Stylish: vlastní „skin“ na každém webu

Ne na každém webu dostanete možnost nastavit si vlastní skin. Nenechte se odradit a upravte si vzhled prakticky jakékoliv stránky k obrazu svému.

Včera jste si mohli přečíst o rozšíření Greasemonkey, díky němuž si můžete modifikovat prakticky jakoukoliv webovou stránku. Vedle Greasemonkey existuje také Stylish. Velmi podobný doplněk, jehož hlavní doménou je změna vzhledu. Ať už vzhledu webové stránky nebo některé z aplikací Firefox, Thunderbird, Flock, SeaMonkey, Mozilla Suite a Songbird.

Zatímco Greasemonkey pracuje při změně funkcí s JavaScriptem, doplněk Stylish využívá modifikaci prostřednictvím CSS. Podobně jako u Greasemonkey tak ve většině případů doplněk nestahuje žádná data navíc, jen jednoduše převlékne vybraný element do jiného kabátku.

Stejně jako na Greasemonkey, ani na práci se Stylish nepotřebujete znát CSS. Stačí, když zabrousíte na adresu userstyles.org, kde se v současnosti nachází tisíce předpřipravených uživatelských modifikací pro většinu nejpoužívanějších webových serverů na světě. Až si vyberete, klikněte na tlačítko Load into Stylish. Zobrazí se dialogové okno, v němž si můžete celý styl modifikovat, prohlédnout v náhledu nebo rovnou aplikovat. Pro správu všech instalovaných skriptů pak slouží manažer přístupný ze seznamu doplňků nebo prostřednictvím ikonky ve stavovém řádku.

Pokud vám chybí inspirace, jak byste si Firefox nebo některé webové stránky mohli vyšvihnout, nechte se inspirovat naším následujícím výběrem.

about:blank už nikdy nudná

Protože se otevírá s každým spuštěním internetového prohlížeče, je poměrně častým cílem úpravy vzhledu domovská stránka. Pokud tedy rovnou při otevření nového panelu automaticky nenačítáte vybraný internetový server, vyzkoušejte si about:blank modifikovat některým z následujících vzhledů:

Další desítky nejrůznějších modifikací prázdné domovské stránky si můžete vybrat zde.

Jak už bylo výše zmíněno, CSS lze kromě samotné aplikace a jejího prostředí aplikovat také na konkrétní internetové stránky. Pokud about:blank nepoužíváte a s novou záložkou automaticky otevíráte hlavní stránku vyhledávače Google, pak určitě vyzkoušejte následující témata.

Tip: Protože jsou témata přizpůsobena pro práci s mezinárodní verzí Googlu (Google.com), nebudou fungovat na jeho české verzi (Google.cz). Naštěstí ale existuje jednoduché řešení, jak následující „skiny“ rozběhnout i na Google Česká republika.

Po kliknutí na tlačítko Load into Stylish se zobrazí dialogové okno se seznamem webových stránek, na něž bude styl možné aplikovat. V horní části okna klikněte na tlačítko Advanced, zobrazí se textový editor, v němž můžete upravit kód stylu. Zde už jen v části @-moz-document všechny výskyty řetězce google.com změňte na google.cz (příp. jakoukoliv jinou verzi Googlu, s níž pracujete). Klikněte na tlačítko Save (příp. Preview, pokud chcete na motiv nahlédnout) a můžete začít Googlovat v novém.

Stejně jako uživatelské prostředí samotného vyhledávače jsou ke stažení k dispozici také nejrůznější modifikace prostředí jednotlivých služeb Googlu. Velmi podobnou modifikací výše zmíněným tmavším variantám vyhledávače je varianta dark gray redesign pro oblíbený internetový server YouTube.com.

Nejen e-mail v novém

Asi nejoblíbenější modifikací aplikací Googlu jsou pak témata pro schránku elektronické pošty Gmail. O jednom velmi povedeném, konkrétně Gmail Redesigned, jsme se na Živě už také zmiňovali. Z některých dalších určitě stojí za zmínku následující.

·Další stovky stylů si můžete prohlédnout zde. Kromě změny kompletního layoutu e-mailové schránky lze upravovat také jen vybrané prvky, např. ikony příloh.

Ještě jeden doplněk ke službám Googlu, tentokráte Google Maps. Pokud se potýkáte s nedostatkem místa na displeji, určitě oceníte doplněk Google Maps Max, díky němuž můžete zobrazenou mapu roztáhnout na celou plochu okna internetového prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek
Maximální Google mapa

A pokud by vám to přeci jen bylo málo, můžete si dále upravovat např. Google Reader (doporučuji OS X Style Google Reader), iGoogle, Google Groups a další. Stačí kliknout zde a začít prohledávat.

Klepněte pro větší obrázek
Google Reader ve stylu OS X

Velmi šikovným doplňkem fungujícím na všech v prohlížeči zobrazovaných stránkách je Icons identifiers of links. Na webech vyhledává odkazy a automaticky k nim přidává ikonu ilustrující typ obsahu, který se pod ní skrývá. Na první pohled tak odlišíte, které odkazy vedou na hudební soubory, které na filmové klipy, které na dokument, text apod.

Klepněte pro větší obrázek
Každý soubor má mít svou ikonu, i na webu

Doplněk Bright Focus zase pomáhá při orientaci ve webových formulářích. Zvýrazňuje v současné chvíli aktivní formulářová pole a stisknutá tlačítka, takže nemusíte hledat, kde vám zrovna problikává kurzor.

Klepněte pro větší obrázek
Kde to jsem? Napoví zvýrazněný rámeček

Combine Stop/Reload buttons je další doplněk, který vám v prohlížeči ušetří místo. Místo dvou vedle sebe umístěných tlačítek Stop a Obnovit zobrazuje na liště jen jedno, které se mění v závislosti na tom, zda je stránka načtena a je možné ji obnovit nebo zda se stránka momentálně načítá a je možné načítání zastavit.

Tip: Před instalací je třeba tlačítka na liště umístit v pořadí Stop – Obnovit. V opačném případě nebudou fungovat korektně a tlačítko Stop bude vyskakovat vedle tlačítka Obnovit.

Jak už bylo výše řečeno, další doplňky jsou k dispozici na internetu. Zdá se vám, že jsme na některý zapomněli nebo jste našli doplněk, který by ostatní rozhodně neměli přehlédnout? Dejte nám o něm vědět do diskuse pod článkem.

Témata článku: Software, Web, Internet, Dark, Inbox

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ivdo 5. 10. 2008 2:31:45
    tentokrát to byly pro změnu problémy s DNS...
  • ivdo 5. 10. 2008 2:27:08
    Hurá, uvidíme na jak dlouho, není to poprvé co měli problémy...
  • .cvm 3. 10. 2008 8:35:26
    "kupodivu čím dál tím častěj vidím výkřiky uživatelů jisteho prohlížeče u...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 45

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

Včera | Pavel Tronner | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?