhone.

Bitrate Pro (zdarma)

Aplikace, která slouží k rychlému a snadnému výpočtu datových toků při konverzi videa mezi formáty.

Témata článku: Apple, iPhone, iPhone 4, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Apple Iphone, Fusion, Adobe Flash, Camp, Numerická klávesnice

17 komentářů

Nejnovější komentáře

 • GeBu 26. 8. 2007 23:30:50
  Zase ty nepřesnosti - pořád dokola: H.264 není kodek, ale formát videa....
 • Mats 23. 8. 2007 20:09:43
  je poněkud záhadný, skoro se mi chce říct nesmyslný. To je zhruba to samé...
 • open 22. 8. 2007 15:31:26
  hmm to bych chtěl taky, ale nejspíš to dopadne tak, že si ho stejnak...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5