Seagate GoFlex Desk: první 3TB pevný disk na světě

Zahraniční server Anandtech otestoval světově první pevný disk Seagate GoFlex Desk s kapacitou 3 TB. Je USB 3.0 připojení rychlejší než SATA 3.0 Gb/s?

Společnost Seagate jako první uvedla pevný disk s kapacitou 3 TB. Jedná se o externí model FreeAgent GoFlex Desk, který byl představen přibližně před měsícem. V základu je sice určen pro pomalé rozhraní USB 2.0, díky rozšiřitelným adaptérům je možné využít i USB 3.0 nebo rozhraní FireWire 800. Zahraniční server Anandtech si neodpustil ani rozebrání a otestování pomocí klasického SATA rozhraní.

Seagate GoFlex Desk: 3 TB a pětiplotnová Barracuda XT

Řada externích pevných disků GoFlex Desk od Seagatu disponuje modely s kapacitami 1 TB, 2 TB a nově také 3 TB. Uvnitř se nachází 3,5" pevný disk Barracuda XT, který má však pět ploten s kapacitou 600 GB a rychlostí 7 200 otáček za minutu. Disk má pouze 32 MB cache a v základním stavu je možné využít pouze dok s USB 2.0 rozhraním, které však samozřejmě velmi omezuje výkon disku. Přídavný software s podporou zálohování je určen pro Windows i Mac.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
 

K disku je možné dokoupit speciální adaptéry v podobě malých doků s rychlým rozhraním USB 3.0 nebo FireWire 800. Cena USB 3.0 verze je 50 USD (přibližně 1 150 Kč s DPH), v případě FireWire 800, který disponuje zároveň i USB 2.0 rozhraním, pak 40 USD (přibližně 920 Kč s DPH). Doky používají vlastní napájecí adaptér, jehož spotřeba se pohybuje dle zatížení mezi 10 až 15 W.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testy

S připojením a formátováním 3TB disku ale narazíte na problém s omezením biosu. Nad kapacitu 2 TB je nutné použít 64bitový GPT (GUID Partition Tablet), standardní MBR (Master Boot Record) nelze použít. Většina biosů však nepodporuje bootování z GPT, což ale neplatí u moderních EFI biosů, které používají i počítače Apple. Pokud vaše základní deska tento režim podporuje, ještě nemusíte mít vyhráno, redaktoři se setkali s problémy například u desky Intel DX58SO, který jim znemožňoval instalaci Windows 7 v nativním SATA AHCI módu.

Nejprve bylo otestováno interní zapojení (externí disk byl rozebrán) ve srovnání s interním pevným diskem Seagate Barracuda XT s kapacitou 2 TB (64 MB cache) a připojením tohoto 3TB modelu pomocí SATA a USB 3.0 rozhraní:

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, disk je přes SATA rozhraní pomalejší než 2TB model (má větší cache), ale v případě připojení přes USB 3.0 se projeví jeho skrytý výkon díky „chytrému“ řadiči. Na řadu tak přišlo ještě srovnání výkonu přes starší USB 2.0 rozhraní:

Klepněte pro větší obrázek

Nesmí chybět ani výkon na počítači Apple Mac Pro s operačním systémem Mac OS X, konkrétně přes rozhraní USB 2.0 a FireWire 800:

Klepněte pro větší obrázek

FireWire 800 sice poskytuje několikanásobně vyšší propustnost než USB 2.0, při srovnání s USB 3.0 je však patrná jeho zastaralost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V testech se objevilo podivné zpomalení výkonu v případě sekvenčního zápisu, které se postupným zápisem dat snížilo na přibližně 75 MB/s (přibližně 2,9 GB dat). Zápis posledního volného místa (kolem 100 GB) však probíhal pouze rychlostí 16,2 MB/s. Zda se jedná o problém konkrétního modelu nebo něčeho jiného, se redaktorům nepodařilo zjistit.

Zapisuji, tedy hřeji

V testu se při dlouhém zápisu objevily poměrně vysoké teploty. Při zápisu velkého množství dat, kdy teplota stoupne nad 60 stupňů, dojde ke zpomalení sekvenčního zápisu na hodnoty kolem 50 MB/s. Vysoká teplota je způsobená právě pěti plotnami a možná poněkud konstrukčně podhodnoceným chlazením. Pokud však v jednom kuse nezapisujete několik hodin, s extrémními hodnotami blížícími se k hranici 70 stupňů, se jen tak nesetkáte.

Na dotaz ohledně vysoké teploty Seagate odpověděl, že je to „v pořádku“, z testů pevných disků v Google serverech je však již dlouho dobu známo, že teplota má výrazný vliv na životnost pevného disku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Externí pevný disk Seagate GoFlex Desk poskytuje velmi dobrý výkon přes rozhrání USB 3.0, při využití dodávaného software pro automatickou zálohu dat ale počítejte s dostatečným výkonem procesoru. Dle měření byl výkonný čtyřjádrový procesor zatížen až na 11 %. V případě starších jednojádrových procesorů byste tak mohli pocítit poměrně velké zpomalení systému. Pokud potřebujete rychle (USB 3.0) uložit velké množství dat, počítejte s vysokou teplotou. V běžných případech (občasný zápis záloh a podobně) se však teploty pohybují v normálních hodnotách.

Koncová cena začíná kolem 220 USD (přibližně 5 000 Kč s DPH), za kterou však dostanete pouze dok s USB 2.0 rozhraním.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hardware, Pevné disky, Seagate, USB Disk, Firewire

28 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jehoVista 26. 8. 2010 2:56:19
    Ja bych se spis nedivil, kdyby za 30 let neresil velikost disku nikdo,...
  • V0cas 25. 8. 2010 3:35:35
    no, já taky před 10lety pořídil 13,5GB, ale plná kapacita nezůstala dlouho...
  • poool452 25. 8. 2010 1:35:57
    Já nejsem tak chytrý, abych dokázal obnovovat redundantní záležitosti, to...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 72

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C