reklama

Seagate koupil firmu Maxtor. Co bude dál?

A zase máme o jednoho výrobce disků méně. Středeční koupě společnosti Maxtor firmou Seagate zatřásla trhem pevných disků. Seagate posílí svůj vliv, získá nové trhy a bude lépe připraven na technologii kolmého zápisu.

Ve středu došlo k velmi významné IT události, když společnost Seagate koupila jednoho ze svých největších konkurentů, společnost Maxtor. Cena této akvizice byla přibližně 1,9 miliardy dolarů a tato událost spustila i zde na Živě poměrně rozsáhlou diskusi. Někteří toto spojení odsuzují a bojí se případných následků, jiní se zase těší na spojení obou technologií.

Jisté je každopádně to, že ze tří největších výrobců disků máme rázem jen dva. Seagate, který držel i před akvizicí první pozici, si tak upevnil své postavení tím, že pohltil Maxtor, který byl do té doby na třetím místě. Největší konkurencí pro Seagate je tak už jen Western Digital. Disky (a tento výraz je nutné chápat v poněkud širším slova smyslu, nejde jen o klasické pevné disky do stolních počítačů) vyrábí samozřejmě i několik dalších výrobců, kupříkladu Hitachi či Toshiba, ale jejich podíl na trhu není tak významný, takže Seagate se teď stal opravdovým gigantem s velmi významným vlivem na celý tento průmysl.

Pevné disky na každém rohu

Celý byznys okolo záznamových technologií znovu nabývá na síle. Nejde již jen o stolní počítače, servery či notebooky. Pevné disky najdeme v MP3 přehrávačích, PDA či obdobných mobilních zařízeních, montují se do stolních DVD rekordérů a dalších výrobků spotřební elektroniky. Zároveň roste hlad po vysokých kapacitách disků, lidé chtějí kvalitnější hudbu i video ve vysokém rozlišení a to vše si vyžaduje stále více gigabajtů. Právě Maxtor byl poměrně úspěšný v segmentu domácí zábavy (klasické 3,5" pevné disky v DVD rekordérech a podobně), zatímco v mobilnějším segmentu se příliš neprosadil.

Už před časem se vědělo, že bude poměrně brzy nutné změnit současný způsob ukládání dat na pevné disky, protože díky hustotě záznamu se narazí na problém superparamagnetického jevu. Objevila se technologie kolmého zápisu, o které jste si mohli před časem přečíst i zde na Živě. Právě Seagate byl spolu s Toshibou jedním z prvních výrobců, kteří se do této technologie pustili, ale prakticky každý z výrobců disků přišel s vlastním způsobem tohoto zápisu.

I když je v základu princip stejný, implementace se liší výrobce od výrobce. Kolmý zápis umožní nejen vyšší kapacity, ale také například zmenšení velikosti disků (což je ideální právě pro přenosná zařízení budoucnosti). Mít tu nejlepší technologii je tak pro budoucnost firem, které se pevnými disky zabývají, zcela zásadní. Koupí společnosti Maxtor tak Seagate nejen odstranil jednoho ze svých hlavních konkurentů, ale neméně důležité je i získání technologií.

Druhým velkým krokem v oblasti pevných disků bude v příštím roce příchod SAS (Serial Attached SCSI), zjednodušeně řečeno jakási obdoba SATA pro SCSI zařízení. Některé servery již mají toto rozhraní dnes, ale právě příští rok by měl být tím nástupním. Seagate tak musí přesvědčit výrobce serverů, že právě tyto disky jsou pro SAS nejlepší. Kombinovanou marketingovou silou Seagate a Maxtoru se tak bude snažit Seagate získat dominantní postavení v tomto segmentu a vzhledem k současnému (dobrému) postavení obou společností to zřejmě nebude velký problém.

A co ještě Seagate akvizicí získal? Mimo jiné také lepší pozici pro pronikání na trhy jihovýchodní Asie, kde má Maxtor řadu aktivit. Odtud je pak už jen krůček k "vysněné" Číně, kam se dnes snaží dostat kde kdo.

Konkurence je menší, ale stále tu je

Čistě z technologického hlediska je tak toto sloučení zřejmě pozitivní. Kombinací technologií obou výrobců by mělo teoreticky dojít k tomu, že budou časem dostupné lepší pevné disky a to navíc levněji (tedy z pohledu výrobce, jak se projeví akvizice v tržních cenách je otázka).

V každém případě ale mají výrobci počítačů, IT odborníci, administrátoři a ostatně i běžní koncoví uživatelé zase o jednu možnost výběru méně, což samozřejmě není dobře. Právě tlak a vzájemné konkurenční působení na trhu pevných disků sráží ceny relativně nízko a kapacity vysoko (i když mám někdy dojem, že je to na úkor kvality a spolehlivosti disků).

Nezbývá tedy než doufat, že se Western Digital, Hitachi a další "zaleknou" nového Seagate a akvizice nastartuje i jejich výrobu a snahy o vývoj nových technologií. Koupí Maxtoru Seagate jednoznačně získal, o tom asi není sporu. Zda bude akvizice pozitivní i pro zákazníky, to se teprve uvidí.

Témata článku: Byznys, Akvizice, Seagate

104 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ludom 25. 12. 2005 20:01:21
    toto bolo spravne, zalezi na type a konkretnej serii, a nie na vyrobcovi,...
  • Hmm 25. 12. 2005 2:54:08
    No já dříve jsem použival Western Digital ale rychle odcházely. Ted...
  • hugo 24. 12. 2005 20:25:25
    Japonsko je Amerika ci Azia ? Vidis aj Japonske veci su robene v Azii. Mne...
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 104

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 36

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 74

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

** V notebooku s cenou nad 20 tisíc nesmí chybět kvalitní displej a rychlé úložiště ** Za dalších deset tisíc můžete dostat navíc styl nebo výkonnější komponenty ** Vybírat můžete z různých velikostí i konstrukcí

8.  12.  2016 | Stanislav Janů | 87

Technosféra naší Země má už hmotnost 30 bilionů tun

Technosféra naší Země má už hmotnost 30 bilionů tun

** Vědci odhadli přibližné množství strukturu vytvořených člověkem, které jsou na Zemi ** Přibližný odhad je, že tyto struktury mají dohromady hmotnost kolem 30 bilionů tun ** Jak to ovliní biosféru?

Včera | Karel Javůrek | 10


reklama