Šestnáct doplňků pro Google+ a (nejen) Chrome

Po čtrnácti dnech je web plný skriptů pro Greasemonkey, doplňků pro Chrome a grafických stylů pro Stylish a Stylebot, které převlečou a vylepší Google+ nejen v Chromu.

Jste noví na Google+? Nezapomeňte se zapojit do prvního velkého sčítání lidu Socialstatistics.com. Nebojte se, aplikace bude čerpat pouze veřejná data a zařadí vás do žebříčku podle počtu osob, které vás sledují na G+.


Google+ je tu už dva týdny a od té doby se na webu vyrojilo ohromné množství doplňků pro prohlížeče. Mnohdy se přitom jedná o rozšiřující skripty standardu Greasemonkey a styly standardu Stylish a Stylebot, můžete je se stejnojmennými doplňky „rozchodit“ jak ve Firefoxu, tak nativně i v Chromu, kde se instalují jako běžné doplňky prohlížeče. Podpora je v mnoha případech zajištěná i na dalších prohlížečích

Prohlížeč Chrome toho ale zatím nabízí nejvíce. Nelze se čemu divit, autorem služby Plus je totiž Google a jako první tedy zareagovala právě jeho komunita vývojářů.

Vyzkoušejte některé z doplňků, které urychlí práci a rozšíří možnosti. Zdaleka ne všechny jsou přitom určeny pro Chrome, což je případ i toho prvního v pořadí.

Google+ Commander – další klávesové zkratky

Google+ můžete omezeně ovládat i pomocí klávesnice. Písmena J a K totiž slouží ke krokovému posouvání příspěvků – ten vybraný bude označený levým barevným okrajem. Proč ale nevyužít i některé další klávesové zkratky? K tomu slouží tento Greasemonkey skript, který umožní komentovat (C), sdílet (S) a dávat doporučení +1 (+). Boxík s komentářem nebo sdílení můžete vždy zrušit klepnutím na ESC.

Kompletní výčet klávesových zkratek Commanderu

 • c – komentovat
 • s – sdílet 
 • + – dát +1
 • gg – přejít nahoru
 • G – přejít dolů
 • n – zobrazit oznamovací panel
 • i – nová zpráva
 • ESC – zrušit operaci
 • gh – zobrazit stream (mnemotechnická pomůcka: go home atd.)
 • gP – zobrazit fotky
 • gp – zobrazit profil
 • gc – zobrazit kruhy

Surplus – notifikace v Chromu

Červené tlačítko, které vám bude oznamovat komentáře, zmínky vašeho jména a nová spojení (nechci psát přátele, jelikož tak tomu skutečně nemusí být – Google+ funguje spíše jako Twitter než Facebook), tento doplněk přesune přímo do lišty prohlížeče Chrome, pro který je určený.

Klepněte pro větší obrázek
Ikona Surplus nabídne funkce Google+ i mimo jeho web

Surplus ale občas zlobí. Pokud oželíte celé oznamovací roletové menu přesunuté přímo do Chromu a vystačíte si pouze s počtem nových událostí, vyzkoušejte Google+ Notification Checker.

+Photo Zoom – velké obrázky bez klepání

Obrázky se na Google+ otevírají podobně jako na Facebooku v samostatném pohledu. Pokud ale chcete vidět velký originál bez klepání a rychle, nainstalujte si do Chromu tento doplněk. Fotka se pak zobrazí v plovoucím boxu nad stránkou už ve chvíli, kdy nad ní najedete myší.

Klepněte pro větší obrázek
Velký obrázek uvidíte prostým najetím myši nad miniaturu

+Comment Toggle – skryje komentáře

Pokud jste si oblíbili Twitter a v Google+ vám vadí zejména zobrazené komentáře u příspěvků ve streamu (na zdi), nainstalujte si tento doplněk pro Chrome, který je skryje. V novém řádku namísto nich zobrazí informaci, kolik jich je a kolik je nových. Poté stačí klepnout na šipku a diskuze se opět rozbalí do původního stavu.

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze sice obsahuje 34 komentářů, nicméně je vypnutá – stačí ale klepnout na šipku vpravo

Podobnou funkčnost nabídne také rozšíření Google+ Comments – Kynetx for Google Chrome.

Extended Share for Google Plus – sdílení na „Fejs“ a Twitter

Pokud už budete mít potřebu sdělovat jednu a tutéž informaci do více sociálních sítí, v případě Google+ vám to usnadní toto rozšíření, které si poradí s Twitterem i Facebookem. Nejedná se ale o žádno automatiku jako třeba v případě aplikace Twitteru pro Facebook, která automaticky přeposílá tweety do Zuckerbergova doupěte.

Klepněte pro větší obrázek
Veřejné zprávy na Google Plus můžete samozřejmě přes odkaz sdílet i do jiných služeb

Přeposílání jedné informace do více sítí ale dobře zvažte, můžete totiž logicky obtěžovat ty, kteří vás poslouchají jak na G+, tak třeba na Twitteru.

Replies and more for Google+ – odpovídejte snadno

Pokud chcete na nějakou zprávu nebo klidně i na nějaký komentář odpovědět a vložit do textu zmínku na autora, nainstalujte si tento doplněk, který pod zprávami zobrazí odkaz „Reply to Author“ a u komentářů prostě jen „Reply“. Po klepnutí se do textového okna komentáře automaticky vloží správné uvedení uživatelského jména příjemce se znakem + na začátku. Jen připomenu, že v takovém případě o tom bude adresát upozorněn podobným způsobem, jako když označení osoby použijete na Twitteru (mention/zmínka) a Facebooku..

Klepněte pro větší obrázek
Už žádné zdlouhavé doplňování správného jména

Google+♥ – máme tě rádi

Toto je skutečně pouze drobnost. Hranatý červený obdélník s počtem oznámení v horní černé liště promění za červené srdce. Autor vám chtěl prostě říci, že každé oznámení znamená, že o vás má někdo zájem – že nejste světu úplně lhostejní. Doporučujeme zejména fanouškům hnutí emo.

Klepněte pro větší obrázek
Srdíčka a světový mír!

-1 Minus One – chceme dávat i mínusy

Google+ vám umožní dávat hodnocení +1 těm příspěvkům, které se vám líbí. Tento doplněk pro Chrome vám umožní dávat i mínus.No konečně.

 Klepněte pro větší obrázek
Proč dávat jen plusy, když můžete i mínusovat – mínusy mají nicméně pouze informační charakter

GTools+ – GTalk nahoře a další změny v jednom

V tomto případě se jedná o balík vylepšovátek a opět pro Chrome. Po instalaci se usadí ikona v hlavním pruhu Chromu, ale můžete ji zrušit, nic neumí. Vše se ovládá z nastavení doplňku. Můžete přesunout panel s GTalkem do černé hlavní lišty, změnit barvu červené oznamovací ikony v pruhu nebo třeba zrušit oznamování v Gmailu a Readeru, aby vás neustále nevyrušovalo.

Klepněte pro větší obrázek
GTalk přesunutý do hlavní lišty a proměněný v roletové menu

Změna designu Google+

Pokud se vám nelíbí výchozí design Google+ a chcete si s ním trochu vyhrát, nainstalujte si doplněk Stylish pro Firefox. Poté navštivte web userstyles.org, kde najdete databanku hromady alternativních stylů pro konkrétní weby. Jedním z nich je komplexní generátor pro Google+. Pokud Stylish nemáte, lze styl exportovat i jako skript pro Greasemonkey, který můžete opět nainstalovat třeba v Chromu. V Chromu púřípadně můžete použít i doplněk Stylebot, který si se styly z databanky tajké rozumí.

Klepněte pro větší obrázek
Google+ se stylem z generátoru na webu userstyles.org

Pokud máte Chrome a chcete změnit jen barvu hlavní černé lišty třeba na modrou, zelenou aj., zabrouzdejte sem a nainstalujte doplněk, který ji přebarví.

Pokud přecházíte z Facebooku, nainstalujte si doplněk pro Chrome jménem Skins & Share for Google+ Facebook. V podstatě jde o styl, který napodobí Facebook. Pokud nemáte po ruce Chrome, najdete hromadu podobných kousků v katalogu userstyles.org.

Klepněte pro větší obrázek
Google+ může vypadat jako Facebook

Další cestou pro změnu podoby Google+ za účelem větší přehlednosti je doplněk Chromu Usability Boost for Google Plus™. Po instalaci  budou příspěvky a komentáře viditelněji odděleny a  Google+ si převezme několik dobrých vizuálních vlastností z Facebooku. Ale nebojte se, nic modrého na vás nevyskočí. Pokud vám dělá problém orientace ve streamu, určitě toto rozšíření vyzkoušejte.

 Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si barevně oddělených příspěvků i bloku s komentáři

A nakonec ještě jeden uživatelský skript (opět tedy Greasemonkey) jménem Google Plus Header Hider, který bude horní lištu pro změnu skrývat. Zobrazí se pouze tehdy, pokud nad ní najedete myší.

Gplus.to – krátká adresa na váš profil

Gplus.to je vlastně pouze jen zkracovač, který vám vygeneruje lepší adresu vašeho profilu na Google+. Ta ve výchozím stavu nevypadá zrovna nejlépe, ačkoliv je kompatibilní i s adresou původního starého profilu Google před vstupem na Google+.

Zatímco starý profil byl tedy dostupný třeba na adrese https://profiles.google.com/cizekuba, ten nový „plusový“ bude vypadat třeba takto: https://plus.google.com/109874011705313504879. Obě adresy přitom míří na jeden a tentýž web.

Pokud se vám nelíbí ani jeden odkaz, zkopírujte si svůj identifikátor (číslo v adrese plusového profilu) a navštivte stránky Gplus.to, kde si vygenerujete třeba přesměrovávací adresu http://gplus.to/cizekuba. Má to jen jeden háček. Nikdo vám negarantuje, že zkracovátko Gplus.to poběží i za rok.

Vždyť to vůbec nefunguje!

Všechny tyto doplňky fungují samostatně, při kombinaci s dalšími se ale mohou rušit a páchat neplechu, protože všechny zasahují a pozměňují původní webový kód Google+. Mějte to tedy na paměti, než autorovi rozšíření napíšete zlostný komentář.

Většina těchto doplňků je určena pro Chrome. Používáte podobné doplňky ve Firefoxu? Máte v zásobě něco lepšího? Pochlubte se v diskuzi ostatním i nám.


Nikdo vám nechce dát pozvánku do Google+? Všichni jsou líní? Vyzkoušejte tento formulář od Socialstatistics.com.

Témata článku: Google, Web, Sociální sítě, Google+, Doplňky do prohlížeče, Target, Google Plus, Skins, Share

63 komentářů

Nejnovější komentáře

 • amok 25. 7. 2011 0:56:19
  Nejlepší doplňky jsem našel na userscript.org: Google cleanup...
 • Jiří Menšík 14. 7. 2011 21:18:04
  Už jsem tam taky díky za pozvánku.Zatím se rozkoukávám ale něco použiji.;-)
 • Tomas Vojta 14. 7. 2011 10:39:01
  Offtopic: u screenu u doplnuku Surplus – notifikace v Chromu je takové...
Určitě si přečtěte

Sbíječky vyměnili za klávesnice. Nový projekt má za cíl přeučit horníky na programátory

Sbíječky vyměnili za klávesnice. Nový projekt má za cíl přeučit horníky na programátory

** Programátorů je málo a horníků bez práce po uzavření dolu Paskov bude moc ** Problém řeší unikátní projekt ** Pilotní kurz dává naději, že by z horníků mohli být použitelní kodéři

28.  11.  2016 | David Polesný | 78

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

** Novinka od Asusu míří přímo proti MacBooku od Applu ** Nabídne daleko více výkonu za stejné peníze

2.  12.  2016 | David Polesný | 123