SEO v PHP: Programujeme profesionálně (kniha)

Chcete mít stránky optimalizované pro co nejlepší pozici ve vyhledávačích? Pořiďte si knížku SEO v PHP, která vás provede základy optimalizace i pokročilejšími technikami v PHP.

SEO, tedy optimalizace webových stránek pro co nejlepší umístění ve výsledcích vyhledávače, se těší stále větší popularitě. Pokud provozujete svůj web na některém z redakčních systémů, můžete namítnout, že vás nějaká optimalizace nemusí zajímat, o vše se přeci postaral autor řešení, skutečnost je ovšem taková, že kostra webové stránky představuje pouze polovinu celé optimalizace. Velmi důležitá je také náplň webu, se kterou vám žádný redakční systém nepomůže.

Letos vyšly dvě knihy: Velký průvodce SEO a SEO v PHP

Letos v nakladatelství Computer Press vyšly dvě knihy o SEO. V květnu to byla třísetstránková publikace pro začínající i pokročilé kodéry i programátory v PHP, na sklonku léta pak obecný Velký průvodce SEO. Dneska nás ale bude zajímat ta první jmenovaná, kterou má na svědomí zkušená dvojice Jaimie Sirovich a Cristrian Darie.

Klepněte pro větší obrázek
SEO v PHP: Jaimie Sirovich a Cristian Darie

Webový skriptovací jazyk PHP se těší velké oblibě. Sice dnes už nepatří k těm nejrychlejším, dobře napsaná aplikace v Pythonu jej položí snadno na lopatky, je však poměrně univerzální, jednoduchý, umožňuje čistě procedurální nebo objektově-orientovaný vývoj a nabízí jednu z nejlepších dokumentací. Nakonec nesmím zapomenout na skutečnost, že je dnes díky benevolentní licenční politice součástí prakticky každého webového hostingu, pro většinu začínajících autorů webových stránek je tak pomyslnou technologickou branou do světa internetu.

Kniha SEO v PHP předpokládá jakousi elementární znalost tohoto skriptovacího jazyka, zejména první kapitoly však ocení i ti, pro které je PHP španělskou vesnicí, najdete v nich totiž stručný přehled toho, co to vlastně SEO je a základní tipy a triky pro optimalizaci. Najdete tu také popis neviditelných a viditelných faktorů dobrého hodnocení webu z hlediska řazení ve vyhledávači. Takovým neviditelným faktorem je třeba struktura kódu webové stránky a správně vyplněné informace v hlavičce. Z těch viditelných je to pak veledůležitost textových nadpisů H1, klíčových slov v textu i správně formulovaných odkazů. V několika prvních kapitolách se tedy zcela obejdete bez PHP.

Kdo nepřepisuje, nejede!

Celá kniha se skládá z šestnácti kapitol, přílohy s vybranými regulárními výrazy, poněkud triviálního, ale rozsáhlého, slovníčku pojmů a tradičního rejstříku. Z pohledu domácího PHP kodéra, který chce pomoci svému webovému projektu, začíná skutečná kniha až kdesi ve třetí kapitole, která se věnuje přepisování adres pomocí mod_rewrite doplňku pro webový server Apache.

Mod_rewirte je základ celé adresové optimalizace na serveru Apache, zasloužil by tedy jednu celou publikaci s příklady regulárních výrazů, pomocí kterých se „pěkná“, leč umělá, adresa překládá na „škaredou“, leč srozumitelnou, adresu 90. let.

Pakliže je vám filozofie přepisování adres naprosto cizí, vězte, že se postará třeba o překlad adresy

http://www.testujeme-zive.cz/312547/jak-na-spravne-seo.html

na formu

http://www.testujeme-zive.cz/index.php?clanek=312547,

se kterou lze v PHP již celkem snadno pracovat pomocí proměnné clanek,
pro čtenáře a vyhledávací roboty to však už tak atraktivní adresa není.

Základům přepisování věnuje kniha bezmála čtyřicet stran textu – skutečně by ho mohlo být více! Další kapitola se věnuje stavovým kódům HTTP serveru. Radí, jak s nimi pracovat, jak se vyvarovat indexování chybných stránek a jak na stavové kódy reaguje vyhledávač.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ukázky z knihy

Roboti, DHTML a Javascript

Duplicita, ach ta duplicita! Stejný obsah ale odlišná webová adresa je kombinace, která spolehlivě sníží pořadí vašeho webu ve vyhledávači. Typickým případem je třeba tatáž stránka připravená pro tisk, aniž by tak autor učinil pomocí alternativního CSS stylování. V kapitole se dozvíte, jak nastavit pravidla pro indexování takových stránek v robots.txt třeba pomocí příkazu, na základě kterého nebude robot procházet stránky s určitým argumentem.

Určitě vás už někdy napadla otázka, jestli si robot vyhledávače poradí s Javascriptem a nejrůznějšími DHTML „udělátky“ včetně javascriptových „meníček“ a dalších šíleností, které by měl webdesignér striktně připravovat pouze pomocí HTML kódu a CSS stylování. Porozumí takový Google robot Javascriptu a AJAXu a jak web pro něj z tohoto úhlu optimalizovat? Poradí vám šestá kapitola knihy SEO v PHP.

Bez RSS to dnes už skoro nejde

Jedním z pilířů koncepce Web 2.0 je jistě sdílení obsahu pomocí XML. Z implementací se nejvíce rozšířil systém RSS a Atom. Podobnou syndikaci nelze jinak než doporučit, vedle vyhledávacích robotů totiž existuje i mnoho RSS robotů, kteří procházejí web a přidávají RSS zdroje do svých katalogů. Velmi snadno tak přijdete k vyššímu PageRanku, který je generován na základě toho, kolik cizích webů odkazuje na vaše stránky a který je jedním z parametrů výsledného umístění webu ve výsledcích vyhledávače. RSS nakonec můžete použít i jako mapu webu, která pomůže robotu zjistit, co vlastně na webu je a jaká je jeho struktura.

Mapám webu se ostatně věnuje celá devátá kapitola, té však předchází zajímavější kapitola věnující se nekalým SEO technikám, kterým byste se měli rozhodně vyvarovat. Nekalou technikou, alespoň podle pravidel Googlu, je ale i celá kapitola 11, věnuje se totiž tzv. Cloakingu. Velmi jednoduše řečeno se jedná o techniku, kdy lidský čtenář dostane jinou podobu webové stránky než robot.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ukázky z knihy

Redakční systém na klíč nedokáže všechno

Na začátku jsem psal, že správně napsaný redakční systém za vás udělá většinu optimalizační práce, velkou měrou se ale podílí i syntaxe a sémantika obsahu. Slušně řečeno se tedy jedná o to, jak píšete obsah webu, články, blogové zářezy aj. Základy copywritingu vás provede patnáctá kapitola.

K nejoblíbenějším redakčním systémům optimalizovaným především pro blogy patří dnes Wordpress. Ostatně pro Živě.cz blogy jej používáme i my. Wordpress lze rozšířit o rozličné množství nejrůznějších doplňků. Poslední kapitola, která je vlastně určitou případovou studií, vám na praktickém příkladu poradí, jak Wordpress nasadit na svůj web a jaké SEO doplňky vybrat.

V samotném závěru knihy SEO v PHP se na vás těší slíbená příloha s regulárními výrazy. Autoři si na ni sice vyhradili celých třicet stran, namísto hotových řešení pro mod_rewrite se ale připravte spíše na obecné příklady.

Otec Furat radí

Pro koho tedy vlastně kniha SEO v PHP je? Jistě ozdobí knihovničku každého PHP kodéra, který buduje svůj webový projekt na serveru Apache, těm pokročilejším PHP vývojářům ale nic převratného nepřinese. Své čtenáře si publikace nicméně najde i v početném táboře těch, kterým je PHP cizí a dávají přednost jiným jazykům, většina knihy je totiž dostatečně univerzální, případně se věnuje samotnému strukturálnímu jazyku HTML.

Důležité pravidlo nakonec. I sebelepší SEO technika a snaha o zaručeně funkční optimalizaci se nemůže srovnávat s webovou stránkou, která je prostě zajímavá a dobře napsaná. V takovém případě se i bez sebemenší SEO znalosti posunete ve výsledcích dostatečně vysoko, budou na vás totiž jako na kvalitní webový zdroj odkazovat druzí. Přeji vám mnoho úspěchů a nápadů. 

 

SEO v PHP
AutorJaimie Sirovich, Cristian Darie
Cena397 Kč
Počet stran, přílohy384
Koupit knihu

 

S recenzemi knih se na Živě budete setkávat častěji. Nejsou to recenze v pravém slova smyslu, protože se budeme zabývat knihami z nabídky Computer Pressu a jsme tak v podezření, že vlastní produkty nebudeme posuzovat zcela objektivně. Nicméně, když si kritika knihu zaslouží, tak ji dostane. Účelem je představit vám zajímavé knihy takové, jaké jsou. Po jejich nákupu by vás už nemělo nic překvapit.

Témata článku: Programování, PHP, Robota, Wordpress

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Olda_rab 16. 9. 2008 14:46:25
    relace je sice pekne, ale kniha to preklada jako "sezeni" :D, osobne ale...
  • SPCV 15. 9. 2008 19:06:05
    ... a teď už konečně vim, co se říká v češtině :-D Já proti překladům...
  • Niky 15. 9. 2008 18:27:36
    NO jiste. Vy snad pouzivate "session"? Ja teda ne, pouzivam pekne ceske...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 110

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?