reklama

Škola pro Total Commander: Naučme jej nové kousky

Total Commander není „jen“ souborovým manažerem. Prostřednictvím stovek existujících rozšíření jej lze naučit mnoha novým schopnostem. Vašeho pejska sice nenakrmí, ale jinak dovede usnadnit širokou škálu každodenních činností. Pluginy pro Total Commander – samé dobré kousky.

O tom, jaké druhy pluginů a jak je nainstalovat, jste si mohli na stránkách Živě přečíst v článku Nejlepší doplňky pro Total Commander již v prosinci 2005. Dnes se zaměříme na přiblížení několika zajímavých rozšíření, které svět příznivců tohoto populárního souborového manažeru nabízí.

Pluginy souborových systémů (WFX)

Pluginy této kategorie zpřístupní souborové systémy, které standardně nejsou z Windows dostupné. Může jít o souborové systémy jiných operačních systémů, případně různých externích zařízení. Patří sem i souborové systémy vytvořené virtuálně, například připojením různých souborů s obrazy jednotek.

Virtual disks - [stáhnout]

Virtual disks je rozšíření, které Total Commanderu umožňuje procházet image soubory médií. Před jeho použitím je potřeba nainstalovat systémový ovladač pro virtuální jednotky. V archivu Pluginu vyhledejte složku VD_Driver, rozbalte ji a klikněte pravým tlačítkem myši na soubor vd_filedisk.inf. V rozbalovací nabídce zvolte Nainstalovat a po výzvě restartujte počítač.

K instalaci samotného rozšíření postačí otevřít archiv pluginu v TCMD, který se zeptá, zda jej má nainstalovat. Instalace je tak plně automatická. Po ní se v sekci Síťové okolí objeví položka Virtual Disks. Do ní stačí nakopírovat jakýkoli obraz jednotky. Nakopíruje se pouze virtuálně, takže nezabírá další místo na disku.

Při pokusu otevřít image se TCMD dotáže, jaké má virtuální jednotce přiřadit písmeno, zda ji má připojit i po restartu a o jaký typ obrazu média se jedná. Obraz je přípojen jako disková jednotka k systému. Je tudíž dostupný i prostřednictvím Průzkumníka a jeho použití není omezeno jen na Total Commander.

Klepněte pro větší obrázek

Tento image TCMD nepřečte - plugin neumí otevřít UDF DVD
MSIE cache browser - [stáhnout]
 
Kolikrát se snad každému uživateli Internet Exploreru stalo, že potřeboval otevřít stránku, na níž již někdy v minulosti byl, ale kterážto je právě nyní z jakéhokoli důvodu nedostupná? Jednoduchou radou je najít dotyčnou stránku v mezipaměti (cache) prohlížeče. To je však obvykle nadlidský úkol, jelikož Internet Explorer položky ve své cache ukládá ve struktuře, která je obyčejnému člověku zcela nesrozumitelná.
 
Rozšíření MSIE cache browser umožní po automatické instalaci otevírat mezipaměť Internet Exploreru prostřednictvím ikony MSIE Cache v sekci Síťové okolí. Délka jejího zpracování závisí na množství souborů, které v ní od posledního promazání zůstávají. Všechny záznamy se přehledně „roztřídí“ do složek pojmenovaných doménovým jménem dané stránky.
 
Klepněte pro větší obrázek
Cache MSIE se přehledně roztřídí
Souborové systémy přenosných zařízení
 
Pokud vám připadne práce se soubory ve vašem mobilním telefonu či hudebním přehrávači za použití výrobcem dodaného software komplikovaná, není jednodušší rady, než použít Total Commander.
 
Pro mobilní telefony lze použít pluginy:
 
Pluginy pro přenosné přehrávače:
 

Pluginy prohlížeče Lister (WLX)

Imagine - [stáhnout]
 
Rozšíření Imagine umožní po automatické instalaci používat integrovaný prohlížeč TCMD Lister i k prohlížení obrázků. Použití Imagine je velmi rychlé. Podporovány jsou všechny běžně používané formáty obrázků. Nechybí ani možnost číst EXIF data nebo pracovat s průhledností.
 
Klepněte pro větší obrázek
Lister s Imagine a otevřeným oknem EXIF informací
Visual DirSize - [stáhnout]
 
Jak již název napovídá, tento plugin slouží ke grafickému znázornění velikosti obsahu aktuálně označeného adresáře. Plugin stačí naservírovat automatickému instalátoru Total Commanderu. Pro jeho aktivaci a deaktivaci slouží klávesová zkratka Ctrl+Q. Po jejím stisku se v aktuálně vybraném panelu zobrazí graf velikostí jednotlivých objektů. Grafy lze zobrazovat v různých podobách a rovněž exportovat v podobě TXT, HTML nebo JPG souboru.
 
Klepněte pro větší obrázek
Visual DirSize v akci
XSudoku - [stáhnout]
 
Důkazem tvrzení, že Total Commander umí práci opravdu zpříjemnit budiž i tento plugin. Lister TCMD získá po jeho instalaci schopnost vyplňovat populární hlavolamy Sudoku. Instalace bohužel není automatická. Je potřeba rozbalit obsah staženého archívu do nově vytvořené složky v systémovém adresáři – obvykle tedy C:\Windows.
 
V Total Commanderu poté vybereme Konfigurace – Nastavení – Zásuvné moduly – Zobrazovací moduly (WLX) – Konfigurovat. V nově otevřeném okně klikneme na tlačítko Přidat a najdeme soubor xsudoku.wlx. Potvrdíme uložení a můžeme se pustit do řešení. Na jakémkoli souboru obsahujícím Sudoku (.SDK, .SPF, .SS, .SUD, .MSK) stačí stisknout F3 a Lister otevře hlavolam v hratelné podobě. Přímo v archívu s pluginem se nachází řada ukázkových souborů.
 
Klepněte pro větší obrázek
Čekali byste, že si zahrajete Sudoku v Total Commanderu?

WDX & WCX

Total Commander používá ještě další dva druhy pluginů. Jejich použití však již velmi závisí na konkrétních potřebách jednotlivých uživatelů, neboť rozšíření obou typů se týkají vždy jen specifických formátů souborů.
 
Rozšíření WDX obohacují schopnosti Total Commanderu poskytovat podrobné technické informace o souborech pro desítky různých souborových formátů. Pluginy pro archívy (WCX) umožní Total Commanderu pracovat s novými typy souborových archívů. Můžeme tak prohlížet ID3 a další druhy tagů u audio souborů (AnyTag WDX), prohlížet informace o RAR archívech (RAR Info), nebo pracovat se 7-ZIP archívy (7Zip).
 
Bystrý čtenář si jistě rozšíření právě pro ten který typ souboru či archívu, s nímž potřebuje pracovat, najde například na stránkách, na něž vedou odkazy pro stažení pluginů z tohoto článku.

Témata článku: Prohlížeče, Windows, Internet, Internet Explorer, Total, Imagine, Commander, Sudoku, RAR, Sony Ericsson, Apple iPod, 7Zip

71 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin 14. 8. 2006 15:10:49

    Dobrej
  • Pedros 2. 8. 2006 23:26:00
    Odporúčam pozrieť sa aj na tento...
  • exex 26. 7. 2006 12:42:32
    to (CTRL+A) fakt ale funguje, jen kdyz mas v nastaveni volbu v zalozce...
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 104

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 36

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 74

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

** V notebooku s cenou nad 20 tisíc nesmí chybět kvalitní displej a rychlé úložiště ** Za dalších deset tisíc můžete dostat navíc styl nebo výkonnější komponenty ** Vybírat můžete z různých velikostí i konstrukcí

8.  12.  2016 | Stanislav Janů | 85


reklama