Simulace výrazů našeho obličeje ve virtuální realitě

S příchodem brýlí pro virtuální realitu nastává otázka, jak snímat výrazy našeho obličeje tak, aby je bylo možné zobrazit i v simulovaném světě. Lze to vyřešit poměrně jednoduše.

Na konci tohoto roku (HTC/Valve Vive VR), respektive začátkem roku 2016 (Oculus Rift CV1) se dočkáme příchodu prvních systémů pro virtuální realitu. V základním balení budou nejen velké brýle, které zakryjí značnou část obličeje, ale také sluchátka a systém snímání polohy hlavy a celého těla v prostoru i přesně natočení a úhly.

V případě her, kde budete coby živý člověk figurovat jen vy, je to dostatečné. Co ale při „multiplayeru“? Přímo se nabízí nutnost převedení výrazů našeho obličeje do virtuální postavy. Jak to ale udělat, když je většina tváře zakrytá?

Inženýři z univerzity v Jižní Kalifornii ve spolupráci s inženýry přímo z Facebooku, kteří se podílí i na vývoji Oculus Rift, ale představili řešení, které by mohlo být použitelné.

Snímání obličeje ve dvou úrovních

Jak už jsme zmínili, velká část obličeje  při nasazených brýlí pro virtuální realitu je zakrytá, takže ji nelze snímat pomocí kamery. To ale neplatí o dolní polovině, kde máme vidět ústa, bradu i tváře. Horní část hlavy včetně čela je ale zakrytá.

Klepněte pro větší obrázek
Problém snímání obličeje - horní polovina je zakrytá

Tým ale vyvinul systém, který zahrnuje kombinaci snímání pnutí v rámci okraje brýlí, který přímo přiléhá na obličej a externí RGB kamery, jež se soustředí na rozpoznávání spodní viditelné části obličeje.

Klepněte pro větší obrázek
Stačí umístit senzory přímo do pásu, který se dotýká obličeje

Na samotném okraji se tak nachází osm malých a velmi tenkých ohebných pásků z elektronického materiálů, který zachycuje roztažnost a změnu tlaku. Současná verze zahrnuje pevné přichycenou externí kameru, která je zaměřená na spodní část obličeje pod stále stejným úhlem. Díky tomu je snímání a rozpoznávání této části velmi přesné a relativně jednoduché na zpracování.

Rozpoznávání se zatím musí naučit

Vzhledem k tomu, že každá tvář je jiná a horní část rozpoznávání probíhá pouze pomocí jednoduchých senzorů, je nutné systém nejdříve naučit pohyb a rozložení našeho obličeje při konkrétních výrazech.

Klepněte pro větší obrázek
Různé typy výrazů jsou nasnímané a převedené do virtuálního obličeje

Výzkum to jednoduše vyřešil odklopením celé přední části brýlí s displejem, přičemž na tváři zůstal jak okraj se senzory, tak i kamera, která tentokrát viděla celý obličej. Díky tomu bylo možné pro každý výraz vytvořit virtuální verzi, která byla uložena spolu s natrénovanými hodnotami ze všech senzorů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka trénování a snímání dat ze senzorů

Tak bylo možné vytvořit personalizovaný profil výrazů pro každou osobu zvlášť. Výhodou je, že tento systém je schopný rozpoznat i menší výrazy, jako například pohyb čela, mrknutí oka, mračení a podobně. Všechny tyto typy výrazů totiž znamenají i pohyb v okrajích brýlí či spodní části obličeje.

Trojrozměrný avatár obličeje a dalších částí těla

Současný systém vyžaduje krátkou kalibraci a má zatím i menší problémy, které nastávají při nedostatečném dotyku senzorů na obličeji či změny teploty. Nutnost kalibrace by ale mohla být odstraněna pomocí dostatečné databáze dat ze senzorů různých a předem natrénovaných obličejů. Nejsou to tedy neřešitelné problémy, jde i o lepší ergonomii a třeba jiné rozložení senzorů. Celý výzkum byl postaven na starší vývojářské verzi Oculus Rift DK2.

Klepněte pro větší obrázek
Snímat lze rozmanité výrazy, které lidský obličej zvládne

Neefektivní je jistě i použití kamery, která výrazně zvyšuje hmotnost a částečně komplikuje pohyb. Jedná se ale o prototyp, takže případné finální řešení v koncovém zařízením může používat běžnou kameru postavenou před vámi nebo miniaturní senzory na spodní straně brýlí. Sice by to znamenalo snímání spodní části obličeje pod velmi ostrým úhlem, ale pokud s tím bude systém počítat, pro detekci a zpřesnění výrazu to bude dostačovat.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, ve virtuální realitě budeme moci mít i simulovanou reprezentaci obličeje v reálném čase, což je důležité pro mezilidskou komunikaci. Facebook koupil Oculus VR právě pro budoucnost své platformy, která je postavená na komunikaci lidí mezi sebou. Ve virtuálních světech je tak do budoucna nutné přenášet i tyto vlastnosti našeho těla.

TIP: Virtuální realita místo teleportace. Přivítejte Matrix

Obličej je ale samozřejmě pouze jedna část našeho těla a další jistě budou následovat. Již nyní jsou k dispozici různé prototypy rukavic, které snímají pohyb prstů a rukou v prostoru, pomocí kamer nebo využití dalších senzorů je možné si představit snadné sledování i dalších částí našeho těla jako jsou nohy a podobně.

Psali jsme o technologii Valve Lighthouse, která pomocí dvojice vysílačů je schopná snímat takřka libovolný počet malých a levných senzorů s vysokou přesností a extrémně nízkou odezvou. Lze si tak představit, že pro snímání celého těla nebudou potřeba žádné drahé kamerové systémy.

Vše zajistí větší počet senzorů rozmístěných po našem těle, které budou třeba ukryté v různých flexibilních páscích. Zpočátku propojené dráty, později určitě bezdrátově.

Oficiální publikaci k výzkumu naleznete na stránkách Hao-li.com

Video

Témata článku: Technologie, Virtuální realita, Simulace, Brýle pro virtuální realitu, Virtuální realita brýle, Valve, Vr brýle pro virtuální realitu, Virtuální realita htc vive, Facial, Lighthouse, Multiplayer

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Axel_foley4 24. 5. 2015 13:00:48
    No to je děs :-/
  • Dr.No64 24. 5. 2015 8:42:50
    hmm husty
  • Jachym Brzezina 24. 5. 2015 1:27:31
    provedení a využit nebudu komentovat, spíš ale obdivuju, že vůbec někoho...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 52

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?