Shutdown Monster: nabušený vypínač

Jistě vás napadne spousta příležitostí, při kterých by se vám hodilo naplánovat vypnutí počítače v určitém okamžiku. Existuje několik programů, které takové potřeby řeší, nicméně většina z nich nenabízí tolik možností jako prográmek, o kterém si více přečtete v tomto článku. Nejenom, že nabízí mnoho funkcí, dokonce pracuje v režimu client/server.

 Plusy / minusy
 + kontrola vytížení procesoru
 + různé možnosti práce s časem
 + režim client / server
 – sledování procesů a titulků oken 
 – nesleduje velikost souboru

Shutdown Monster je open source program sloužící k plánovanému vypínání lokálního nebo vzdáleného počítače. Pokud na počítači spouštíte nějaký déle trvající úkol a nechcete čekat hluboko do noci na jeho dokončení, můžete program využít k tomu, aby podle zadaných podmínek počítač po dokončení úkolu vypnul. Samozřejmě jen v případě, že vám vadí, když počítač pojede zbytečně celou noc. Řadě uživatelů je to jedno, případně nastaví automatický přechod do nějakého úsporného režimu v režii Windows.

Program se skládá ze dvou částí. Hlavní může zároveň sloužit jako server, klientská aplikace pak slouží pouze pro připojení ke vzdálenému počítači, na kterém běží server Shutdown Monster. Hlavní aplikace je rozdělena do několika záložek, ve kterých nastavujete jednotlivé parametry vypnutí. Programovou nabídku nebo jiné klasické prvky aplikací tu nehledejte. Po stránce designu tento program zrovna neoslňuje.

Hrátky s časem

Na první záložce v programu můžete nastavit vypnutí počítače v konkrétní čas. V jednoduchém kalendáříku si vyberete datum, nastavíte čas s přesností na sekundy a stisknete tlačítko Set. Nastavení je také možno uložit. Dlouho jsem nechápal k čemu slouží ta podivná kresba (viz obrázek). Až po nějaké době jsem zjistil, že po klepnutí na ni zobrazíte informace o programu.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení času vypnutí

Další možností jak počítač vypnout ve stanovenou dobu je odpočet. Na druhé záložce máte možnost nastavení od sekund, přes minuty až po hodiny. Jakmile to uděláte a stisknete tlačítko Set, program se minimalizuje do systémové lišty a po uplynutí nastaveného intervalu vyvolá vypnutí počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Odpočet pro vypnutí počítače

Vypnutí v závislosti na existenci souboru

Časované vypnutí je vidět u mnoha programů. Další funkce již ale hovoří pro Shutdown Monster. Dovede například sledovat, zda existuje určitý soubor, a v případě, že ano, pak vyvolá vypnutí počítače. Na příslušné záložce můžete nastavit kromě jména a cesty k souboru také interval, v jakém bude program existenci zadaného souboru ověřovat. Tato funkce bude asi nejlépe využita ve spojení s programy, které dovedou výsledek práce uložit do nějakého logovacího souboru. Teoreticky by to šlo využít i při stahování velkých souborů z internetu, nicméně správci stahování většinou také nabízejí vypnutí počítače po dokončení úkolu.

Klepněte pro větší obrázek

Sledování existence souboru

Sledování práce procesoru

Mnohem užitečnější než sledování existence souboru mi připadá sledování využití výkonu procesoru. Program totiž dovede počítač vypnout v případě, že využití procesoru trvale klesne pod stanovenou hranici během určité doby. Ve výchozím nastavení je to 5% po dobu třiceti minut. Jestliže tedy počítač půl hodiny skoro nic nedělá, počítač bude vypnut. Nenápadná volba pod nastavením času umožňuje zapnout sledování přicházejících dat (ale ne ve smyslu komunikace po síti). Někdy se může stát, že výkon procesoru je pod stanovenou hranicí, avšak počítač přijímá podněty z klávesnice nebo myši.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení vypnutí podle využití procesoru

Další možnosti nastavení

Na záložce Advanced najdete možnost aktivovat vypínání počítače podle nastavených parametrů každý den. Můžete zapnout jeho automatický start po spuštění Windows, skrytý režim, nebo naopak režim, kdy okno programu překrývá okna ostatních aplikací. Je zde možnost změny jazyka, češtinu ale v instalaci nenajdete. Na této záložce se také zapíná případný serverový režim a zjišťují se nové verze programu.

Pro bezpečné ukončení aplikací před vypnutím počítače je potřeba nastavit několik parametrů. Aplikace, které nereagují na požadavek ukončení, můžete násilně „odstřelit“. Pod pojmem vypnutí může program rozlišovat několik akcí. Kromě samotného vypnutí počítače to může být třeba restart, přechod do režimu spánku, zamknutí plochy, spuštění spořiče obrazovky, vysunutí CD, nebo také vyprázdnění koše, schránky nebo smazání dočasných souborů internetového prohlížeče. Pro případ hibernace můžete zakázat veškeré události, které počítač mohou zase probudit.

Klepněte pro větší obrázek

Další možnost nastavení programu

Je zde k dispozici alarm, který může před vypnutím počítače několikrát přehrát vybraný zvukový soubor. Podporován je pouze formát WAV. Před vypnutím počítače můžete ještě spustit nějaký program, nebo vyčistit dočasné složky.

Klávesové zkratky

Na záložce Fast Access najdete sadu tlačítek pro rychlý přístup ke všem akcím, které je program schopen provádět místo obyčejného vypnutí. Můžete si zde upravit jejich klávesové zkratky, pokud je chcete běžně používat, zatímco je program minimalizován. Narazil jsem zde na problém, kdy program nerozlišoval klávesy Shift a Alt. Na obě reagoval zobrazením popisku Alt v nastavení klávesové zkratky. Zřejmě je to ale úmyslné, protože klávesu Shift ve spojení s písmenem uživatel běžně používá a byl by nerad, pokud by vinou chybného nastavení vypnul počítač po napsání třeba velkého V. Při kombinaci Shiftu s Ctrl nebo Altem je vše v pořádku, program Shift rozpozná.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení klávesových zkratek

Synchronizace času

V popisu funkcí programu přeskočím nefungující záložku User Specific. Na poslední záložce najdete pomůcku pro synchronizaci času pomocí vybraného časového serveru na internetu. Seřízení je možno provádět také při každém startu programu.

Klepněte pro větší obrázek

Seřízení času v počítači

Klientská aplikace

Klientská aplikace nabízí vlastně stejné funkce jako hlavní aplikace. Jediný rozdíl je v možnosti zadání adresy počítače, na kterém běží Shutdown Monster v serverovém režimu. Rychlý přístup k „vypínacím“ funkcím, odpočet, zjišťování existence souboru či vypnutí v zadaný čas jsou zde k dispozici. Zvolené akce se samozřejmě provedou na vzdáleném počítači.

Klepněte pro větší obrázek

Klientská aplikace pro ovládání vzdálených počítačů

Spíše pro starší počítače

Těžko říci, zda někomu vystačí nastavení úsporného režimu počítače nebo zda potřebuje tento program. Jisté je, že v možnostech Windows nenajdete možnost vypnout počítač při existenci určitého souboru nebo nízkém využití procesoru. Majitelé starších Windows zase ocení synchronizaci času. Určitě zajímavou funkcí je vypínání vzdálených počítačů. U programu mi zásadně chyběla jediná věc. Tou je sledování spuštěných aplikací, procesů nebo titulků oken. Značně by to rozšířilo počet situací, za kterých může být počítač přinucen k vypnutí.

 Shutdown Monster 4.0.5.2
 Vypínač počítače
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  ebiSoft
 web  http://www.mosolyorszag.hu/david/soft/index.html 
 cena  zdarma
 operační systém   Windows 9x/ME/2000/XP

Témata článku: Windows, Open source, GigaMania, Monster, Shift, Specific

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • hanz 25. 7. 2006 0:56:49
    a viš kolik žere ?
  • Ladik 28. 5. 2006 16:29:37
    Páni, ministry na večer to musí bejt dobrý to musí bejt hnedka po nudě, to...
  • milan 28. 5. 2006 12:43:19
    Díky za radu, ale používám ProgDVB a tamní scheduler umí všechno možné,...
Určitě si přečtěte

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

** Google vypustil vývojářskou verzi nového Androidu ** Přinese lepší notifikace nebo prodlouženou výdrž ** K uživatelům se dostane na podzim

22.  3.  2017 | Stanislav Janů | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C