Sony Digital Paper: dotykový elektronický papír

Koncept dotykového elektronického papíru, na který bude možné psát, se stává skutečností. Sony uvádí třináctipalcový Digital Paper.

V době levných tabletů s dlouhou výdrží a displeji s vysokým rozlišením sice přichází použitelné dotyková zařízení s elektronickým inkoustem trochu pozdě, ale jistě se najdou uživatelé, kteří tuto technologii budou preferovat.

Jsou to už tři roky, co se objevil koncept NoteSlatu, který nikdy nespatřil světlo světa. Ale nakonec se podobný produkt dostane na trh díky společnosti Sony.

Sony Digital Paper: papír 21. století

Elektronický inkoust (papír) se úspěšně používá u čteček elektronických knih. Sony se ale rozhodla ho použít do zařízení, které bude sloužit jako poznámkový blok – bude na něj možné psát stejně pohodlně, jako na klasický papír.

Klepněte pro větší obrázek
Pro stylus je připraven i držák

Digital Paper od Sony (DPTS1) má 13,3palcový flexibilní elektronický displej s rozlišením 1 200 × 1 600, který je schopen zobrazit až 16 odstínu šedé (E ink Mobius). Displej zvládne zpracovat dotyky i gesta, poradí si s elektromagnetickým stylusem, pomocí kterého lze například dobře psát – podobně jako s tužkou na klasický papír. Nevadí mu ani opřená ruka na displeji, což je pro přirozené psaní důležité.

Klepněte pro větší obrázek
Kromě psaní rukou lze využívat i virtuální klávesnici

Sony neuvádí podrobnou hardwarovou specifikaci čipsetu, ale jak to u podobných zařízení bývá zvykem, bude se jednat o nějakou formu slabšího a levnější ARMu nebo podobně. Není totiž nutné řešit náročnou grafiku, ani spousty barev, takže pro zpracování všech dat stačí nižší výkon. S tím souvisí i výdrž, která se odvíjí především od úsporného displeje.

Dle Sony by mělo zařízení vydržet až tři týdny s vypnutou WiFi, při zapnuté WiFi pak kolem dvou týdnů. Průměrný odhad pro tuto výdrž je 24 000 otočených stránek – tedy překreslení obrazovky. Jak už to známe u čteček elektronických knih, energie se spotřebovává právě pouze při překreslení obrazovky. Při statickém zobrazení není nutná energie z baterie. Pokud jde o WiFi, jedná se o 802.11n.

Klepněte pro větší obrázek
V PDF lze zvýrazňovat a dělat poznámky

Když se vám podaří Digital Paper vybít, následné nabíjení trvá přibližně 2,5 hodiny přes adaptér a 3,5 hodiny při nabíjení z USB počítače. Interní flash paměť má kapacitu 4 GB a je schopna uložit až 2 800 souborů PDF s průměrnou velikostí kolem 1 MB. Kapacitu je ale možné snadno rozšířit o micro SD kartu.

Tenký a lehký

A čím vyniká Digital Paper oproti tabletům? Kromě zmíněné výdrže je to tenký a lehký profil. Zařízení má rozměry 23,5 × 31,1 × 6,8 mm a hmotnost je pouze 357 g. Pokud jde o představu tloušťky, Sony uvádí srovnání s 30 listy papíru.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Digital Paper je tenký i lehký

Sony Digital Paper podporuje nejen klasický zápis pomocí psacího písma, ale také rychlé a snadné zvýrazňování v souborech PDF. Zařízení se tak hodí nejen pro zápisu poznámek, ale také pro čtení a označování částí v dokumentech.

Parametry Sony Digital Paper

 • Displej: 13,3 palců (1 200 × 1 600), dotykový s podporou stylusu
 • Čipset: neznámý
 • Flash: 4 GB
 • Výbava: WiFi, micro USB 2.0, micro SD slot
 • Rozměry, hmotnost: 23,3 × 31 × 6,8 mm, 357 g
 • Baterie, výdrž: až 3 týdny bez WiFi, 2 týdny s WiFi (překreslení 24 000 obrazovek)
 • Cena: 1 100 dolarů (přibližně 26 000 Kč), květen 2014

 

 

Cena mimo realitu

Sony Digital Paper je jednoúčelové zařízení, které rozhodně není tak univerzální a schopné jako i ten nejlevnější tablet s barevným displejem. Kolik byste tedy byli ochotni zaplatit? Pět tisíc korun? I to se zdá vzhledem k cenám tabletů spíše jako maximum.

Sony ale bohužel uvádí, že koncová cena by měla být neuvěřitelných 1 100 dolarů, což je v přepočtu na naše podmínky kolem 26 000 Kč s DPH. Za takovou cenu je to víceméně neprodejné, respektive jen těžko někdo dá takovou částku za tak omezené zařízení.

I když jde o novinku, cena je extrémně vysoká. Použitý hardware přitom není ničím výjimečný – vše je levné a jen těžko si lze představit, že displej s elektronickým inkoustem bude draží než Full HD displej s IPS, který je už u tabletů kolem hranice deseti tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek

Nezbývá tak doufat, že cena klesne opravdu mnohem níže. Pokud se tak ale nestane v nejbližší době, už bude pozdě. Tablety jsou totiž stále levnější, tenčí, lehčí a jejich výdrž se postupně zvyšuje. Například iPad už vydrží celodenní pracovní použití (deset hodin) a poslední „výjimečností“ tak zůstane displej, který je skvěle vidět na přímém Slunci. Ale to není v případě standardního použití tohoto zařízení asi nijak zvlášť silný argument.

Video

Témata článku: Hardware, Tablety, Sony, Paper, Micro SD, Nina

13 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Roman Liberda 6. 4. 2014 22:46:26
  Co mi vadilo při psaní rukou na konvertibilníchTabletPC byla nepřesnost a...
 • Vojtěch Strouha 5. 4. 2014 22:47:36
  Mrzí mě ten NoteSlate, myslím si že kdyby s tím šli na Kickstarter tak za...
 • Mi.Chal 5. 4. 2014 14:33:57
  Pro to psaní může být ještě problém ta doba odezvy. Na videu je vidět, že...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 53

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?