Skříň TT Element S: konkurent Cosmosu v detailech

Novinka od Thermaltake je evidentně odpovědí na propracovaný Cosmos S. Oproti němu má menší rozměry a jednodušší konstrukci, ale především výrazně nižší cenu.

Pokud se trochu zajímáte o počítačové skříně, nejspíš vám neunikla modelová řada Cosmos od Cooler Master a levnější model CM 690, který má podobnou koncepci. Při pohledu na čerstvou novinku od Thermaltake, skříň Element S, se člověk neubrání srovnání právě se skříněmi Cooler Masteru. Nový Element S jako by byl kompilátem limitovaného černého Cosmosu a Cosmosu S s důrazem na chlazení a cenou blížící se spíše levnější CM 690.

Veřejnosti se představil začátkem roku na CES 2009. Fotografie z výstavy zveřejnil třeba server Anandtech, jako většina reportážních fotek ale nejsou příliš kvalitní.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podařilo se nám ale vyšťourat i kvalitnější fotky ve vyšším rozlišení, a také několikastránkovou prezentaci, na které jsou na komentovaných fotografiích popsány nejdůležitější vlastnosti skříně.

 Tip:  pro obrázky v plném rozlišení klepněte ve vyskakovacím okně na odkaz „větší obrázek“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Od tradičního uspořádání se liší umístěním zdroje na dně skříně (v tomto případě kousek nad ním). Zdroj se pak může chladit studeným vzduchem zvenčí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud otvory ve dnu nezacpete kobercem, je výhodou účinnější a tišší chlazení zdroje, nevýhodou je naopak to, že jeho práci často musí zastat další ventilátor.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Element S je ze SECC plechu s řadou prolisů a výraznými zpevňujícími lemy na hranách plechů, tloušťku bohužel výrobce neuvádí. Povrchová úprava i útroby jsou vyvedeny v matné černé barvě, jen dvířka mají důrazné červené lemováním. Z tenké spáry na fotografiích by se mohlo zdát, že jsou dvířka dělená, ale není tomu tak. Na rozdíl od některých skříní není možné předělat panty na druhou stranu. Čelní panel je na horní přední hraně skříně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U některých atypických prvků nabudete dojmu, že u Element S někdo v Thermaltake opisoval od Cooler Masteru. Nemáme tím na mysli celkovou koncepci, spíše maličkosti, o kterých se nedá říci, že by se na skříních objevovaly běžně. Těmi maličkostmi je třeba mírně zakloněné čelo skříně (stejně jako u CM 690) nebo rádobyaerodynamické prolisy kolem nasávacích otvorů a ostrý hřbet, který se táhne podél horní stěny skříně podobně jako u Cosmosu S, a vůbec shodná barevná kombinace černé doplněné intenzivním červeným podsvícením ventilátorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Je to škoda, protože jinak u Element S najdete řadu neotřelých prvků a zajímavých drobností usnadňujících život těm, co se v počítači rádi vrtají.

Jakých? Předně je to nezvykle velká šířka skříně, která je evidentně šitá na míru velkému 23cm ventilátoru umístěnému nad prostorem pro základní desku.

Klepněte pro větší obrázek

Jen pro srovnání, klasický CM Elite má šířku 19 cm a větší CM 690 je široký 21,3 cm. Větší šířka také znamená, že je pod bočnicemi více místa pro kabely či tlumící hmoty.

Díky nadstandardní šířce skříně zbyl na zadní stěně v místě konektorů desky prostor pro 140mm ventilátor a vedle záslepek pro rozšiřující karty se vejdou další dvě šedesátky.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Netradiční je i rozvržení pozic pro disky a mechaniky. Zatímco obvykle se počet pozic pro mechaniky u miditowerů pohybuje kolem čtyř či pěti, Element S má pouze tři externí 5,25" pozice a zbytek vyplňuje dlouhá klec na disky se sedmi 3,5" pozicemi natočená o devadesát stupňů (otevřená bez SATA konektorů na konci). Komu by to ještě nestačilo, najde na plechu nad zdrojem další dvě pozice pro menší 2,5" notebookové disky. Pokud vám nejde do hlavy, proč by někdo měl dávat do výkonné sestavy pomalý notebookový disk, zkuste se rozvzpomenout, jaký formát má většina rychlých SSD. 

Před klecí s disky je plast s pozicemi pro dva 120mm ventilátory, ukrytý za perforovanými záslepkami, které jsou po celé výšce skříně. Také vám na tom něco nesedí? Zdánlivě nelogické využití záslepek v prostoru před dvěma ventilátory a klecí s disky má své opodstatnění – klec je totiž možné vytáhnout a otočit do klasického uspořádání. Na diskové pozice se pak dostanete právě přes čelní záslepky. 

 Klepněte pro větší obrázek

Na plechu pro základní desku je otvor v místech, kde se obvykle nachází procesor. Na rozdíl od běžné praxe přes něj není mřížka. Díky takovému otvoru lze při troše štěstí i bez demontáže osazené desky uchytit chladiče, které se připevňují pomocí kovových rámečků montovaných na spodní stranu desky. Škoda, že to štěstí je nutnou podmínkou – otvor není bohužel o moc větší, než rozteč otvorů u socket 775 a jelikož se patice po deskách formátu ATX už něco nacestovala, větší rezerva by přišla vhod.

Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce je posetá lemovanými otvory, které usnadní uspořádání kabelů. Možnost zabezpečit klávesnici a myš prostrčením kabelů skrz kovové poutko, které se upevňuje zevnitř, je jen nepodstatná drobnost.

Klepněte pro větší obrázek

Skříň se vyrábí ve dvou variantách, VK60001W2Z (se 230mm ventilátorem v bočnici) a VK60001N2Z s perforací v zadní části. Výrobce počítal s tím, že si podobnou skříň nejspíš pořídí jedinci, zákazníci, kteří počítač často otevírají. Montáž či demontáž bočnice, která visí na drátu od ventilátoru, bývá zejména při menší délce vodiče k ventilátoru frustrující. Thermaltake ale skříň i bočnici vybavil konektorem, díky kterému můžete na zapojování nějakých drátů v klidu zapomenout.

Klepněte pro větší obrázek

Bočnice je po obvodu vybavena tlumícím materiálem, který má zmenšit přenos vibrací ze šasi skříně.

Klepněte pro větší obrázek

Element S by se měl prodávat za 130 dolarů, u nás by tedy mohla začínat kousek pod třemi tisíci s daní (bez ventilátoru v bočnici by měla být asi o tři stovky levnější), což na podobně propracovanou skříň není vůbec špatné. Do našich obchodů by měla dorazit asi za tři týdny.

Zdroj: Thermaltake, Anandtech

Témata článku: Hardware, Element, Slide, Cosmos, Panty

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavel Černík 26. 1. 2009 17:52:57
    tomu se říká "MS windows optimalizace" :-P :-D (neberte to jako flame -...
  • Juraj Ďurech 26. 1. 2009 15:20:54
    No nevie teda. Cosmos je tak trochu ina liga. Ako vahou, tak prevedenim a...
  • AndyF1 26. 1. 2009 14:48:47
    Mohli ju radsej spravit trocha hlbsiu.HDD klietka vyzera byt dost blizko...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5