reklama

Slavní matematici a první otisky

V kalendáriu tohoto týdne budou představeni Johann Bernoulli, Francis Crick i počátky otisků prstů.

Velký otec Johann Bernoulli

Na řádcích aktuálního kalendária si pozornost v první řadě zaslouží známý Švýcar Johann Bernoulli, podle původu zdroje se můžete setkat také s křestními jmény Jean nebo John. Narodil se dne 27. července v roce 1667 v již naznačené zemi helvétského kříže, přesněji v Basileji. I přes veškeré své pozdější úspěchy zůstal ve stínu slavnějšího syna Daniela.

Klepněte pro větší obrázek 
Johann Bernoulli (zdroj: about.ch)

Hlavní oblastí zájmu se pro Johanna Bernoulliho v matematice stal diferenciální a integrální počet, setkal se také s celou řadou významných osobností. Z nich několik dokonce vyučoval, ze slavných matematiků se tento fakt týká například zhruba o čtyřicet let mladšího Leonharda Eulera. V souvislosti s Johannem Bernoullim nelze nezmínit jeho rodinu, drtivá většina členů se totiž výrazně zapsala nejen do matematické historie – celkem osm jich vynikalo v přírodních vědách.

Z vědecky bohaté rodiny Bernoulliů by se asi největší zásluhy přeci jen daly připsat Danielovi, tedy synovi Johanna Bernoulliho. Na základě svých fyzikálních zkoumání odvodil podstatnou Bernoulliho rovnici, jejímž důsledkem se pak stal dobře známý hydrodynamický paradox. Kromě studování energie kapalin se dále věnoval vlastnostem a mechanice plynů. Ucelené informace o celé rodině Bernoulliů lze v současné době na internetu nalézt například na stránce Bernoulli family. „Velký otec Johann“ nakonec zemřel první lednový den roku 1748 v Basileji.

Další informace:Úvod do života Jakoba Bernoulliho na stránkách encyklopedie Britannica.Biografie Johanna Bernoulliho na stránkách anglické Wikipedie.

Francis Crick, spoluobjevitel struktury DNA

Dne 28. července si můžeme připomenout výročí úmrtí britského vědce Francise Cricka, který tento svět uvedeného dne opustil v roce 2004. Společně s kolegou Jamesem Watsonem se Crick proslavil objevem struktury DNA. Pokud se však po stopách jeho života vydáme chronologicky správně, musíme začít datem narození, tedy 8. červencem roku 1916, rodištěm se Crickovi stalo anglické městečko Northampton.

Klepněte pro větší obrázek 
Francis Crick (zdroj: nndb.com)

Crick začal se zdravě vědecky racionálním pohledem na svět již v poměrně brzkém mládí, kdy odmítl církev s tím, že se raději bude věnovat racionálním odpovědím na různé otázky, než aby se spoléhal na obecně uznávaná dogmata. Později se nejvíce proslavil na poli chemie, nezanedbával však ani fyziku nebo matematiku.

Dne 21. února roku 1953 pak James Watson a Francis Crick objevili strukturu DNA, přesněji vzájemné spojení obou řetězců proslulé dvojité šroubovice. Jejich výsledný model párování jednotlivých nukleotidů (adenin-thymin, cytosin-guanin) je některými dokonce považován za jeden z největších objevů dvacátého století. Jak již bylo zmíněno v úvodu Crickova krátkého představení, opustil tento svět poměrně nedávno, a to 28. července roku 2004.

Další informace:Francis Crick jako laureát Nobelovy ceny.Česká biografie na stránkách serveru Osel.cz.

Otisky nejen prstů

Dne 28. července roku 1858 byla poprvé uzavřena dohoda zpečetěná otiskem celé ruky, později se přešlo k otiskům prstů. Otisky prstů se samozřejmě praktikovaly již dříve, důkaz o tom poskytují například starověké asyrské tabulky.

Zmiňovaného roku 1858 použil otisk sir William James Herschel při stvrzení smlouvy o dodávce materiálu na stavbu silnice. Dnes se již nepraktické „špinavé“ otisky prstů v moderní identifikaci samozřejmě nepoužívají, namísto toho nacházejí uplatnění moderní snímací zařízení. Na internetu lze nalézt celou řadu stránek věnovaných souvisejícím technologiím. Stačí zavítat například na weby Fingerprint sensing techniques, Identifikační zařízení – Snímače pro otisk prstu, Fingerprint identification a další.

Další informace:Daktyloskopie v češtině na serveru Spsmvbr.cz.

Témata článku: Matematika, James, Daniel, Herschel, Dogma, Paradox

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • nere 25. 7. 2007 20:22:47
    co bychom na to řekli ? No přece, že každý má právo na svůj názor. Nebo...
  • Joker 24. 7. 2007 18:21:46
    "třeba církev v průběhu středověku nikdy netvrdila, že země je...
  • hroch32 23. 7. 2007 20:20:45
    Docela, jo, ale spíš protestanty, ono přecijen EB je doménou především...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 130

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama