Sestavy na červen: Vyzbrojte se na prázdniny

I když to s Radeonem HD 4770 dopadlo jinak, než jsme si představovali, rozhýbalo jeho uvedení ceny ostatních modelů. Není to jediná událost, která ovlivnila naše sestavy.

Blíží se prázdniny, což je pro leckoho ideální příliežitost pro nákup výkonnější počítačové sestavy, která pořádně rozhýbe nové hry. Nemyslíme ale jen na hráče, přehled poslouží každému, kdo právě hodlá pořizovat nějakou sestavu, nebo chce být jen v obraze, co právě letí a co je výhodné pořídit.

Tradičně začněme přehledem událostí a novinek. Je to pár dní, co se zavřely brány výstavy Computex, která ukázala mnohé, na co se letos můžeme těšit. Začněme tedy u procesorů.

Procesory

AMD na trh dodalo další dva nové 45nm procesory a tentokrát pořádně zamíchala kartami v segmentu kolem dvou tisíc korun. Nové Athlony II X2 a Phenom II X4 jsou velmi zajímavé procesory nové generace a konečně skuteční nástupci zasloužilých procesorů kdysi populárních Athlonů 64.

Intel už se stávající generací procesorů mnoho změn dělat nebude. Uvádí tak jen výše taktované modely a lehce mění ceny. Čeká se na září, které přinese procesory s kódovým označením Lynnfield, pro něž se používá neoficiální označení Core i5. Dá se říci, že půjde o odlehčené Core i7 s dvoukanálovým řadičem pamětí a hůře vybavenými čipovými sadami.

První testy ukazují, že budou při stejném taktu jako Core 2 v neoptimalizovaných aplikacích zhruba o 10-15 % rychlejší a zároveň o něco slabší než Core i7. S jejich příchodem ale zmizí levnější modely Core i7. V případě nejlevnějšího Core i5 (oproti výkonnějším modelům bohužel citelně ořezaného) nepůjde o žádnou láci, cena by se měla pohybovat zhruba kolem čtyři a půl tisíce korun. Populární Core 2 tak budou v našich sestavách ještě dlouho hrát hlavní roli. S příchodem procesorů Core i5 musí přijít i nová čipová sada a patice. Spolu s Core i5 se objeví Intel P55, P57 asi přijde o něco později. Na platformě AMD nás ke konci roku čekají nové čipové sady řady AMD 8xx.

Grafické karty

Velice živo by mělo být na poli grafických karet. AMD na veletrhu Computex prezentovala světu první 40nm grafické DX11 jádro. Pravděpodobně se jedná o RV840 (zatím neoficiální označení), které se na trhu objeví spolu s výkonnějším RV870 (opět neoficiální). RV870 bude nástupcem současného 55nm RV770/790 z Radeonů řady HD 48x0. Nové generace Radeonů mají být vyráběné 40nm procesem. A kdy přijdou první DX11 grafiky na trh? AMD chystá na léto velké slevy stávajících modelů – mluví se o HD 4850 za 99 dolarů, 512MB HD 4870 za 129, 1GB za 149 dolarů a HD 4890 za 199 dolarů. To znamená, že se všechno připravuje k nástupu DX11 generace na trh. Stát by se tak mělo v září a říjnu. V té době přijde i Windows 7 s DX11 (dostane jej i Windows Vista). Do konce roku chce AMD uvést minimálně tři grafické modely s DX11 a stejně tak se má objevit několik her, které budou DX11 využívat. Konkurenční Nvidia možná svou DX11 generaci na GT300 letos nestihne.

PowerColor a Sapphire ohlásili náplast za scházející Radeony HD 4770, Radeon HD 4730. Mělo by jít o kompromis mezi starší HD 4830 a novější HD 4770. Na to, než se objeví v obchodech, zatím ale jen netrpělivě vyčkáváme.

Klepněte pro větší obrázek

Nicméně novinky se chystají i u Nvidie. Spekuluje se o tom, že v srpnu a září by měly na trh přijít grafické karty Nvidia se 40nm čipy, prý vylepšené o podporu DX10.1. Nemělo by jít ještě o čipy nové generace, znamenalo by to, že Nvidia upraví stávající 55nm čipy na 40nm a vylepší je o podporu API DX10.1, které mají ATI grafiky už dva roky (VIA grafiky rok). Stávající grafiky Nvidia GF8/9/GT200 mají jen starý DX10.0. Nejvýkonnější grafika, která by se měla dočkat předělávky na 40nm s DX10.1, je GTS 250 s 55nm jádrem G92 (což je původní 8800 GTS s 65nm G92) alias 9800 GTX (65nm G92) alias 9800 GTX+ (55nm G92) alias současná GTS 250. O 40nm verzi GT200 na Nvidia GTX 260/285 se zatím nemluví.

Disky, operační systém

Z dalších novinek se můžeme zmínit o klesajících cenách SSD disků, i když stále to není to, co by běžného zákazníka oslovilo. Rozhodně musíme zmínit, že nové Windows 7 přijdou v říjnu (v CZ verzi o měsíc později). První polovina roku byla zajímavá, ta druhá bude ale doufejme ještě zajímavější.

No, pojďme se podívat na to, jak uplynulé události ovlivnily výběr komponent.

Témata článku: Hardware, Sestavy, DDR3, PC, Core, Procesory amd, Intel Core, Intel Core I7, Dual, DDR2, Alpine, Amd Radeon, Quad, Vapor, F1

34 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ixik 27. 7. 2009 13:20:33
    Ja si uz PC sam nesestavuju. Je to riziko a jsou uz firmy, ktere vam PC...
  • Ixik 27. 7. 2009 13:19:01
    Ja si uz PC sam nesestavuju. Je to riziko a jsou uz firmy, ktere vam PC...
  • Ixik 27. 7. 2009 13:18:11
    Ja si uz PC sam nesestavuju. Je to riziko a jsou uz firmy, ktere vam PC...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5