reklama

Sony Digital Paper: dotykový elektronický papír

Koncept dotykového elektronického papíru, na který bude možné psát, se stává skutečností. Sony uvádí třináctipalcový Digital Paper.

V době levných tabletů s dlouhou výdrží a displeji s vysokým rozlišením sice přichází použitelné dotyková zařízení s elektronickým inkoustem trochu pozdě, ale jistě se najdou uživatelé, kteří tuto technologii budou preferovat.

Jsou to už tři roky, co se objevil koncept NoteSlatu, který nikdy nespatřil světlo světa. Ale nakonec se podobný produkt dostane na trh díky společnosti Sony.

Sony Digital Paper: papír 21. století

Elektronický inkoust (papír) se úspěšně používá u čteček elektronických knih. Sony se ale rozhodla ho použít do zařízení, které bude sloužit jako poznámkový blok – bude na něj možné psát stejně pohodlně, jako na klasický papír.

Klepněte pro větší obrázek
Pro stylus je připraven i držák

Digital Paper od Sony (DPTS1) má 13,3palcový flexibilní elektronický displej s rozlišením 1 200 × 1 600, který je schopen zobrazit až 16 odstínu šedé (E ink Mobius). Displej zvládne zpracovat dotyky i gesta, poradí si s elektromagnetickým stylusem, pomocí kterého lze například dobře psát – podobně jako s tužkou na klasický papír. Nevadí mu ani opřená ruka na displeji, což je pro přirozené psaní důležité.

Klepněte pro větší obrázek
Kromě psaní rukou lze využívat i virtuální klávesnici

Sony neuvádí podrobnou hardwarovou specifikaci čipsetu, ale jak to u podobných zařízení bývá zvykem, bude se jednat o nějakou formu slabšího a levnější ARMu nebo podobně. Není totiž nutné řešit náročnou grafiku, ani spousty barev, takže pro zpracování všech dat stačí nižší výkon. S tím souvisí i výdrž, která se odvíjí především od úsporného displeje.

Dle Sony by mělo zařízení vydržet až tři týdny s vypnutou WiFi, při zapnuté WiFi pak kolem dvou týdnů. Průměrný odhad pro tuto výdrž je 24 000 otočených stránek – tedy překreslení obrazovky. Jak už to známe u čteček elektronických knih, energie se spotřebovává právě pouze při překreslení obrazovky. Při statickém zobrazení není nutná energie z baterie. Pokud jde o WiFi, jedná se o 802.11n.

Klepněte pro větší obrázek
V PDF lze zvýrazňovat a dělat poznámky

Když se vám podaří Digital Paper vybít, následné nabíjení trvá přibližně 2,5 hodiny přes adaptér a 3,5 hodiny při nabíjení z USB počítače. Interní flash paměť má kapacitu 4 GB a je schopna uložit až 2 800 souborů PDF s průměrnou velikostí kolem 1 MB. Kapacitu je ale možné snadno rozšířit o micro SD kartu.

Tenký a lehký

A čím vyniká Digital Paper oproti tabletům? Kromě zmíněné výdrže je to tenký a lehký profil. Zařízení má rozměry 23,5 × 31,1 × 6,8 mm a hmotnost je pouze 357 g. Pokud jde o představu tloušťky, Sony uvádí srovnání s 30 listy papíru.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Digital Paper je tenký i lehký

Sony Digital Paper podporuje nejen klasický zápis pomocí psacího písma, ale také rychlé a snadné zvýrazňování v souborech PDF. Zařízení se tak hodí nejen pro zápisu poznámek, ale také pro čtení a označování částí v dokumentech.

Parametry Sony Digital Paper

 • Displej: 13,3 palců (1 200 × 1 600), dotykový s podporou stylusu
 • Čipset: neznámý
 • Flash: 4 GB
 • Výbava: WiFi, micro USB 2.0, micro SD slot
 • Rozměry, hmotnost: 23,3 × 31 × 6,8 mm, 357 g
 • Baterie, výdrž: až 3 týdny bez WiFi, 2 týdny s WiFi (překreslení 24 000 obrazovek)
 • Cena: 1 100 dolarů (přibližně 26 000 Kč), květen 2014

 

 

Cena mimo realitu

Sony Digital Paper je jednoúčelové zařízení, které rozhodně není tak univerzální a schopné jako i ten nejlevnější tablet s barevným displejem. Kolik byste tedy byli ochotni zaplatit? Pět tisíc korun? I to se zdá vzhledem k cenám tabletů spíše jako maximum.

Sony ale bohužel uvádí, že koncová cena by měla být neuvěřitelných 1 100 dolarů, což je v přepočtu na naše podmínky kolem 26 000 Kč s DPH. Za takovou cenu je to víceméně neprodejné, respektive jen těžko někdo dá takovou částku za tak omezené zařízení.

I když jde o novinku, cena je extrémně vysoká. Použitý hardware přitom není ničím výjimečný – vše je levné a jen těžko si lze představit, že displej s elektronickým inkoustem bude draží než Full HD displej s IPS, který je už u tabletů kolem hranice deseti tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek

Nezbývá tak doufat, že cena klesne opravdu mnohem níže. Pokud se tak ale nestane v nejbližší době, už bude pozdě. Tablety jsou totiž stále levnější, tenčí, lehčí a jejich výdrž se postupně zvyšuje. Například iPad už vydrží celodenní pracovní použití (deset hodin) a poslední „výjimečností“ tak zůstane displej, který je skvěle vidět na přímém Slunci. Ale to není v případě standardního použití tohoto zařízení asi nijak zvlášť silný argument.

Video

Témata článku: Hardware, Tablety, Sony, Paper, Micro SD

13 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Roman Liberda 6. 4. 2014 22:46:26
  Co mi vadilo při psaní rukou na konvertibilníchTabletPC byla nepřesnost a...
 • Vojtěch Strouha 5. 4. 2014 22:47:36
  Mrzí mě ten NoteSlate, myslím si že kdyby s tím šli na Kickstarter tak za...
 • Mi.Chal 5. 4. 2014 14:33:57
  Pro to psaní může být ještě problém ta doba odezvy. Na videu je vidět, že...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 23

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 60

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama