Surfování v Internet Exploreru prý nejméně žere baterku

V únoru jsme změřili, který z prohlížečů nejméně zatěžuje procesor. Nyní podobné měření provedl Fraunhofer, sledoval ale elektrický příkon. Zvítězil IE10 na Windows 8.
Surfování v Internet Exploreru prý nejméně žere baterku

Letos v únoru jsme na Živě.cz změřili spotřebu RAM a procesorového času u čtyř nejpoužívanějších webových prohlížečů. V programech jsme postupně a automatizovaně otevírali nové panely a navštěvovali oblíbené stránky jako YouTube, mapové portály atd.

Klepněte pro větší obrázek
V únoru jsme měřili, jak postupně roste čas, který musel procesor věnovat každému z prohlížečů při plnění naprosto totožných úkolů.  Zelená Opera a fialový IE 10 si na Windows 8 vedly nejlépe.

Nyní si podobný test objednal i Microsoft v amerických laboratořích Fraunhofer. K dispozici je několikastránková studie (PDF), kde je do nejmenšího detailu rozepsaná metodika testu.

Microsoft v tomto případě ale nehledal informaci o tom, jak který prohlížeč spotřebovává systémové prostředky, ale chtěl zjistit, který z nich má největší spotřebu.

Ono to ale spolu samozřejmě souvisí, zvýšená spotřeba je totiž často přímo úměrná zátěži procesoru. Pokud jsme tedy v našem testu zjistili, že během pětiminutového měření spotřeboval na Windows 8 Internet Explorer 10 společně s Operou nejméně procesorového času, znamená to, že procesor neměl takovou práci jako u ostatních prohlížečů a tedy nespotřeboval ani tolik energie.

Testy Fraunhoferu byly mnohem komplexnější a naše primitivní měření potvrzují.

Testy podle Fraunhoferu (na objednávku Microsoftu)

Pracovníci laboratoře si vybrali několik současných notebooků a desktopů s Windows 8 a ze systému odinstalovali veškeré smetí od OEM výrobců. Následně zastavili také všechny úlohy na pozadí vyjma těch systémových a také integrovaného antiviru Defender. Poté už konečně mohli změřit příkon těchto počítačů, aby získali informaci o jejich klidové spotřebě.

V další fázi testu ve Fraunhoferu nainstalovali na každý z počítačů Internet Explorer 10, Chrome 26 a Firefox 20 a začali provádět testy. Každý z prohlížečů postupně načítal desítku nejnavštěvovanějších webů v USA podle Alexy. Patří sem Google, Yahoo, YouTube, Facebook, Wikipedie nebo třeba také Bing. Pracovníci i tentokrát měřili příkony, od kterých pak mohli odečíst ty klidové a získali tak rozdíl, za který je zodpovědný právě každý z prohlížečů na konkrétním webu a počítači. Když pak tyto hodnoty zprůměrovali, mohli s určitou dávkou statistické jistoty prohlásit, který z prohlížečů je nejhladovější a který naopak nejúspornější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprůměrovaný elektrický příkon na všech noteboocích a desktopech podle jednotlivých webů a prohlížečů. Internet Explorer si z trojice ve všech případech vedl lépe.

Na co přišli? Internet Explorer 10 měl v testu nejnižší příkony, což koreluje s naším zimním měřením, kde měl zase nejnižší zátěž na procesor. Metodika obou testů byla přitom rozdílná, v našem případě jsme totiž v prohlížeči postupně otevírali další a další panely vedle sebe, prohlížeče se tedy musely vypořádat i s většími nároky na RAM a další režií. Přesto jsme ale došli v podstatě ke stejným výsledkům.

V dalším testu pak pracovníci Fraunhoferu otestovali počítače a prohlížeče také na přehrávání videa pomocí HTML5 a Flash Playeru a provedli také zátěžový benchmark Fish Bowl, který testuje grafické možnosti HTML5. Ten jediný by mohl vzbuzovat určitý rozpor, pochází totiž z dílny Microsoftu, a tak by zde mohla být teoretická možnost, že je na něj Internet Explorer optimalizovaný.

Tabulka zprůměrovaných příkonů [W] na noteboocích

ProhlížečKlidový příkonWebyFish BowlFlash videoHTML5 video
IE14,715,634,921,222
Firefox14,716,323,423,424,9
Chrome14,716,637,62625

Tabulka zprůměrovaných příkonů [W] na desktopech

ProhlížečKlidový příkonWebyFish BowlFlash videoHTML5 video
IE37,838,853,948,244
Firefox37,839,353,95049
Chrome37,839,761,851,747

Největší zátěží na spotřebu byl samozřejmě zmíněný HTML5 benchmark, který u notebooků zvedl příkon dvakrát a na desktopech o 50 procent. Hraní náročné hry napsané v HTML5, případně používání komplikované webové aplikace se tedy může výrazně podepsat na výdrži.

U běžného surfování na desítce referenčních webů poskočil u notebooků příkon o 7 až 13 procent, zatímco na desktopech pouze o 3 až 5 procent. Na těchto poměrových rozdílech jde vidět, že se notebookové čipsety chovají opravdu trošku jinak než ty desktopové, se kterými jen tak něco nehne.

Význam podobných testů bude v následujících letech neustále růst, už dnes je totiž na domácích počítačích surfování tou nejčastější činností a přenosný počítač se stává hlavním představitelem osobního počítače.

Podrobné výsledky měření najdete v původní studii laboratoře Fraunhofer.

Témata článku: Technologie, Prohlížeče, Internet Explorer, Chrome, Firefox, Baterie, IE 10, IE 11, Fish, Defender, Impact, Windows Defender

64 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Štěpán Koranda 10. 6. 2013 1:03:03
    Zaprvé, ten rozdíl ve spotřebě není podle grafů zase tak extrémní aby ho...
  • fff2010 9. 6. 2013 17:36:21
    RAZOR1911 sleduje bedlivě jak NSA, CIA, FBI tak u konkrétní uživatele.
  • Ondra Podsedník 8. 6. 2013 20:57:16
    Ale stejně vám ta baterie vydrží nejkratší dobu, protože načítání...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

Včera | Jakub Čížek | 55

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 95

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky