reklama

Švédská Piratpartiet kandiduje do Evropského parlamentu

Soud odsoudil šéfy The Pirate Bay, ti se ale odvolali a výsledkem je obrovská popularita švédské strany Piratparteit. V červnu bude kandidovat do Evropského parlamentu.

V pátek švédský soud odsoudil čtveřici dlouholetých správců populárního trackeru The Pirate Bay na jeden rok vězení a včera se konal první velký happening v ulicích Stockholmu demonstrující podporu Peterovi Sundovi (*1978), Fredrikovi Neijovi (*1978), Gottfridovi Svartholmovi (*1984) a Carlu Lundströmovi (*1960). Soudci se nelíbilo, že si lidé po celém světě pomocí katalogu a trackeru TPB stahovali pirátské kopie filmů, muziky, softwaru a dalšího warezu.

Odsouzení již potvrdili, že se odvolají, soudní pře se tak může protáhnout i na několik dlouhých let. Samotný portál a tracker The Pirate Bay bude své „služby“ nabízet i nadále, jeho provoz už totiž tak na populární čtveřici nezávisí.

Stockholmské demonstrace se podle webu TorrentFreak zúčastnilo více než tisíc příznivců s transparenty, za její organizací pak stojí švédská politická strana Piratpartiet (The Pirate Party). Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o velmi okrajové nadšení fanoušků TPB, ve volbách do švédského Riksdagu v roce 2006 získala 0,63 procenta hlasů a stala se tak třetí nejsilnější mimoparlamentní politickou stranou v devítimilionovém Švédsku.

Za popularitou strany ale může stát jen technologická vyspělost Švédska s vysokou internetovou penetrací. Problém The Pirate Bay je zde jednoduše citlivější než v zemích, kde se internet teprve pomalu stává samozřejmostí a většinu obyvatel by podobná kauza v lepším případě nezajímala.

Více o The Pirate Bay na Živě.cz

Klepněte pro větší obrázek
Demonstrace na podporu TPB (TorrentFreak)

„The Pirate Bay je zcela legitimní služba, která slouží k výměně informací mezi lidmi. Po tomto rozhodnutí se nemůže cítit bezpečně ani ten, který na své stránky vloží video z YouTube,“ prohlásil na demonstraci Daniel Nyström ze strany Piratpartiet a poukazoval na skutečnost, že i na oblíbeném videoportálu se nachází velké množství pirátského videa, na které lze odkazovat, případně je možné ho vložit na libovolné stránky. YouTube nicméně podobné klipy, které porušují licenci a autorské právo, celkem svědomitě maže.

Pirate Party zatím nemají reálný vliv, to se ale může změnit

Podobné „Pirate Party“ strany pomalu vznikají po celém světě a usilují o změnu patentového a autorského práva na internetu i v běžném životě. Najdete je jak v USA, tak v sousedním Rakousku, Německu, ve Francii a dalších zemích. U nás její alternativa zatím neexistuje – snad i proto, že se tuzemské právo staví proti pirátům zatím poměrně benevolentně a do médií se dostanou pouze případy vystavení některých populárních filmů na internetu. V poslední době se tak jednalo zejména o kauzu okolo filmů Vratné lahve a The Simpsons Movie.

Aktualizováno: Česká strana pirátská

Přesto už jedna tuzemská iniciativa existuje. Jmenuje se Česká strana pirátská a v současné době hledá hlasy do petice a především členy pro svůj přípravný výbor. Více informací najdete na jejích webových stránkách.

Klepněte pro větší obrázek
Pirate Party strany ve světě: již registrované (černě), aktivní spolky ale neregistrované strany (modře),
uvažuje se (červeně). Zdroj: Wikipedia

Rozhodnutí švédského soudu z konce týdne extrémně zvýšilo popularitu Piratparteit. Zatímco ještě před několika týdny registrovala patnáct tisíc členů, dnes její členská základna čítá dvacet tisíc členů a stala se tak jednou z největších stran ve Švédsku. Jen pro srovnání, česká ODS registrovala v dubnu minulého roku 29 tisíc členů.

Piratparteit kandiduje i v červnových volbách do Evropského parlamentu a její šance nemusí být jen teoretické.

Globální popularita

Poslední události okolo The Pirate Bay, kterým se v nečekaně rozsáhlém měřítku věnovaly i globální média včetně technologické rubriky BBC World, tak straně Piratpartiet může leda pomoci. Lepší začátek předvolební kampaně si totiž nemohla přát. Jisté šance mohou mít po švédském vzoru i postupně se zavádějící evropské PP strany. Česká republika zatím na svou plnohodnotnou pobočku Piratpartiet stále čeká, zde by ale měla šanci snad leda v případě drastické změny zákonů (zimní pokusy o blokování internetu aj.).

Co je to tracker a P2P

The Pirate Bay je katalog torrentových souborů pro bittorrentovou komunikaci, zároveň se ale jedná i o tracker. Bittorrentový tracker je server, který organizuje a iniciuje komunikaci mezi koncovými klienty (peer to peer). Samotná data včetně warezu tak po nastolení komunikace již neproudí přes trackerový server, ale mezi uživateli, kteří mají požadovaná data na svém počítači. Vzájemně je tedy sdílí mezi sebou a tracker pouze eviduje, kdo co má. To je zásadní rozdíl oproti klasických webovým úložištím včetně Rapidshare, Ulož.to a dalším, kde data proudí přes server poskytovatele, na kterém jsou uložena (client-server komunikace).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Client-server komunikace (např. WWW) a přímá P2P komunikace (Direct Connect, BitTorrent, IM datová komunikace aj.). Zdroj:  Wikipedia.

V případě aktuálního soudního rozhodnutí se jednalo o napomáhání v porušování autorského zákona, soudci a filmovým studiím se tedy nelíbilo, že The Pirate Bay napomáhá v šíření warezu tím, že na svých stránkách umožňuje publikování torrentových odkazů.

Jeden z nejpopulárnějších bittorrentových katalogů je dnes podle Alexy 107. nejnavštěvovanější webovou stránkou na světě. Jeho historie sahá do roku 2003, kdy jej založila švédská organizace Pyratbyran, o rok později pak již portál pracoval samostatně a o jeho chod se dnes starají dva z odsouzených Svartholm a Sunde. V listopadu minulého roku surfovalo na TPB 3,5 milionů registrovaných uživatelů, počet „zákazníků“ je však mnohem vyšší, registrace totiž není povinná. Podle TPB byla tehdy také překonána hranice 25 milionů unikátních torrentových P2P spojení organizovaných trackerem. Provoz webu je financován bannerovou reklamou. Soud s aktivisty a představiteli TPB začal 31. ledna letošního roku.

 

Témata článku: Software, Web, Internet, Pirate, Pirates, Pirate Bay, Tracker, Happening, The Simpsons, Carlo

4 komentáře

Nejnovější komentáře

  • PhoenixK 20. 4. 2009 22:22:25
    Oni nepřechází, ale jsou přejiti. Rozsudek označil za piráty všechny lidi,...
  • RickFedorov 20. 4. 2009 9:44:09
    proč mám dojem, že lidé jsou znudění zelenou vlnou, a přechází na černou...
  • Jakub Čížek 20. 4. 2009 0:23:25
    Díky za překvapivé info :-).
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 129

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama