Songbird 1.0: hudební přehrávač pro fanoušky Mozilly

Vezměte jádro Firefoxu, odstraňte adresní řádek, přidejte přehrávací engine GStreamer, vytvořte nějaký pěkný skin a budete mít před sebou multiplatformní hudební přehrávač a katalog.

Ještě donedávna mohli uživatelé pracující v operačním systému Windows tak trochu závidět „linuxářům“, kteří měli k dispozici velice kvalitní přehrávače stylu Amarok nebo Rhythmbox. Ty nejsou jen obyčejnými hudebními přehrávači, ale rovnou hudebními knihovnami, které navíc umí informace o skladbách číst z externích webových zdrojů. Před pár lety začala svítat naděje v podobě přehrávače Songbird, který zpočátku nebyl příliš použitelný – až dnes, ve své první finální verzi, si „zpěvavý pták“ zaslouží pozornost.

Multiplatformní, multijazyčný, open-source a zdarma

Songbird je koncipován jako open-source multijazyčný a multiplatformní hudební přehrávač, který byste měli bez problému nainstalovat a spustit na operačních systémech Windows (XP/Vista), Linux (OpenSolaris, Fedora, Ubuntu, Gentoo) a Mac OS X (Intel). Kromě základní agličtiny je Songbird dostupný také v dalších padesáti jazykových mutacích, mj. takév češtině.

Vzhledem k multiplatformitě používá program na všech platformách jako hlavní „engine“ systém GStreamer, který se těší oblibě zejména na Linuxu. S podporou formátů je to ale už složitější.V každém případě přehrajete MP3, FLAC a Vorbis (OGG),WMA včetně DRM pak pouze na Windows a výjma Linuxu také AAC a Fairplay. Není toho mnoho, na druhou stranu se jedná o formáty, ve kterých je komprimovaná drtivá většina digitálně-spotřební muziky.

V současnosti je k dispozici první finální verze 1.0.0, která již obsahuje celou řadu funkcí, ale vývoj neusíná a stále pokračuje vysokým tempem kupředu. Celý „Roadmap“ si můžete prohlédnout na této adrese a dozvíte se z něj, že by měla příští verze vyjít již v lednu následujícho roku.

Nejen přehrávač písniček

Songbird není jen klasickým přehrávačem skladeb, ale především knihovnou hudebních médií, která si klade za cíl být přehledným „vyhledávačem“ i v rozsáhlých audio sbírkách. Songbirdu tak stačí určit místo, kde máte uloženy vaše skladby, a program si informace o nich zaznamená do své interní SQLite databáze, ve které pak můžete jednoduše vyhledávat podle žánrů, umělců, názvů alb či názvů skladeb. Především „Mackaře“ jistě poteší podpora pro import nahrávek z katalogu iTunes.

Klepněte pro větší obrázek
Základní podoba přehrávače s katalogem...

Kromě vzhledu standardního „knihovního“ přehrávače je možné Songbird přepnout i do „mini módu“, který zabírá jen napatrnou část obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
... a Songbird jako miniaturní přehrávač

Umí být i webovým prohlížečem

Jelikož je Songbird postaven na vykreslovacím jádru Gecko, obsahuje i interní webový prohlížeč a přímo z přehrávače si tak můžete zobrazovat webové stránky.

Klepněte pro větší obrázek
Integrovaný webový prohlížeč

Změna vzhledu pomocí motivů

Songbird podporuje také změnu uživatelského rozhraní pomocí motivů, které si můžete stáhnout na webové stránce s doplňky. I tuto vlastnost si vypůjčuje Songbird z Firefoxu a ostatních a práce se skiny je velmi podobná jako v tomto internetovém prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na výběr máte poměrně velké množství barevných témat

Doplňky, doplňky a zase jednom doplňky

A stejně tomu trak je i v případě rozšiřujících doplňků, které vnitřně fungují naprosto totožně jako jejich obdoba pro Firefox nebo Thunderbird. S trochou nadsázky lze říci,že Songbird je skutečně Firefox obalený hudebním přehrávačem.

Klepněte pro větší obrázek
Ne, to není Firefox nebo Thunderbird, to je hudební přehrávač

Firefox je bez doplňků skutečně jendoduchý webový prohlížeč a platí to i v případě Songbirdu. Určitě tedy doporučují instalaci těch nejdůležitějších rozšíření. Většina z vás se tedy jistě neobejde bez následujících doplňků.

Last.fm

Přidává podporu pro publikování přehrávaných skladeb k uživatelskému profilu na serveru Last.fm.

Klepněte pro větší obrázek
Bez tohoto se uživatelé služby Last.fm nebudou moci obejít

Last.fm Album Art

Přidává podporu zobrazování obalu alba přehrávané/vybrané skladby ze serveru Last.fm.

Klepněte pro větší obrázek
Booklet desky ze serveru Last.fm

SHOUTcast Radio

Přidává podporu internetových rádií pro službu SHOUTcast. Jednotlivé stanice si můžete buďto vyfiltrovat dle žánru – Classical, Pop, Rock anebo dle vlastního textového filtru prohledávající název rádia.

Klepněte pro větší obrázek
Internetová rádia SHOUTcast

mashTape

Tento doplněk přidá do prohlížeče stránk us několika záložkami s údaji o přehrávané skladbě, interpretovi a také obrázky z komunitních webů a videa z YouTube nebo portálu Vimeo.

Informace o umělci (Artist info)

V první záložce si můžete nechat zobrazit biografii, členy kapely a seznam alb. Zdrojů dat přitom může být více, doplňek informace čerpá buď z Wikipedie nebo ze služeb Last.fm, MusicBrainz a Freebase.

Klepněte pro větší obrázek
Komplexní informace o umělci

Recenze

Další záložka zobrazí seznam recenzía hodnocení k jednotlivým albům ze serveru Amazon.

Novinky/RSS (News)

Na této záložce se zobrazují články z několika RSS komunitních zdrojů včetně Digg, MTV Music News, Google News nebo Delicious. 

Fotografie (Photos)

Předposlední záložka zobrazuje slideshow fotografií ze serveru Flickr nebo SmugMug.

Klepněte pro větší obrázek
Slideshow z fotoportálu Flickr

Videa (Videos)

A na poslední záložce najdete videa z portálů MTV Music Video, Yahoo Music, Vimeo a YouTube.

Klepněte pro větší obrázek
Videa z videoportálu YouTube

Windows Media Playback

Přidává podporu přehrávání DRM chráněných Windows Media Audio souborů do Songbirdu.

SongSnarl

Přidává podporu zobrazování dialogu informující o aktuálně hrající skladbě. Tento dialog je zobrazen při změně skladby v Songbirdu. Ale pozor! Tento doplněk vyžaduje pro správnou funkčnost přítomnost programu Snarl.

Klepněte pro větší obrázek
Bublina s informací o přehrávané skladbě leda jako doplněk

Co se chystá

Jak jsem již napsal v úvodu, programátoři Songbirdu rozhodně nespí na vavřínech a již nyní se můžete těšit na novinky, které by se měly objevit v nadcházejících verzích:

 • výkon a stabilita – snížení počtu pádů aplikace a snížení náročnosti aplikace na systémové prostředky
 • prohlížení adresářů – automatický import nových a změněných skladeb z definovaných adresářů
 • obrázky obalů alb – získávání obrázků alb z internetu
 • ekvalizér – uživatelské nastavení zvuku pomocí ekvalizéru

Songbird v současné podobě již není jen jakýmsi pokusem o katalog médií, jak tomu bylo v prvních betaverzích, ale plně použitelným a značně rozšiřitelných programem, který je možno bezproblémově provozovat na různých platformách operačních systémů a navíc zcela zdarma i s podporou českého jazyka. Songbird může čekat velice zajímavá budoucnost a bude zajímavé sledovat, jakou v oblasti katalogů hudebních médií zaujme pozici. Nakročeno má více než dobře.

Druhý pohled Jakuba Čížka a zájem investorů

Když jsem si před několika lety Songbird poprvé nainstaloval na počítač, skutečně se mi zalíbil, po pár týdnech ale stejně putoval do koše, svou funkční výbavou, náročností na systémové prostředky a počtem chyb se totiž nemohl srovnávat s multimediálními dinosaury WinAmp nebo Windows Media Player. Časy se ovšem mění, o Songbirdu už se tak nemluví a ve stínu zdánlivého nezájmu roste celkem potenciální projekt, který, pokud udrží tempo, může časem rozvířit klidné vody světa hudebních přehrávačů, kde se poslední dobou neděje nic nového a zásadního.

Stejně tak je ale možné, že bude Songbird prostě jen dalším přehrávačem v řadě, který bude naprosto stejný jako konkurence a bude pouze rozmělňovat trh. Mnozí si to ovšem nemyslí, projekt se totiž dostal do hledáčku legendární investiční společnosti Sequoia Capital, která velmi ráda investuje do potenciálně zajímavých technologických startupů. A Sequoia má zatraceně dobrý čuch, před lety totiž pomohla titánům Apple, Cisco, EA, PayPal a samozřejmě i Googlu, kde sehrála přímo klíčovou investiční roli. Kompletní seznam investic najdete na Wikipedii.

stáhnout program Songbird 1.9.3.1959 Licence: freeware, 14 MB
Autor: Mozilla
Web programu: www.getsongbird.com


Songbird ale není jediný katalogový přehrávač. Vedle iTunes, WinAmpu a samozřejmě Windows Media Playeru existují i další, jejichž minirecenze najdete v našem článku Nechte iTunes plavat, najděte si něco lepšího.

Klepněte pro větší obrázek


Témata článku: Software, Hudba, filmy, seriály, Download, GigaMania, Mozilla, Alba, Album, Shoutcast, Vimeo, Kody, Billboard, Videos, Playback, Amarok, Google Photos

61 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Michael ŠOUREK 27. 11. 2009 21:37:26
  Windows Media Player má taky knihovnu, Media Monkey taky, Winamp taky,...
 • Michael ŠOUREK 26. 11. 2009 21:40:41
  AIMP je super, sám ho používám, i když jsem nepřišel na to jak vypalovat...
 • minochino 29. 12. 2008 22:39:58
  Ahojte, čítal som príspevky, a vidím, že nik nespomenul ruský AIMP player,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5