reklama

Šest ultralehkých notebooků (nejen) pro podnikovou sféru

Kdo cestuje s velkým notebookem občas zatouží po něčem menším. Díky poklesu cen jsou i malé notebooky dostupnější.

Malé notebooky byly do nedávna výsadou pouze bohatých, či opravdových profesionálů, majících finance nutné k zakoupení tohoto exkluzivního zboží. V budoucnu je ale snad čeká osud běžných notebooků, které již dávno nejsou jen pro vyvolené, ale stále častěji zastupují běžná stolní PC i v domácnostech či u studentů. Ultralehké notebooky vyžadují větší stupeň miniaturizace, úspornější procesory i čipové sady, menší displej, a za to se i dnes nemálo platí. A proto je nutné věnovat výběru takového stroje patřičnou pozornost. Pro lepší představu vás proto dnes seznámíme se šesti zástupci této kategorie.

Chcete malý nebo výkonný?

Tahle otázka je velmi důležitá, protože, ač již v současnosti i malé notebooky postačují na veškerou běžnou práci i občasnou zábavu, stále jsou mnohem méně výkonné, než-li klasické modely. Důvodem je použití pomalejších a úspornějších procesorů, pamětí a často i disků. Takže se musíte rozhodnout, zda-li jste za vyšší mobilitu v podobě nízké hmotnosti hluboko pod 2 kg a často i delší výdrže akumulátorů ochotni zaplatit nejen vyšší cenu, ale též výkonem.

Nicméně nemusí to platit vždy, protože i malé notebooky se prodávají se standardními mobilními procesory či čipovými sadami a existují dokonce i modely, které kombinují integrovanou grafickou kartu s tou „externí“ typu GeForce Go 7300/7400, což sice není stále žádná herní mašina, ale nějaký ten 3D výkon z nich přeci jen dostanete. Toužíte-li pak po výkonu, přepnete na GeForce, v opačném případě zůstanete u integrovaného intelovského GMA950.

Ono 1,5 kg je prostě méně než 3 kg a, kdo s sebou pravidelně notebook nosí, dobře ví, že každé „deko“ se pronese. Stejně tak někomu mohou stačit dvě hodiny provozu a jiný využije hodin pět. A mohli bychom takhle pokračovat ve výčtu rozdílů, ale je to zbytečné. Protože člověk, který touží po malém laptopu dobře ví, proč o něj stojí. Stejně tak je zbytečné vymlouvat lidem, kteří doma či na chatě (kam jezdí autem) pouze koukají na filmy a surfují po internetu, koupi sedmnáctipalcových obrů.

Užitečné je také znát svoje finanční možnosti a určit si hranici, za kterou za žádnou cenu nepůjdete, protože jinak posíláte svoji peněženku na cestu do pekel, protože pak velmi často najdete důvody, proč se vyplatí připlatit za to či ono. A notebook za 50 000 bude určitě lepší než-li ten za 25 000. Ale pojďme dále.

Také výbava a displej rozhodují

Stejně tak je dobré si všímat výbavy notebook, protože zatímco u jednoho výrobce dostanete brašnu nebo myš, jiný vám dá propracovaný zálohovací software apod. Záleží pak opět čistě na vás, co je z vašeho pohledu důležitější. I když zde bychom neměli zapomínat na pravidlo, že kupujeme především notebook a toho se držet.

Velmi důležitý je také displej, kde je třeba si uvědomit, zda-li chcete matný či lesklý. Lesklé displeje totiž mohou docela vadit nejen při práci na slunci či venku za denního světla, ale také máte-li třeba v kanceláři slunce za zády. Úhlopříčka se pak zpravidla pohybuje mezi 13,3 až 10 palci, i když nejčastěji je v nabídce 12,1palcové LCD. Rozlišení bývá zpravidla standardní WXGA (Wide Extended Graphics Array) s 1280×800 body, méně často pak 1366×768. Novým trendem jsou také LCD s LED podsvícením, což umožňuje, aby byly panely tenčí, často s vyšším jasem a nižší spotřebou. U malých notebooků je to jasný trend a určitě stojí za to zvážit i tenhle parametr. V našem testu byly dva takové laptopy.

Jak jsme testovali?

Pro měření výkonu jsme použili komplexní program PC Mark 05, pro otestování pamětí a procesoru SiSoft Sandru 2007 a Super PI, pro otestování rychlosti pevného disku HD Tach 3.0 a pro lepší ilustraci 3D výkonu náročný testovací program 3D Mark 05.

Délka výdrže akumulátoru byla testována programem, který každých deset sekund zapisuje na pevný disk a zároveň pohybuje myší. Jas displeje byl nastaven na rozumné minimum (tj. subjektivně vnímané) a správa napájení na nejnižší možnou spotřebu. Zapnut zůstal Wi-Fi modul, který celou dobu testu přenášel menší objemy dat, odpovídající například lehkému brouzdání po internetu. Test skončil po absolutním vybití baterie, kdy se notebook vypnul.

Témata článku: Notebooky, Windows, Dell Latitude, Fujitsu Siemens, HP Compaq, Siemens, 3D Mark, Sensor, Rescue, Rj45, Shock, Solo

58 komentářů

Nejnovější komentáře

  • antiq 2. 10. 2007 12:32:24
    Treba ist nakupovat do USA a kupit si x61 za ~35kacek se vsim...
  • pje 15. 9. 2007 21:54:34
    MacBook je mimo hmotnostní kategorii, za ty peníze mám navíc od Lenova...
  • pje 15. 9. 2007 21:44:11
    Co je nad 1,5 kila, o to není co stát. Mám TP X40 s poloviční a pomalejší...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 65

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama