SUPERAntiSpyware: konec špehování

S nárůstem počtu virů vzrostl kdysi také počet nejrůznějších antivirových programů. Přestože nebezpečí v podobě počítačových virů je stále aktuální, je současný doba poznamenávána také špionážními programy, spywarem. I na jeho likvidaci se objevilo množství nástrojů a nové stále přibývají. V článku najdete pohled na jednoho takového likvidátora špehů.

Plusy / minusy
+ jednoduché ovládání
+ možnosti nastavení
– neplacená verze nemá realtime ochranu

Zdarma dostupná verze programu je určena pro domácí osobní použití. Program již v současné verzi podporuje také nový operační systém Windows Vista. Instalace je jednoduchá, stačí pouze odsouhlasit jednotlivé kroky instalátoru. Častého neduhu, kterým trpí mnoho jiných zdarma dostupných programů, a sice nabídky instalace doplňků jako jsou různé lišty typu Google Toolbar, se bát nemusíte. Nic takového se při instalaci SUPERAntiSpyware neděje.

Zvládne ho i začátečník

Po prvním spuštění programu vás přivítá průvodce, který vyžaduje zadání e-mailové adresy, na kterou vám budou zasílána upozornění na nové verze programu a další podobná reklamní sdělení. Tento krok však můžete přeskočit. Mnohem zajímavější je však nabídka automatického stahování aktualizací, kterou asi ponecháte aktivní. Program dále nabízí odesílání informací o kontrole počítače do centrály výrobce. Po prvním spuštění je také zkontrolována aktuální domovská stránka internetového prohlížeče a SUPERAntiSpyware nabídne upozorňování na její případnou změnu jinými programy.

Klepněte pro větší obrázek

SUPERAntiSpyware dovede kontrolovat dostupnost aktualizací automaticky

Hlavní okno aplikace nabízí několik funkcí. V první řadě je zde nabídka kontroly počítače. Standardně je nabízena rychlá kontrola paměti, registrů a nejznámějších míst na disku, ve kterých se špehové ukrývají. Druhou možností je provedení kompletní kontroly počítače, při které se program podívá do všech jeho zákoutí. Zkušení uživatelé mohou využít třetí volby, kterou je manuální výběr kontrolovaných prvků – paměti, registrů, položek Po spuštění, souborů cookies a vybraných složek na disku.

Klepněte pro větší obrázek

Kontrola počítače nabízí tři druhy provedení

Před kontrolou počítače je dobré se ještě podívat na nastavení programu, a to do části, kde je kontrola ovlivněna. Můžete tak učinit stiskem jediného tlačítka. Jak zjistíte, lze zde manuálně upravit seznam položek, které považujete za důvěryhodné a program by se jimi neměl zabývat. Stejně tak lze nastavit, které složky budou při kontrole ignorovány. Je tu řada dalších nastavení; zaujala mě možnost potlačit kontrolu souborů větších jak 4 MB.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení programu můžete potlačit kontrolu některých položek

Při kontrole je zobrazeno okno s informacemi o jejím průběhu. Okamžitě můžete sledovat seznam nalezené havěti, počty zkontrolovaných položek a další statistické informace. Seznam nalezených problémů si můžete důkladně prohlédnout i po skončení kontroly počítače. V této fázi se lze opět přepnout do nastavení programu, kde případně upravíte seznam důvěryhodných položek.

Klepněte pro větší obrázek

Případné informace o problémech vám program vyhledá na internetu

Ve spojení s internetem vám SUPERAntiSpyware dokáže nabídnout podrobnější popisky k nalezeným problémům. Na vás pak je, zda-li se vybrané položky rozhodnete ze svého počítače odstranit. Myslete na to, že ne všechny soubory cookie, které jsou uloženy počítači, musí být nutně škodlivé. Často obsahují uložené nastavení některého webu, který často používáte.

Některé funkce až v placené verzi

Další částí programu, která by vás mohla zajímat, je plánovač kontrol. Ten je však k dispozici pouze v jeho placené variantě. Stahování aktualizací lze nastavit automaticky ihned po instalaci programu, nicméně ruční kontrola nové verze nikdy neškodí. Další tlačítko v hlavním okně programu vám umožní nakouknout do karantény. V ní uvidíte seznam položek, které byly z vašeho počítače odstraněny, resp. byly zablokovány a přesunuty právě sem. Z karantény je můžete vrátit do původního umístění, případně zcela odstranit.

Nastavení programu je možno vyvolat nejenom před spuštěním kontroly počítače, ale samozřejmě také přímo z hlavního okna aplikace. Pokud vám nevyhovuje automatický start programu ihned po spuštění Windows, můžete jej zde potlačit. SUPERAntiSpyware pak můžete bez problému kombinovat s jinými druhy ochrany. Pokud byste chtěli realtime ochranu počítače, museli byste si připlatit za placenou verzi programu, nicméně není to nic, co by SUPERAntiSpyware nedovedl.

V nastavení dále najdete ochranu před změnou domovské stránky webového prohlížeče, stejně jako před změnou výchozího vyhledavače a dalších položek. Veškeré události programu jsou zaznamenávány. V nastavení pak najdete prohlížeč těchto záznamů. Zajímavé funkce se ukrývají po záložkou Repairs – Opravy. Ocení je především ti uživatelé, které trápily programy upravující nastavení systému.

Klepněte pro větší obrázek

Funkce pro opravy systému ocení řada uživatelů

Pomocí opravných funkcí můžete povolit systémovou lištu, správce úloh, vyresetovat domovskou stránku prohlížeče, nastavení důvěryhodné zóny, odstranit obrázek z pozadí plochy a provést mnoho dalších oprav, které vrátí váš systém zpět do použitelného stavu.

SUPERAntiSpyware je jednoduchý program se srozumitelným ovládáním a jistě najde místo u mnoha uživatelů, kteří jej mohou považovat za jakýsi doplněk ke stávajícím lovcům spywaru. Neplacená verze sice nenabízí plánovač a realtime ochranu, to však lze bez problému oželet.

SUPERAntiSpyware 3.6
Likvidátor spywaru
web www.superantispyware.com
stáhnout Gigamania.cz
cena zdarma pro domácí použití

Témata článku: Windows, Prohlížeče, GigaMania, Google Toolbar

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Feri 22. 6. 2007 8:41:44
    Mam pro verziu a som spokojny cestina je vam zbytocne vsetko nechajte...
  • Erik 27. 5. 2007 23:56:44
    SUPERAntiSpyware.Professional.v3.8.0.1002 je suprovej předčil i Avg...
  • Dub 8. 4. 2007 7:23:39
    Nevim, jake mate zkusenosti s AVG Anti-Spyvare.Testoval jsem ho kdyz ho...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5