Srovnání funkcí: Firefox 3 vs. Opera 9.5

Je lepší nový Firefox 3 nebo jen o pár dnů starší Opera 9.5? Rovnou přiznáme, že k jednoznačnému výsledku jsme se nedostali, ale pomůžeme vám v rozhodování.
Kapitoly článku

Jedna z prvních věcí, kterou udělá téměř každý uživatel počítače po startu operačního systému, je spuštění internetového prohlížeče.Dnes si může každý vybrat, jaký prohlížeč mu nejvíce vyhovuje, protože nabídka je dostatečně široká. Mezi ty nejznámější a nejinovativnější alternativy k Microsoft Internet Exploreru patří bezpochyby Mozilla Firefox a Opera.

Firefox ani Opera nejsou žádnými nováčky v tomto oboru. Oba tyto prohlížeče se rok od roku vylepšují a přinášejí uživateli pohodlnější a efektivnější surfování na internetu a čím dál tim více různých doplňkových služeb.Vzhled, rychlost, bezpečnost, rozšiřitelnost a podpora nejnovějších standardů a služeb, to jsou právě ty faktory, které hrají u uživatele významnou roli při výběru internetového prohlížeče.

Mozilla i Opera nedávno vydaly nejnovější verze těchto produktů s označením Mozilla Firefox 3 a Opera 9.5. Oba mají svoji komunitu uživatelů, kteří nedají na svůj prohlížeč dopustit. Každý z těchto produktů má svoje výhody a speciální funkce, jež určitě stojí za povšimnuti. My vám teď přinášíme porovnaní prohlížečů ve stavu po nainstalování, které by vám s výběrem vhodného prohlížeče právě pro vás mohlo pomoci. Sice jsou tyto vyvíjeny pro všechny nejpoužívanější platformy, představíme vám hlavně specifikace verzí pro Windows.

S bohatou historií

Firefox 3 je pokrokový prohlížeč založený na open-source jádře Gecko, vyvíjený firmou Mozilla od roku 2002. Současná verze označovaná také Gran Paradiso běží na platformě Gecko 1.9, která byla vyvíjena a vylepšována po dobu 34 měsíců. Za tento čas se podařilo vývojářům, ale i externím testerům , protože bylo vydaných několik testovacích verzí, provést okolo 15 tisíc změn a vylepšení kódu oproti předcházející verzím a to hlavně v oblasti výkonu, stability a korektnosti renderingu. Tím se prohlížeč stal ještě více uživatelsky přívětivý a výkonnější.

Právě jednoduchost používaní, příjemný uživatelský prostředí a funkce jako prohlížení pomocí panelů, nastavitelné záložky, vyhledávaní, či možnost rozšíření pomocí doplňků dělá Firefox tak oblíbený. Zrovna možnosti rozšíření jsou obrovské pozitivum, protože umožňují uživateli plné přizpůsobení Firefoxu svým potřebám. Ale zároveň mohou také znepříjemnit používaní, protože teoreticky mohou narušit stabilitu a bezpečnost nebo plynulost a rychlost prohlížení. Velikou výhodou Firefoxu je také fakt, že spolupracuje s Google, který pro něj vytváří různé doplňky pro svoje služby a také zajišťuje podporu vyhledávaní.V současnosti Firefox používá asi 20% uživatelů (celosvětově) a rok od roku je stále větším konkurentem Microsoftu a jeho Internet Explorer.

Tip: Jaký internetový prohlížeč používáte? My to víme

Klepněte pro větší obrázek
Nový Firefox 3

Opera 9.5 není až tak rozšířeným prohlížečem, i když svými funkcemi a výkonem za konkurencí nezaostává. První řádky kódu tohoto prohlížeče byly napsány už v roce 1994 a za tu dobu se do dneška vybrousila téměř do dokonalosti. Opera byla navrhována tak, aby měla co nejmenší hardwarové nároky a přitom ji mohli využívat lidé s poruchou motoriky či zraku.Intuitivní ovládaní, které umožňuje téměř vše ovládat jenom pomocí klávesnice, či jednoduchou gestikulací myší, nebo dokonce hlasem, a velice přehledné uživatelský rozhrání činí z tohoto prohlížeče silný nástroj.

Navzdory tomu, že je Opera vyvíjena jako takzvaný closed-source, je poskytovaná zadarmo, i když nad ní stalé visí hrozba zpoplatnění.Svými základními funkcemi je velice podobná Firefoxu, ale nabízí mnoho nadstandardnícha užitečných funkcí jako e-mailový a IRC klient, ihned po instalaci, kdežto u Firefoxu jsou dostupná až po použití zodpovídajícího rozšíření.

V oblasti rychlosti a bezpečnosti je Opera o kousek napřed před konkurencí. Některé z již dříve standardních funkcí nabízí Firefox až v nejnovější třetí verzi. Systémové požadavky na oba prohlížeče jsou minimální. Opera si poradí i se staršími operačními systémy jako Windows 95, na rozdíl od Firefoxu, který rozběhnete až od Windowsu 2000. A to stejné platí i o jiných platformách, kde Firefox 3 podporuje až novější verze.

Klepněte pro větší obrázek
Nová Opera 9.5

Vzhled a přizpůsobení

Je důležité, aby se dal vzhled prohlížeč upravit tak, aby vám bylo příjemné se na něho dívat a všechny důležité prvky byly zřetelné.

Takový Firefox dokáže bravurně přizpůsobit svůj vzhled operačnímu systému, pod kterým je nainstalován.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzhled Firefoxu se automaticky přizpůsobí operačnímu systému: Firefox ve Windows XP • a ve Windows Vista
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Firefox a Ubuntu • Firefox a Mac OS X

Opera na vás zase zapůsobí velice elegantním vzhledem a také spoustou zajímavých skinů.Navíc dokáže pomocí funkce umístněné vpravo dole na spodní liště přizpůsobit šířku prohlížené webové stánky šířce vašeho monitoru.

Klepněte pro větší obrázek 
Elegantní Opera
Klepněte pro větší obrázek
Výběr grafických témat pro Operu

U obou prohlížečů je možno stahovat vlastní témata vzhledu a upravovat panely podle své potřeby, přidávat nebo ubírat položky, nebo nastavit pozici těchto panelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Přizpůsobení vzhledu v Opeře • nastavení tématu ve Firefoxu

Firefox navíc nabízí panely, volně ke stažení jako rozšíření. Mezi nejpopulárnější patří Google Toolbar,v němž máte téměř všechny aplikace a jiné služby od Googlu pěkně na očích, nebo bočný panel All-in-One Sidebar, který zajistí rychlý přístup k funkcím Firefoxu.

Klepněte pro větší obrázek 
Google Toolbar
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
All-in-One Sidebar, užitečný doplněk pro Firefox • prohledávání záložek v All-in-One Sidebare

Opera má boční panel zabudovaný už ve svém základu a dokáže na něm zobrazit všechny důležité miniaplikace, záložky, či údaje, ke kterým potřebujete mít přístup.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Opera má boční panel zabudovaný v sobě • přehledné prohledávaní složek

Listy a záložky

Panely s webovými stránkami,nazývaný takylisty patří již k nativnímu vzhledu obou prohlížečů a značně usnadňují prohlížení více stránek zároveň.Můžete je libovolně přesouvat, uspořádat, duplikovat, všechny naráz obnovit, nebo je zavřít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jednoduché duplikováni listů v Opeře • Uspořádaní oken v Opeře

Záložky nám umožňují odložit si důležité nebo zajímavé stránky a v případě potřeby je znovu otevřít jediným kliknutím. Přidávat záložky je možno přes klávesovou zkratku, kde je potom možné zadat například štítek a popis dané stránky pro její pozdější jednoduché dohledání, nebo přetáhnutím stránky mezi záložky přímo z navigačního okénka. V Opeře je možné totéž učinit i s listem příslušné stránky.

Klepněte pro větší obrázek 
Vytváření záložek ve Firefoxu
Klepněte pro větší obrázek
Podobné vytvoření záložky v Opeře

Nejnovější verze Firefoxu ale ponouká ještě jeden velice elegantní způsob a to pomocí hvězdy hned vedle navigačního pole, kde je zobrazena adresa vaší stránky.

Klepněte pro větší obrázek
Záložkování pomocí tlačítka hvězdy

Témata článku: Software, Prohlížeče, Bezpečnost, Opera, Firefox, Download, Google Toolbar, Paradiso, Phoenix

173 komentářů

Nejnovější komentáře

  • rotakttt 15. 7. 2009 15:30:20
    Ví někdo o vzhledu opery pro firefox?
  • johny1111 4. 7. 2008 15:21:53
    Tak tomu se musím smát - "Když potřebujete vyhledávat v textu otevřené...
  • Tom Rosner 29. 6. 2008 11:48:40
    Čert vem překlepy, to se občas stává ("nadstandardnícha užitečných"), ale...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5