reklama

Svět podle Apple: Budou iPody s Wi-Fi?

Tento týden ze světa počítačů Apple: Novinky ve videu * Budou iPody s Wi-Fi? * Leopard na jaře nebude * Nový vzhled Leopardu * Další výročí: 30 let od uvedení Apple II * Software pro tento týden

Novinky ve videu

Především videoprofesionály mohly potěšit novinky představené na tiskové konferenci pořádané v rámci výstavy NAB 2007. Aplikační balík střihového softwaru Final Cut Studio povýšil do druhé verze a bude obsahovat Final Cut 6, DVD Studio 4,  Soundtrack Pro 2, Compressor 3, Motion 3 a Color 1. Posledně jmenovaná aplikace pro barevné korekce pochází z nedávného nákupu systému FinalTouch. Nejzajímavější novinkou v novém balíku je především formát Apple ProRes 422, který nabízí výborný kompresní poměr (jeden terabajt záznamu slibuje uložit do 170 gigabajtů) při zachování kvality původní předlohy.
 
Druhou významnou novinkou je Final Cut Server, což je serverový software určený pro centrální zpracování videa. Server potřebuje běžet na Macu, klientské stanice mohou používat Windows nebo Mac OS X. Desetiuživatelská licence stojí 999 dolarů, neomezená verze pak o tisíc dolarů více.

Budou iPody s Wi-Fi?

Čím více se blíží plánované představení nových jablečných produktů, tím více se začínají objevovat nejrůznější spekulace. Jednou z nich jsou také informace o podpoře Wi-Fi spojení v nové generaci iPodů. Zdroje hovoří o možnosti posílání hudby mezi dvěma iPody podobně, jako to nabízí například přehrávač Zune. Pokud Apple opravdu sáhne k této možnosti, je velmi nepravděpodobné, že by bylo možné hudbu posílat na cizí iPod (tedy uložit ji do jeho paměťového prostoru). Spíše půjde půjčování, nebo přesněji o streamování hudby uložené na jiném iPodu. Bylo by to logické: Nepřinášelo by to větší problémy s autorskými právy, navíc Apple technologii streamování obsahu přes Wi-Fi sítě již umí. Otázkou je také možnost případné bezdrátové synchronizace, která však nebude příliš užitečná - iPod je stejně nutné pravidelně připojovat k počítačům kvůli dobití jeho akumulátorů.

Leopard na jaře nebude

Dlouho očekávaná nová verze operačního systému Mac OS X 10.5, která podle prvních oznámení měla být dostupná již počátkem letošního roku (a postupně byla přesunuta na pozdní jaro), se opět odkládá - podle aktuálních informací je slíbeno vydání až na říjen letošního roku. Apple vysvětluje zpoždění potřebou vývojářů na projektu iPhone, tudíž musel jít Mac OS X prozatím k ledu. Chápu, že Apple na iPhone hodně sází, ale původní záměr postavit Leoparda jako konkurenta/alternativu k Windows Vista tím zcela eliminoval. I pokud vše půjde podle dosavadních ujišťování, přijde Leopard reálně na trh rovný rok po zahájení prodejů Visty. A to vše za předpokladu, že nebudou žádná další zpoždění. Ostatně, seznam chyb aktuální testovací verze je opravu dlouhý.

Nový vzhled Leopardu

Aktuální testovací sestavení 9A410 ukazuje na mírně upravený výchozí vzhled systému i aplikací. Vše je vizuálně sjednoceno stejně, jako když do současného systému doinstalujete freewarovou aplikaci UNO. Ovšem osobně mne nový vzhled neuchvacuje a přivítal bych možnost uživatelské skinovatelnosti prostředí. Prozatím mi dobře slouží komerční ShapeShifter. Také bych přivítal možnost konfigurace řezů a velikostí písem používaných uživatelským rozhraním.
 
Klepněte pro větší obrázek
 

Další výročí: 30 let od uvedení Apple II

Ano, je tomu již třicet let co Steve Jobs a Steve Wozniak představili na počítačovém veletrhu West Coast Computer Faire novou verzi počítače Apple, model Apple II. Ten byl osazen procesorem MOS 6502 taktovaným na frekvenci 1 MHz, maximální velikost operační paměti byla 48 kB. Operační systém s příkazovou řádkou byl uložen ve 12 kB ROM paměti. Apple II dokázal zobrazit šest barev při rozlišení 280 × 192 bodů nebo čtyřbitové barvy v rozlišení 40 × 48 bodů. Apple II se prodával čtyři roky a byl následován mírně vylepšeným modelem. Zajímavé je především to, že počítače rodiny Apple II se prodávaly až do roku 1993 (výroba běžela do roku 1990), za tu dobu se prodaly více než dva miliony těchto strojů.

Klepněte pro větší obrázek

Software pro tento týden

Live Interior 3D (79,95 dolarů)

Tato aplikace, která je k dispozici také v testovací verzi, slouží pro modelování výbavy nábytkem nejrůznějších interiérů. Práce s ním je přehledná, potěší také možnosti vizualizace a virtuální procházky vytvořeným domem.
Klepněte pro větší obrázek

JellyfiSSH (zdarma)

JellyfiSSH je nádstavba nad systémovou podporu SSH připojení v Mac OS X, která je poskytována pouze v prostředí příkazové řádky. Aplikace dokáže vytvářet také šifrované síťové tunely přes SSH.
Klepněte pro větší obrázek

AppFresh (zdarma)

Tato užitečná aplikace automaticky sleduje nové verzi vašich programů, widgetů, pluginů a dalších a pokud nějakou novou objeví, automaticky ji stáhne do zvoleného umístění a upozorní vás.
 
Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Apple, Windows, Wi-Fi, iPod, Apple iPod, Leopard, Cute, Soundtrack, Zune

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • 255 20. 4. 2007 9:54:55
    omalovávánky Wista nemůžete srovnávat s designovým GUI OS X
  • muflon 19. 4. 2007 3:49:29
    Apple][ se vyrabel jeste tolik let po uvedeni Macintoshe?! Duvodem byla...
  • tekk-x 18. 4. 2007 12:07:54
    Díky moc za AppFresh, přece jen, VersionTracker Pro a ten prográmek z...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 130

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama