reklama

Smlouva s Novellem není pro Microsoft ústupkem

Microsoft uzavřel minulý týden smlouvu s Novellem. Obě společnosti se zavázaly k vzájemné spolupráci na interoperabilitě Windows a Linuxu či virtualizačních technologiích. Sblížení obou tradičních rivalů se však nekoná. Dohoda rozhodně není pro Microsoft ústupkem z tradičních pozic za vlastním proprietárním softwarem.

O co jde?

Připomeňme si, co je obsahem smlouvy: Microsoft a Novell založí společné vývojové centrum, které dostane za úkol především výzkum technik virtualizace, webové správy fyzických i virtuálních serverů a rovněž spolupráce Microsoft Office a OpenOffice.org – zejména v oblasti kompatibility dokumentových formátů. Cílem spolupráce v oblasti virtualizace je vyvinout takové nástroje, které umožní zcela bezproblémový běh Windows na Linuxu a naopak. Využito bude zřejmě technologie XEN, kterou jak Novell, tak Microsoft ve svých produktech využívají již v současnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Šéfové obou firem: Ron Hovsepian a Steve Ballmer

Obě strany se dále zavázaly nepostihovat si vzájemně klienty, kteří se při nasazení kombinovaných platforem dopustí narušení některého z patentů vlastněných druhou stranou. To se na straně Novellu týká především technologií a produktů Mono, Samba a OpenOffice, na straně Microsoftu pak jde o .NET a systémy Windows Server. Dohoda o patentové toleranci bude účinná až do roku 2012.

Ohledně patentů se obvykle točí velké peníze. Nejinak je tomu i v tomto případě. Novell se totiž zavázal doplatit Microsoftu poplatky za použité patenty. Zda bude platit i Microsoft Novellu však uvedeno nebylo. Na druhou stranu Steve Ballmer přislíbil, že Microsoft nebude pro porušení patentů stíhat žádného individuálního open-source programátora, jakož ani programátory systému openSuse, jejichž kód mohl skončit v komerčních verzích Suse Linuxu.

Největšími perličkami celé domluvy jsou body, které zavazují Microoft doporučovat Novell Suse Linux těm zákazníkům, kteří chtějí nasadit kombinovanou Windows / Linux platformu. Microsoft bude rovněž distribuovat 75 000 kuponů na uživatelskou podporu Suse Linux Enterprise Serveru.

O co rozhodně nejde

Tradičně velmi výrazná Linuxová komunita reagovala na uzavření dohody za výše vyjmenovaných podmínek dvoustranně. Zastánci smlouvy projevovali své nadšení z poklesu Microsoftu na úroveň, kdy se bude muset začít zajímat o konkurenční produkty a například interoperabilitu dokumentových formátů sady Office System a OpenOffice. Druhá část příznivců Linuxu a open-source obecně potom Novellu vyčítala, že se dává dohromady s „nepřítelem komunity číslo jedna“.

Předně je třeba říci, že z hlediska Microsoftu rozhodně nejde o žádný pokles. Microsoft se svými tržními podíly a očekávanými zisky z právě dokončovaných nových verzí svých klíčových produtků rozhodně není na kolenou a veškerou konkurenci může i dále směle ignorovat. Microsoft podpisem smlouvy s Novellem v žádném případě nepřipustil, že Linux má své místo na desktopech, jakož ani to, že jeho vlastní obchodní strategie selhává.

Klepněte pro větší obrázek

Cenou akcií Microsoftu ohlášení spolupráce s Novellem výrazně nezahýbalo (zdroj: Yahoo finance)

Microsoft pouze vyslyšel volání svých zákazníků po lepší spolupráci mezi produkty vlastními a produkty založenými na Linuxu a vybral si pro její zajištění dobrého partnera. Novell má ucelené a kvalitní portfolio produktů (především) pro podnikové nasazení (Suse Linux Enterprise) a zároveň jde o silnou a etablovanou značku. Sami reprezentanti Novellu potom potvrdili, že uzavření smlouvy s Microsoftem urychlila jiná nedávno stvrzená spolupráce mezi společnostmi RedHat a Oracle.

Při výhledu do budoucna lze předpokládat, že Microsoft na Novellu neprodělá – v historii totiž z většiny podobných strategických partnerství vyšel výrazně výhodně. Signálem může být i vydání série článků vyzdvihujících výhody přechodu od Novellu k Microsoftu na webu Windows Server 2003 Get The Facts pouhých pár hodin po zveřejnění smlouvy.

Klepněte pro větší obrázek

Novell vyskočil během přibližně dvou hodin až na 7,19 dolaru, tedy narostl o více než 23 % (zdroj: Yahoo finance)

Přemýšlíme–li, co Microsoft skutečně získá, musíme dojít k závěru, že progres ve virtualizačních technologiích to zřejmě nebude. Windows na Suse Linuxu a opačně dnes již samozřejmě fungují, přičemž tohoto stavu bylo dosaženo i bez bližší spolupráce. Mnohem lukrativnější investicí je pro Microsoft distribuce pluginu pro použití souborových formátů MS Office 2007 v OpenOffice, jíž Novell zajistí.

Pohled z druhé strany, ze strany odpůrců Microsoftu, se zakládá, vyjma více či méně racionálního osobního odporu k této firmě (někteří komentátoři věští konec Linuxu vůbec), především právě na obavách ze zneužití Novellu Microsoftem (právě vzhledem k jeho historii nasmlouvaných strategických partnerství) a rovněž na strachu z možného porušování licence GPL.

Podle Ebena Moglena, právního zástupce Free Software Foundation, může domluvené placení Novellu za patenty Microsoftu být narušením sekce sedm GPL. Pod touto licencí totiž nesmí být distribuován software, který po svém distributorovi vyžaduje zaplacení jakýchkoli poplatků spojených s právy pro takovou distribuci. Další vývoj problému smlouvy Microsoftu s Novellem a jejího vztahu ke GPL budeme samozřejmě sledovat.

Řečeno v kostce, Microsoft zašel, jak nejdál v danou chvíli potřeboval. Udělil pardon na neoprávněně využívané softwarové patenty, byť si je sám vědom toho, že v některých případech se programátoři, kteří je využijí, mohou dostat do rozporu s licencí GPL. Na druhé straně Novell získal velmi silného partnera pro aktivní prodej svých klíčových produktů. Časem snad uvidíme i nějaký konkrétní přínos, jenž z uzavřené smlouvy vyplyne pro IT svět.

Témata článku: Microsoft, Windows, Linux, Open source, Yahoo Finance, Open Office, Samba, Tolerance, Ron software

118 komentářů

Nejnovější komentáře

 • nit 10. 11. 2006 14:45:10
  No jsem rád, že bude ten MS Kompatibility plugin do OOo.
  Pokud byste...
 • Windowsak 9. 11. 2006 18:59:03
  Jak výstižné - rovnováha rozhodně nevznikne budeme-li své výkaly házet za...
 • koffr, koffr 8. 11. 2006 10:02:42
  LOL
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 133

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama