reklama

Svět podle Apple: AMD nemá v noteboocích konkurenta ke Conroe

Proč zřejmě nebudou procesory AMD v počítačích Apple * Rychlejší a univerzální Acrobat 8 * Nečeské reklamy Apple česky * Rytířský titul za design produktů Apple * Nové reklamy na iPod Shuffle * Softwarové novinky pro tento týden

Dočkáme se čipů AMD v noteboocích Apple?

V minulém týdnu se na mnoha zdrojích objevily spekulativní informace pocházející od asijských výrobců komponent, které hovoří o možných procesorových námluvách Apple s AMD. Mnozí komentátoři přikládají dle mého soudu této informaci větší důležitost, než si zaslouží. Ano, Apple s největší pravděpodobností jedná s AMD, ale ne s AMD jako výrobcem procesorů, ale jako s novým majitelem výrobce diskrétních grafických čipů (ATI).

Pro tuto skutečnost hovoří mnoho ukazatelů, například současná řada procesorů Intel představuje současnou technologickou špičku. Jakým produktem z portfolia AMD by měl Apple nahradit platformu Core2? Ve spekulacích zmiňovaný Turion X2 je fakticky o generaci starší procesor a významnější pokrok vzhledem k vysokému zadlužení způsobenému nákupem ATI nelze v nejbližších měsících očekávat. Tedy takto vybavené jablečné počítače by musely mít jiný benefit, než nárůst výkonu oproti předchozím modelům (kterým se Steve Jobs při představování nových produktů tak rád chlubí).

Zcestné jsou také hlasy hovořící o tom, že Apple hledá větší a náhradní výrobní kapacity pro případ, že by Intel nestíhal dodávky. Podívali se někdy autoři těchto komentářů na srovnání počtu a schopností výrobních závodů obou společností? Navíc Apple nemá důvod si na dodávky Intel čipů stěžovat; Při nasazení procesorů Core Duo do prvních MacBooků Pro dostaly dodávky pro Apple přednost před většinou ostatních výrobců - čekat musela například Toshiba, HP nebo Dell. Zkrátka Apple je pro Intel dostatečně prestižním zákazníkem a jako takový může počítat s nejedním ústupkem.

Za celou aférou tedy bude běžné jednání o použití čipů od exATI do mid-range počítačů Apple. Vše ostatní by bylo obrovským překvapením.

Adobe Acrobat: nová verze je rychlejší a je Universal Binary

Především grafici pracující na počítačích Apple stále ještě zvažují svůj přechod na nové stroje osazené procesory Intel. Důvodem pro toto vyčkávání je společnost Adobe, jejíž klíčové produkty nejsou stále dostupné ve verzích nativních instrukcí procesorů Intel a tudíž musí být se značnou degradací výkonu spouštěny prostřednictvím emulovaného prostředí. Jednou z prvních vlaštovek je Acrobat 8, který již je plně Universal Binary je dostupný i pro počítače s Windows. První uživatelé hlásí výrazný nárůst rychlosti na všech podporovaných platformách.

Reklamy na Mac v češtině

Na YouTube se minulý týden objevily velmi slušně přeložené reklamy ze série „Get a Mac“. Stojí za nimi skupina Czech Dream Factory, která odvedla velmi dobrou práci. Pokud tedy nevládnete angličtinou a smysl originálních reklam vám uniká, nenechejte si videa na YouTube uniknout.

S rytířským designem

Dvorní designer Apple, Jonathan Ive, která stojí kromě jiného za vzhledem přehrávačů iPod a osobních počítačů iMac, dostal od britské královny titul Commander in The Most Excellent Order of the British Empire. Stal se tedy rytířem stejně, jako před časem například Bill Gates.

Jonathan Ive vystudoval průmyslový design na polytechnickém institutu v Newcastle, ve společnosti Apple pracuje od roku 1992, před třemi lety byl Londýnským Design Museem vyhlášen Designerem roku.

Nové reklamy na iPod Shuffle

Apple spouští novou reklamní kampaň na již několikrát zmíněný hardwarový plugin do iTunes, iPod Shuffle. Ten je právem prezentován jako módní oděvní doplněk. Shuffle se se svou velikostí skvěle hodí na denní nošení, například na jogging je téměř ideální.

Klepněte pro větší obrázek

iPod Shuffle (zdroj: BlogSmithMedia)

Software pro tento týden

HamachiX (zdarma)

Znáte Hamachi, systém vytvářející virtuální privátní sítě napříč internetem, s jehož pomocí můžete kterékoli počítače zapojit do jediné virtuální sítě? Promě klientů pro Windows i Linux však existuje i příkazová verze pro Mac OS X. Ta nyní dostává povedený grafický front-end v podobně aplikace HamachiX.

Klepněte pro větší obrázek

Fenêtres Volantes (zdarma)

Tento spořič obrazovky je dostatečně efektní a skvěle prezentuje grafické schopnosti Mac OS X. Všechna otevřená okna v okamžiku aktivace nechá volně proudit trojrozměrným prostorem. Je to skvělé, když takhle necháte poletovat třeba tři současně spuštěná videa.

Klepněte pro větší obrázek

Xtorrent (betaverze zdarma)

Pro Mac OS X existuje k dispozici poměrně velké množství Torrent klientů. Přestože zřejmě nepřestanu používat oblíbený Azureus, doporučím vaší pozornosti nově se rodící Xtorrent. Je celý napsaný v Aquě, díky čemuž je rychlý a jeho systémové nároky jsou přijatelně nízké.

Klepněte pro větší obrázek

SafariSpeed 2 (8 dolarů)

Používáte vestavěný webový prohlížeč Safari a rádi byste jej zrychlili? Pomocí aplikace SafariSpeed 2 můžete změnit některé z běžně skrytých položek, například prodlevu při vykreslování stránky a mnohé další. Určitě vyzkoušejte.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Apple, Notebooky, Windows, Torrent, Apple iPod, Apple iPod Shuffle, iPod Shuffle, Apple Mac, Jonathan, Designer, Acrobat, Hamachi, Empire, Dream

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Esok Draksar 23. 11. 2006 23:22:28
    Peťo a nemyslíš, že by opätová zmena platformy jablku skôr poškodila ako...
  • TrendSpotter 22. 11. 2006 23:07:58
    pořádný ipodwear uvidíte tady...
  • noone 22. 11. 2006 18:05:01
    V sucastnosti vediem tem vyvyjkajuci mobilne systemy u AMD a som nadseny...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 37

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 222

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama