reklama

Stereo - domácí účetnictví: domácnost pod palcem

Účetní programy jsou svým způsobem velice nudné. Koho by bavilo se nekonečné hodiny přehrabovat v číslech, datech, statistikách a podobně. Ovšem nemusíte být fanatický účetní maniak, abyste ocenili program, který vám pomůže pohlídat výdaje v domácnosti. Aplikace, kterou si dnes představíme, to dovede a nabízí i další užitečné funkce.

Plusy / minusy
+ snadné ovládání
+ možnosti evidence
+ mapa programu
+ ukázka vzorové domácnosti
– české znaky v nápovědě
– ošetření chyb při odesílání e-mailu

Účetní programy Stereo asi bude většina zasvěcených znát minimálně z doslechu. Výrobce dal již před pár lety k dispozici zdarma startovací verzi zajímavého řešení domácího účetnictví. Tato zdarma dostupná verze je omezena pouze maximálním počtem vkládaných údajů (50 u každé agendy). Přestože je již staršího data, je stále aktuální. Změny v legislativě nemají na domácí účtování až tak velký vliv. (Míněno v kontextu, neberte to prosím doslova, pokud si chcete slovíčkařit v diskuzi pod článkem.)

V programu můžete evidovat několik domácností. Pro začátečníky jsou připravena ukázková data domácnosti Novákových, na kterých si můžete vše pěkně v klidu vyzkoušet. S orientací vám asi nejvíce pomůže Mapa programu. Jde o grafického průvodce, který obsahuje obrázková tlačítka k většině modulů programu. Stačí si zvolit jednou ze tří skupin (účetnictví, kancelář, správa) a pak klepnout na to, co potřebujete.

Klepněte pro větší obrázek

Mapa programu zpříjemňuje orientaci

Nastavení programu

Začněme netradičně pohledem na možnosti nastavení programu, resp. jednotlivých domácností. Jak jsem již zmínil, můžete zde evidovat několik domácností. Všechny ostatní funkce pak pracují s daty té domácnosti, která je momentálně vybrána jako aktivní. U každé můžete nastavit adresu, bankovní účty, dokladové řady (za benzín, cestování, cédéčka, internet, potraviny ...), měny a přepočítávací koeficienty, homebanking a jiné. Domácnosti je možné členit na různá místa (např. dům/byt, garáž či chatu), nechybí samozřejmě seznam všech osob, které se ve vaší domácnosti vyskytují. Různé seznamy jsou přístupné přes přehledně rozčleněnou programovou nabídku.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro nastavení domácnosti

Vedení domácího účetnictví

Pro potřeby účetnictví jsou připraveny seznamy plánovaných příjmů a výdajů, příkazů k úhradě, seznamy bankovních účtů s evidencí naspořených částek, pohledy do hlavní domácí poklady i do peněženek jednotlivých členů rodiny, peněžní deník a přehled příjmů a výdajů. Můžete si tedy velice dopodrobna evidovat, kdy jste přišli k jaké částce (dárek od příbuzných, výplata, výhra, nález…), co jste kdy zaplatili (potraviny, zubař, pokuty...), a také jaká byla vaše spotřeba energií.

Pro tuto evidenci nabízí program speciální tabulky, do kterých můžete zapisovat stav elektroměru, plynoměru, vodoměrů a topení. Okamžitě zjistíte, kolik jste protopili nebo zda se nevěnujete tělesné očistě ve vaně až přespříliš. Vše je propočteno nejenom na měrné jednotky, ale samozřejmě také na finance.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázky několika evidencí

Kancelář

Kromě účetních funkcí nabízí Stereo – domácí účetnictví také několik dalších doplňků kancelářského charakteru. V adresáři můžete evidovat kontakty na nejrůznější osoby, firmy a instituce. Tak trochu jsem očekával, že si zde budu moci dopsat i otevírací a provozní doby. K tomu účelu jsem bohužel našel vhodné pouze pole poznámka.

V kalendáři můžete plánovat různé události, navíc vidíte u jednotlivých dnů i to, kdo má zrovna jmeniny. Jestliže vaše domácnost vlastní automobil, můžete si s tímto programem vést jednoduchou knihu jízd. Automobilů zde můžete opět zadat několik. Program dopočítává délku jízdy, cenu za litr paliva a teoretickou celkovou spotřebu vozidla. Překvapilo mě, že po zadání stavu tachometru nedošlo k automatickému přepočtu ujeté vzdálenosti. Program sice upozorní, pokud se údaje neshodují, ale oprava je na uživateli.

Zajímavým doplňkem je kalkulačka. Rozhodně nevypadá jako ta ze systému Windows. Pracuje se zadávanými výrazy, které si navíc dovede pamatovat. Klávesovou zkratkou ji můžete kdykoli přivolat na pomoc.

Klepněte pro větší obrázek

Kalkulačku můžete zavolat na pomoc nejenom při vyplňování knihy jízd

Tiskové sestavy

Z každého účetního programu lze vytvářet nejrůznější tiskové výstupy, a ani tato aplikace není výjimkou. Zobrazené výstupy je možné exportovat do souborů typu TXT, CSV, HTML, XLS, RTF a obrázkového WMF. Sestavy můžete také odeslat jako přílohu e-mailem. Pokud nemáte správně nastaveného poštovního klienta (ideálně od Microsoftu), tak očekávejte při použití této funkce různá chybová hlášení.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka tiskového výstupu spolu se seznamem sestav

Snadné ovládání

I přes množství funkcí, které tento program pro vedení domácího účetnictví nabízí, se v něm velice snadno zorientujete. Zadávání údajů je pohodlné, téměř všechny funkce mají klávesovou zkratku. K dispozici je navigátor s pohledy a tiskovými sestavami. Ty jsou zde přehledně roztříděny, nemusíte se tedy proklepávat jednotlivými částmi programu. Barevný vzhled programu si může každý uživatel upravit podle svých potřeb nebo nálady.

Klepněte pro větší obrázek

Díky MDI rozhraní můžete mít najednou otevřeno několik agend

Hledáte-li aplikaci, která vám pomůže mít výdaje ve své domácnosti pod kontrolou, tento program vám to splní. Jeho součástí je rozsáhlá nápověda, ve které se mi na testovacím počítači s Windows XP zobrazovaly špatně české znaky. I přes tento drobný nedostatek však program hodnotím jako velmi zdařilý. Uvědomte si ale, že ne vždy je efektivní, abyste se věnovali zapisování veškerých stavů financí do počítače. Několik ušetřených korun vám nevynahradí chvíle strávené s rodinou.

Stereo - domácí účetnictví 3.2.1
produkt účetnictví pro domácnost
výrobce KASTNER software s.r.o.
web www.stereo.cz
cena zdarma (verze Start) nebo od 597,80 Kč
požadavky Windows 9x/2000/XP

Témata článku: Windows, Sestavy, Evidence, Stereo, Kalkulačky, Kastner software, Účetní software zdarma

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mylko 28. 3. 2006 10:36:18
    akoze nic v zlom ale mat takych svokrovcov, co by sa mi rypali do...
  • A 27. 3. 2006 8:56:44
    Ja som si zacal zapisovat vydavky a prijmy asi pred tromi rokmi. Len tak...
  • Beny 26. 3. 2006 23:22:46
    Mna napriklad strasne serie, ze cely rok mam na ucte nulu a pri tom mam...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 122

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama