reklama

Srovnání internetových platebních systémů

Platba přes webové platební systémy není luxus, ale standard, ke kterému se Česká republika teprve blíží. Jaké možnosti má dnes na výběr český uživatel, který nechce platit v hotovosti?
Kapitoly článku

Znáte ten pocit zdravého rozhořčení, kdy chcete objednávat zboží s co nejmenším množstvím komplikací a starostí a kdy víte, že potřebná částka se nachází na vašem bankovním účtu, jenže kvůli zaostalým platebním metodám mnohých českých online obchodníků zaplatíte stejně pěkně postaru hotově při převzetí dobírky? Objednání online a výlet do bankomatu pro peníze na zaplacení opravdu nenaplňují mou představu komfortu. Jaké prostředky však máme pro platbu online?

Česko zaostává za moderním světem

Podobně jako v jiných službách elektronických komunikací zaostává Česko za moderním světem i v oblasti online plateb. Zatímco polovina světa platí výborným PayPalem, české online platební systémy teprve vznikají a zdaleka nedosahují jeho možností a komfortu. Brzdou vývoje v tomto případě nebylo pokroucené tržní prostředí, jako třeba v telekomunikacích, nýbrž prostředí legislativní.

V době, kdy se online nakupování začalo přeměňovat v masovou záležitost, totiž vešel v účinnost zákon č. 124/2002 Sb. O převodech peněžních prostředků, elektronických platebních prostředcích a platebních systémech, který znemožnil provoz platebních systémů každému, kdo nebyl držitelem bankovní licence, a držitelům výjimky stejně neumožňoval převádět prostředky klientů na jiné firmy. Přes tuto překážku nepřešel například systém I Like Q, ale překonala ji například Monetka provozovaná tehdy vydavatelstvím Computer Press. Ani Monetka se však v dalším vývoji neprosadila. Pravděpodobně doplatila na kombinaci nízkého zájmu prodávajících i nakupujících a vlastní nepružnosti.

Na český trh se pokusil proniknout i PayPal. Nejprve v omezené podobě, která neumožňovala příjem peněz a později plnohodnotně. PayPal, přestože se nebojím označit jej za etalon online plateb, se však v Česku výrazněji neprosadil. Přestože zde má početnou uživatelskou základnu, využívá se z většiny pro platby do zahraničí, nejčastěji asi za zboží vydražené na aukčním serveru eBay, který je i současným vlastníkem samotného PayPalu. V českém online prostředí je dnes naprosté minimum obchodníků, kteří platby PayPalem přijímají.

Banky zaspaly

České banky, které jako držitelé bankovních licencí jediné mohly české vakuum v online platbách vyplnit, se však nijak nepředvedly. Vymýšlení nových a nových poplatků a snižování úroků jsou zřejmě mnohem lepším byznysem než honba za inovacemi služeb. A tak se první skutečně funkční online platební systémy druhé poloviny tohoto desetiletí objevily až v letošním roce. Československá obchodní banka a Poštovní spořitelna mají na svědomí systém PaySec, společnosti mBank a Seznam.cz se naopak spojily v projektu mPeníze. Doufejme, že pouze relativní mládí obou projektů je příčinou toho, že jejich provozovatelé zatím nestihli okopírovat výborné funkce a neuvěřitelnou jednoduchost PayPalu. Samotný vznik platebního systému však, jak ukazuje historie Monetky, není pro nakupujícího žádnou výhrou. Pro přežití mPeněz i PaySecu bude klíčové, jak je přijmou obchodníci. PaySec je o něco starší a zdá se, že svou životaschopnost již prokázal. Platit jím lze totiž v řadě obchodů, mimo jiné třeba jízdenky Českých drah, Student Agency i všech dopravců v systému AMSBus.

Jste v bezpečí?

Častým argumentem proti platbám online jsou obavy o bezpečnost peněz. Ti nejustrašenější se elektronickým platbám vyhýbají a ti nedůvěřiví na ně mají zvláštní platební karty a bankovní účty s omezenými prostředky. Přestože součástí snad každého článku o elektronických platbách je také poučení o opatrnosti, nechal bych v tomto případě vše na zralém uvážení a zdravém rozumu uživatele.

Na internetu je potřeba chovat se racionálně. Mám-li někomu svěřit své peníze či údaje k platební kartě, zvážím, jestli dotyčnému dostatečně důvěřuji. Jde-li o společnost typu PayPalu, která má miliony spokojených klientů, učiním tak bez sebemenších problémů. Bude-li stejné údaje chtít obchodník se psím žrádlem z malé vesničky někde hluboko v Thajsku, asi si svůj postup rozmyslím. Podobný postup je zřejmě tím nejlepším. Platí zde zkrátka stejné postupy jako například při ochraně počítače před virovou nákazou. Důvěřuj, ale prověřuj a zejména mysli hlavou!

Co znamená hodnocení?

Každá služba je hodnocena ve třech kritériích. Kritérium použitelnosti shrnuje možné způsoby použití daného platebního prostředku, tedy jaké všechny funkce dané služba nabízí, co vše s ní lze zaplatit. Kritérium komfortu zahrnuje uživatelské pohodlí při práci se službou, jednoduchost registrace, použití a také cenu služby. Kritérium rozšíření pak hodnotí množství míst, kde lze službou platit. Rozšíření v Česku a ve zbytku světa mají přitom stejnou váhu.

PayPal

Jak již bylo řečeno v úvodním textu, PayPal je jednoznačným etalonem mezi současnými platebními systémy. Odmyslíme-li si Českou republiku, nabízí vynikající rozšíření mezi obchodníky, které snoubí s maximální jednoduchostí.

Stejně jako samotné používání PayPalu se vyznačuje jednoduchostí i registrace uživatelského účtu. Některým uživatelům by jen mohlo vadit, že rozhraní není přeloženo do češtiny. Chcete-li pouze platit a ne prodávat, vystačíte si s osobním účtem (Personal). Platby lze provádět buď kreditem vloženým na virtuální účet u PayPalu, případně přímo platební kartou. Z Česka lze pohodlně využít obě varianty, neboť virtuální účet lze dobíjet převodem na účet PayPalu v české Unicredit bank. Touto cestou se však připravíte o hlavní výhodu PayPalu, tedy možnost okamžité a bezproblémové platby, která je potřeba například v některých typech aukcí na aukčním serveru eBay. Jak známe pana Murphyho, peníze na virtuálním účtu PayPalu nikdy nebudou, když jich bude potřeba a naopak budou zde ležet třeba dlouhé měsíce bez využití. Výhodnější tedy je zaregistrovat si platební kartu. Po registraci karty je možné nechat ji ověřit, což zvýší vaši prestiž v očích prodávajících na eBayi. Ověření je realizováno provedením zkušební platby. Odečtené prostředky PayPal posléze vrátí.

Klepněte pro větší obrázek  
Grafické rozhraní správy uživatele na PayPalu

Po přihlášení do uživatelského účtu se nabízí možnost peníze odesílat, vyžádat, ale také použít prostředky PayPalu například pro příjem plateb za zboží či dobrovolných darů tolik známých například z webů komunitních softwarových projektů. Po klepnutí na ikonku PayPalu na obchodníkově webu je zobrazena stránka se souhrnem platby a případnou konverzí mezi měnami, v nichž probíhá platba a je veden účet, k němuž je vydána používaná platební karta. Pro provedení platby plně postačuje její potvrzení a zadání hesla. Vystačíme si tak se třemi klepnutími myši a několika údery do klávesnice.

Verdikt časopisu Computer: 9,0

PayPal
Platební systém

http://www.paypal.com

Klepněte pro větší obrázek

- univerzálnost
- jednoduchost
- komfort

Klepněte pro větší obrázek

- malé rozšíření v Česku

PayPal je bezpečný, jednoduchý a komfortní. Jen těžko si lze představit lepší řešení online plateb.

Témata článku: Byznys, Web, Internet, Bank, Banky, Mozila, Online, Bran, Origin, Unicredit, Clip, Mobilní telefony s tlačítky, Obchodní váhy

41 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Miroslav Pragl 30. 10. 2008 13:56:56
    Platebni kartu navic nelze legalne zcizit (jsem jeji drzitel, majitelem je...
  • Roman Nepšinský 28. 10. 2008 8:55:25
    Jasně, pro nás zvyklé (a nebojící se) platit online kartami nebo už mající...
  • snake 28. 10. 2008 8:39:46
    Po pravdě řečeno cílová skupina téhle platební metody mi poněkud uniká, i...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 131

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

Včera | Stanislav Janů | 107


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama