Stallman: Mobilní telefony jsou nástrojem Velkého Bratra

Richard Stallman nemá rad mobily, nejrozšířenějším Androidem je 2.2 Froyo a část Bratislavy nasadí OpenOffice.org. Přinášíme další souhrn novinek ze světa open source.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

O zakladateli Hnutí svobodného softwaru Richardu Stallmanovi je známo, že se kriticky dívá na všechny moderní technologie, které mají přístup k mnoha datům uživatele. Před několika měsíci upozorňoval na hrozbu cloud computingu a teď si vzal na paškál chytré mobilní telefony. Stallman doslova řekl: „Mobilní telefony jsou Stalinův sen a nástroj Velkého Bratra.“ Sám žádný telefon nemá, protože se obává sledování pohybu a odposlechu. Je to trochu paradoxní situace, protože v současnosti nejoblíbenější mobilní systém Google Android je založen na Linuxu, který je open-source. Výrobci ho ale často vylepšují různými proprietárními doplňky. Stallmanovy názory jsou hodně konzervativní a někdo by řekl až paranoidní. Na druhou stranu není na škodu čas od času připomenout, že nám sice moderní technologie usnadňují mnoho činností, ale musíme jim k tomu svěřit velké množství osobních dat. Jak se říká: Dobrý sluha, ale zlý pán.

Nejrozšířenější je Android ve verzi 2.2

Google zveřejnil statistiky rozšíření jednotlivých verzí operačního systému Android. Poměrně nepřekvapivě vede verze 2.2 Froyo (61 %) následována verzí 2.1 Eclair s 29 %. Zajímavější ale je, že se nejnovější verze 2.3 Gingerbread, která je s námi už několik měsíců, vyskytuje ani ne na dvou procentech zařízení. To potvrzuje známý fakt a problém, že s aktualizacemi si výrobci hlavu moc nelámou. Chvályhodná je tak snaha LG, které garantuje, že všechny telefony řady Optimus se dočkají minimálně jednoho povýšení na novější verzi. Například oblíbený LG Optimus One by se měl koncem května dočkat verze 2.3. Celkem překvapivé je i zastoupení zastaralých „jednotkových“ verzí Androidu – ještě je najdete na osmi procentech zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Statistika rozšíření jednotlivých verzí Androidu

Nokia prodala práva na licencování frameworku Qt

Když Nokia ohlásila, že na své telefony bude nasazovat operační systém Windows Phone 7, spekulovalo se o budoucnosti systému MeeGo a s ním spojeného frameworku Qt. Nokia nakonec Qt prodala společnosti Digia. Ale co vlastně znamená „prodat Qt“? Digia bude provozovat podpůrné služby a prodávat licence. Tu potřebují vývojáři, kteří chtějí využívat Qt, ale nechtějí sdílet zdrojové kódy aplikací, které na něm postaví. V současnosti je to zhruba tři a půl tisíce zákazníků. Podrobnosti transakce nejsou známy. Framework Qt vznikl v roce 1999 ve společnosti Trolltech a k Nokii putoval před třemi lety za 104 miliónů eur.

Městská část Bratislavy nasadí OpenOffice.org

Úřad Bratislavské části Staré Mesto se chystá na sto padesát počítačů nasadit open-source kancelářský balík OpenOffice.org. Microsoft Office i nadále zůstane na přibližně padesáti počítačích, a to ze starého známého důvodu: Je propojený s dalšími specializovanými programy. „Jedna licence za standardní programy stojí průměrně sto eur. Náš úřad tak dokáže ušetřit patnáct tisíc eur a zaměstnanci budou využívat velmi podobné programy, avšak zadarmo," zdůvodňuje nasazení OpenOffice.org starostka městské části Táňa Rosová. Pokud se zajímáte o slasti a strasti používání tohoto kancelářského balíku ve firmách a školách, tak portál OpenOffice.cz je dlouhodobě mapuje a už tam najdete zkušenosti desítek organizací.

Novinky ze světa softwaru


Google Chrome 10

Google vydal jubilejní desátou verzi prohlížeče Chrome, které přináší dvě důležité novinky. První je přepracované nastavení a druhou chráněný režim pro Adobe Flash. Nastavení už se neotvírá v dalším okně, ale v listu prohlížeče, a používá webové technologie, podobně jako třeba správce rozšíření nebo prohlížeč historie. Možnosti nastavení jsou tak více pohromadě a nemusíte se k nim zdlouhavě proklikávat. Navíc v nastavení můžete i vyhledávat. Jistě už se vám stalo, že na některé stránce selhal Flash a vzal s sebou i flashové prvky v ostatních listech. To už by se díky tzv. „chráněnému režimu“ nemělo stávat. Tento režim je zatím dostupný pouze na Microsoft Windows, ale snad se brzy dočkáme i na Linuxu. Dále nový Chrome umí synchronizovat hesla, dokáže deaktivovat zastaralé zásuvné moduly a tradičně zase o něco rychleji zpracovává JavaScript. Podrobnosti se dozvíte v recenzi.

Nové nastavení v Google Chrome 10

Vývoj Chrome se nikdy nezastavuje, a tak se podívejme i na pár novinek z vývojových verzí. Chrome i Chromium změní logo. Nejde o tak výraznou změnu, „vypiplaná“ 3D loga se změní na mnohem jednodušší dvourozměrné provedení, ale v podstatě zůstávají stejná. Prohlédnout si je můžete na neoficiálním blogu o Chrome. Z dvanácté verze potom zmizí podpora Google Gears. Tato technologie umožňovala prohlížeči pracovat s přizpůsobenými webovými aplikacemi bez připojení k Internetu, ale její funkci nahradí HTML 5.

ČT24 pro Android

Na Android Marketu už si můžete stáhnout aplikaci pro prohlížení zpravodajství ČT24. Zprávy jsou roztříděny do několika hlavních kategorií a aplikace má jednoduché přehledné prostředí. Nečekejte moc možností, ale všechny podstatné funkce aplikace nabízí. Například máte možnost uložit článek pro offline čtení nebo rychle článek sdílet na sociální sítě. Video představení najdete na blogu Dotekománie.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace ČT24 je jednoduchá a přehledná

Brzy po vydání první verze do aplikace přibyla možnost sledovat živé vysílání ČT24. Tato funkce je zatím v betaverzi a podle reakcí uživatelů to tak vypadá. Někomu funguje bez problémů, někomu vůbec. Pokud budete patřit mezi ty šťastlivce, aplikace vám nabídne video ve třech kvalitách, přičemž pokud si nevyberete sami, aplikace zvolí kvalitu podle rychlosti připojení k Internetu. Česká televize oznámila, že aplikaci ČT24 už si stáhlo přes padesát tisíc uživatelů. Android se na tomto čísle podílel více než deseti tisíci uživateli, zbytek patřil iPhonu, pro který je aplikace dostupná už přes rok.

SourceForge zveřejnil své zdrojové kódy

Známý server SourceForge.net, který poskytuje prostor a zázemí open-source projektům, zveřejnil zdrojové kódy svého systému. Systém se jmenuje Allura a byl zveřejněn pod svobodnou licencí Apache 2.0. Allura staví na Pythonu, MongoDB (databáze), RabbitMQ (komunikace) a Apache Solr (vyhledávání). Pro správu verzí využívá Apache Subversion (SVN), Git a Mercurial. Takže pokud nechcete ukládat své kódy na cizí server, můžete si na vlastním serveru nainstalovat „malý soukromý SourceForge“.

Novinky ze světa distribucí


openSUSE 11.4

Po osmi měsících vychází další verze distribuce z dílny Novellu. Prostředí distribuce si můžete vybrat z GNOME 2.32, KDE 4.6 a Xfce 4.8 (openSUSE je první z mainstreamových distribucí, která obsahuje novou verzi Xfce). Z nových verzí aplikací bychom měli zmínit hlavně kancelářský balík LibreOffice 3.3 a webový prohlížeč Mozilla Firefox 4 v dvanácté betaverzi. Zaujme také repozitář Tumbleweed, které nabídne tzv. „rolling updates“, tedy aktualizace aplikací aniž byste byli nuceni přejít na novou verzi distribuce. Ve výchozím stavu není tento repozitář povolen. Idea Tumbleweedu je pěkná, ale je obtížné ji naplnit a v praxi ji ověří až čas. Další novinky a zkušenosti z používání najdete v recenzi Lukáše Jelínka. A kdyby vás zajímalo, jak to vypadá v pražské pobočce Novellu, která na openSUSE také pracuje, přečtěte si článek Co dělá české SUSE?

Klepněte pro větší obrázek
openSUSE 11.4 s GNOME 2.32

Témata článku: Software, Linux, Open source, Mobilní telefon, Richard Stallman, Apache, Kancelářské aplikace, LG Optimus, Mobilní telefony lg, Mobilní telefony recenze, Staré mobilní telefony, Česká televize živé vysílání

43 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dr.No64 26. 3. 2011 23:47:08
    tak jsem updatoval z 221 na 233 a dobry akorat vsechny aplikace co mam na...
  • František Hliva 24. 3. 2011 10:56:04
    Súhlasím so Stallmanom a platí to hlavne pre systémy Palm Pre a Android...
  • Zirka32 23. 3. 2011 18:53:54
    zkousel jsem to Open SUse a nejde mi tam zmenit pozadi - tema se mi...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5