reklama

Skype prodán, šťastným majitelem se stává eBay

Jak jste si mohli přečíst ve včerejší bleskovce, internetový gigant eBay definitivně koupí firmu Skype. Spekulace z konce minulého týdne se tak potvrdily a touto akvizicí vzniká opravdový internetový obr.

Související odkazy

Slovník
firewall
Linux
NAT
online
P2P
router

Snahy koupit Skype už trvají nějakou dobu. Je to skoro na den přesně měsíc, co jste si mohli přečíst článek, ve kterém jsem popisoval další miliardářskou korporaci - News Corp., která se tehdy snažila získat Skype. Hovořilo se o částce 3 miliardy dolarů, nicméně z koupě nakonec sešlo. Článek měl tehdy otevřený konec s otázkou, co čeká Skype? Teď už tedy víme, že samostatnost Skypu je minulostí, firma neodolala nabídce a za 2.6 miliardy dolarů ji získala společnost eBay. Otázka však zůstává dál, co čeká Skype nyní?

Trocha historie

Povězme si nejprve něco oficiálních informací z historie společnosti Skype. Byla založena v roce 2002 (služba pak spuštěna v srpnu 2003) dvojící Niklas Zennström a Janus Friis, kteří jsou známi jako tvůrci dalšího velmi populárního online systému - Kazaa. Tento P2P systém má svou zlatou éru sice již dávno za sebou, nicméně i z tohoto projektu je znát, jak jsou oba pánové tvůrčí. S vizí vytvořit největší světovou komunikační společnost, která by umožnila všem lidem hlasově komunikovat prostřednictvím Internetu, se pustili do vytvoření jednoduché a přitom velmi dobře fungující VoIP služby. Vedení firmy má nyní sídlo v Lucembursku, další "kanceláře" jsou pak v Londýně a Talinu.

Hlas se jim zdál jako nejpřirozenější způsob komunikace a rostoucí Internet zase ideální médium. Vize je to určitě pěkná a nutno uznat, že služba se za velice krátkou dobu stala velmi oblíbenou. V současnosti používá Skype přes 54 milionů uživatelů a denně se tento počet rozrůstá o 150 tisíc dušiček. V žádném případě se však nejedná o průkopníky v oboru VoIP, podobných systémů existuje řada a byly zde i před SKype. Svoji sílu má služba nejen v poměrně bezproblémovém fungování a relativně kvalitním zvuku, ale také v tom, že je velmi snadno použitelná i pro nezkušené uživatele.

V tom je právě obrovská síla této služby. Bez nutnosti komplikované konfigurace se prokouše přes firewally či NAT. K tomu využívá způsob, kdy jsou některé pakety směrovány přes počítače ostatních uživatelů služby (těch, kteří nejsou připojeni přes NAT). Každý takový uživatel je pak svým způsobem "router" pro cizí hovory a je vlastně využívána jeho konektivita. Toto směrování přes ostatní uživatele je zcela automatické a "postižení" uživatelé nemají možnost jej vypnout. I když je tento způsob popsán v licenčním ujednání programu (čtete ho?), málokterý uživatel o této metodě tuší. Zda je to metoda úplně "čistá", to nechám na vašem uvážení. V každém případě funguje. K velkému rozšíření služby přispívá i to, že jsou dostupné verze aplikace nejen pro Windows, ale i Linux, MacOS či Pocket PC.

Pod křídla eBay

Janus Friis napsal po zveřejnění zprávy o prodeji firmě eBay na stránkách Skypu cosi jako "otevřený dopis", kde skoro až poeticky a velmi nadšeně popisuje vize, které se Skype snaží uskutečňovat, jak se snaží stát "hlasem Internetu" a že jsou teprve na počátku dlouhé cesty. V růstu jim má pomoct právě "fantastický tým eBay". Co se Skypu či Januse Friise týče, panuje ze spojení evidentně nadšení. Alespoň na venek.

Společnost eBay zřejmě není nutné dlouze představovat. V našich končinách není sice tak populární, ale toto největší světové online tržiště a "aukční dům" již platí za zavedenou značku. Společnost byla založena roku 1995 a umožňuje prodat a koupit téměř cokoliv. Rychle se rozrostla a začala nabalovat stále nové a nové zákazníky. V roce 2002, tedy zhruba v době, kdy byl Skype v plenkách, provedla společnost eBay do té doby svou největší akvizici a za 1.5 miliardy dolarů získala další velice známou společnost - PayPal, která se do portfolia firmy náramně hodila, neboť se jedná o jeden z nejznámějších online platebních systémů. Tuto částku tedy pokořila až teď koupí Skype.

Kolik stojí Skype?

Kolik tedy celý obchod stál? Asi už víte, že vyčíslitelné položky hovoří o částce 2.6 miliardy dolarů, přičemž z této sumy má být polovina zaplacena hotovými penězi a polovina v akciích eBay. Další "prémie" v hodnotě 1.5 miliardy je pak přislíbena v případě splnění finančních cílů společnosti do roku 2008 či 2009. Celková suma za celou transakci tak může nakonec přesáhnout až 4.1 miliardy dolarů.

V souvislosti s cenou se hovoří o tom, zda není příliš přemrštěná. Skype nemá podle odborníků příliš propracovaný byznys model a navíc konkurence ve VoIP službách prudce roste. Aby se transakce vyplatila, bude se muset ještě řádně propracovat budoucí strategie. Nepředpokládám však, že by si to společnost eBay předem dobře nespočítala.

Co se dá očekávat v budoucnu?

Někteří komentátoři se diví, co může eBay koupí Skypu získat. Akvizice platebního systému PayPal se zdála naprosto logická pro online obchod, ale co bude dělat s VoIP službou? Je to jednoduché. Integrací hlasových služeb do systému online aukcí může zvýšit eBay důvěryhodnost svých obchodů. Kupující může být v přímém kontaktu s prodávajícím. Dokonce si lze představit i online aukce, ve kterých budou zájemci "přihazovat" klasickým způsobem přímo pomocí této hlasovém služby. V neposlední řadě tak získává eBay zavedenou a fungující VoIP službu s desítkami milionů uživatelů a dostává se tak na další část internetového trhu.

Skype jak jej známe dosud bude pravděpodobně existovat dál. Nebylo by asi moudré, snažit se nějak násilně měnit dosud fungující model, takže možná kromě nějaké reklamy na eBay uživatelé Skype ani nic nepoznají. Integrace do systému eBay se ale časem musí nějak projevit, takže lze očekávat, že se časem nějaká ta "tlačítka" navíc objeví. K radikálním změnám však doufejme nedojde.

Témata článku: eBay, Skype, Janus

41 komentářů

Nejnovější komentáře

 • rEk 15. 9. 2005 13:53:25
  Team Speak

  Ventrilo
 • popper 14. 9. 2005 21:28:00
  presne tak, trilian je čistý.
 • disser 14. 9. 2005 17:17:22
  ja neresim to, ze az me skype zacne vadit, tak si najdu jinej program....
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 406

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 18

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama