Stellarium: Jak na cestování vesmírem zdarma

Láká vás astronomie, pozorování a poznávání vesmíru, sledování souhvězdí či získávání informací o pozici satelitů? Pak zkuste špičku mezi počítačovými planetárii.

Program Stellarium je opensourceové počítačové planetárium, které zobrazuje realistickou 3D oblohu tak, jak ji právě můžete vidět pouhým okem nebo dalekohledem nad sebou. Je možné ho používat v planetárních projektorech. Stačí jen nastavit zeměpisné souřadnice a spustit. Ovládání přitom není příliš komplikované a česká lokalizace umožňuje užívání i méně zkušeným počítačovým astronomům.

Fullscreen vesmíru dokořán

První spuštění Stellaria může být pro někoho překvapením, protože se program automaticky spustí v celoobrazovkovém módu. Než se zorientujete v ovládání, můžete se cítit lehce uvězněně. Přepnutí do klasického okna a zpět do fullscreenu je možné jednoduchým stisknutím klávesy F11.

Klepněte pro větší obrázek
Náhled na hvězdnou oblohu v okně.

Plnou výplň okna či obrazovky tvoří náhled na krajinu a oblohu nad ní. V závislosti na tom, jaký je právě čas, vidíte oblohu denní či noční. Nikterak vás to ovšem neomezuje. Stejně jako v případě lokace (nativně je nastavená Paříž) můžete vše změnit a přizpůsobit přesně vlastním požadavkům, k čemuž se dostaneme níže.

Základní ovládání je přitom velice snadné. Přetahováním myši se posouváte ze strany na stranu a nahoru a dolu, což lze ostatně provádět i prostřednictvím šipek na klávesnici, a kolečkem zoomujete směrem ke hvězdám a zase zpět. Kliknutím na vybraný objekt (planetu, hvězdu) se zobrazí detailní informace o jeho názvu, přesné poloze, vzdálenosti a další.

Kde a kdy

Hvězdy nad Paříží mohou být sice zajímavé, ale nemusíte zůstat jen u nich. Každého bude zajímat především jeho vlastní místo, nebo naopak exotické lokace na druhé straně světa. Ke změně lokality se dostanete skrze menu, které vyskočí po najetí myši do levého dolního rohu okna či obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr lokality dle místa či parametrů.

V něm vyberete položku s názvem Poloha, která vás přenese do nového okénka. Lze se sem dostat také snadno stisknutím klávesy F6. Zde se dá vepsat název města, nebo přesně určíte polohu pomocí souřadnic zeměpisné šířky a délky. Nemusíte přitom zůstat jen na planetě Zemi. Můžete se vydat na pouť naší sluneční soustavou a vybrat si planetu či některý měsíc a sledovat tamní konstelace.

Ve stejném vysunutém menu se nachází také tlačítko Datum/čas, k němuž se dá dostat také klávesou F5. Díky tomu můžete přesně nastavit jak konkrétní datum (ve vybrané lokalitě), tak přesný čas pozorování oblohy. Není tedy problém sledovat noční oblohu ve dne teprve poté, co se ráno probudíte. Bdít v noci u počítače skutečně nemusíte.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení data a času.

Variabilita sledování je tak značná. Chcete vidět, jak vypadala obloha ve tři ráno v roce 1998 v íránském Teheránu? Není problém. Konstelace lze dokonce i propočtem předvídat, takže se můžete podívat na to, jak bude obloha vypadat v blízké budoucnosti.

Zbavte se světelného znečištění

Další důležité nastavení naleznete v okně s názvem Nastavení oblohy a pohledu (F4). Zde se mohou hračičkové pořádně vyřádit. Můžete tu např. určit, zda má být u planet zobrazena orbita, jestli má být měsíc opticky zvětšen a určit můžete třeba i úroveň světelného znečištění. To je samozřejmě na venkově minimální, zato ve městech značné.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr hvězdné mytologie. Nejen tou západní se musíte řídit.

I když se lépe obloha pozoruje s maximální čistotou, alespoň malá úroveň světelného znečištění působí na monitoru mnohem přirozeněji. Detailně lze nastavit také druh zobrazení – od plochojevné projekce až po rybí oko. To je užitečné především v případě větších projekcí, protože program počítá s vlastním využitím na planetárních projektorech.

Spíše kosmetickou volbou je výběr krajiny, která dokresluje pohled na hvězdy. Můžete si zvolit pole, lesík, zasněženou planinu, oceán či měsíční povrch. Aby toho nebylo málo, vyzkoušet si můžete celkem čtrnáct různých hvězdných mytologií. Chcete vědět, jak vnímali souhvězdí Arabové, Korejci či Laponci? Stačí si vybrat.

Plujeme vesmírem

Už jsme si tedy nastavili polohu, čas i zobrazování. Teď je čas na nějaké to pozorování. Stellarium nabízí ještě druhý ovládací panel, k němuž se dostanete najetím myši dospodu okna. Zde si lze zapnout jak linie spojující souhvězdí a popisky s jejich názvy, tak rovnou jejich umělecké vykreslení.

Klepněte pro větší obrázek
Vykreslení souhvězdí a další možnosti ovládacího panelu.

Pro zkomplikování pohledu se dá nastavit také zobrazování ekvatoriální mřížky a mřížky azimutů. Zcela vypnout zde lze rychle jakákoli atmosféra, zobrazení názvů planet či putování lidmi vyrobených satelitů po obloze. Potřebné je také tzv. okulárové zobrazení, které zaměří na vybraný objekt pomyslný dalekohled.

Stellarium je nativně nastaveno tak, aby v něm ubíhal přirozeně čas. Takže jak družice, tak planety a hvězdy se po obrazovce nutně pohybují. Běh času ale lze jak urychlit a sledovat pohyb objektů zrychleně, tak zpomalit či úplně zastavit.

Program toho samozřejmě nabízí mnohem víc, pro základní orientaci výše zmíněné úkony stačí. Astronomičtí nadšenci si ale jistě hravě poradí s dalšími možnostmi a nastavením, které tato velice podařená aplikace nabízí.

Témata článku: Software, Vesmír, Tipy, GigaMania, Astronomie, Stellarium, Planet, Dalekohledy, Přepnutí klávesnice

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš Jeřábek 4. 2. 2013 13:19:04
    a co google vesmír ? nebo jak se to menuje - přepnutí režimu v google...
  • Petr Rezek 4. 2. 2013 9:50:06
    Stellarium je docela fajn, ale Starry Night Backyard před cca 10-ti až...
  • Michal Svatos 4. 2. 2013 9:19:02
    Stellarium neznam a tak nemohu srovnavat, ale dlouho jsem pouzival...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 92

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5