reklama

Sdílejte a ovládejte svoje složky

Není to tak dávno, co jsme v Computeru psali o zajímavé webové službě Orb, která umožňuje vzdálené přehrávání multimediálních souborů a také sdílení fotografií a dokumentů. Na podobném principu pracuje i daleko univerzálnější a zajímavější systém FolderShare.

Při hlubším brouzdání nekonečnou džunglí internetu můžete již teď vysledovat některé z budoucích trendů jejího vývoje. Vedle postupného přechodu různých kancelářských aplikací na web (například chystané Office Live) jde hlavně o rozvoj social networkingu a s ním spojené internetové komunity a princip sdílení informací na základě různých společenských vazeb (kolegové v práci, kamarádi atd.).

Aplikace FolderShare těmto trendům plně odpovídá. S její pomocí se totiž prostřednictvím webového rozhraní ke svým souborům a složkám snadno dostanete z jakéhokoliv počítače připojeného k internetu, svá data můžete sdílet s komunitou přátel či spolupracovníků, a konečně aktuální dokumenty si snadno mezi počítači synchronizujete. Samozřejmě, nic nového pod sluncem, nicméně FolderShare tyto služby díky své jednoduchosti zpřístupnil i naprostým začátečníkům.

Připoj se a vylaď se

Začít musíte stažením a instalací klientského programu FolderShare Satellite. Ten se usadí v systémové liště a s jeho pomocí se pak budete k FolderShare službám připojovat. Program není nijak náročný na hardware vašeho počítače: „nesežere“ mnoho operační paměti a na disku zabere asi 10 MB. O tom, že potřebujete kvalitní připojení k internetu (na vytáčené připojení raději zapomeňte), se doufám příliš zmiňovat nemusíme. Smůlu také mají uživatelé, kteří stále setrvávají v náručí Windows 98, program je určen pro verze ME/2000/XP.

Po instalaci je třeba se zaregistrovat (klasická dvojice e-mail a heslo) a můžete vesele sdílet i synchronizovat, co hrdlo a váš pevný disk ráčí. Při prvním pokusu ale možná zjistíte, že program nefunguje – musíte totiž správně nastavit firewall a povolit aplikaci přístup na internet, případně také porty.

Sdílej a synchronizuj se

Samozřejmostí je vzdálený přístup k souborům a složkám ve vašem počítači přes webové rozhraní. Stačí na něm spustit FolderShare Satellite, kdekoliv na světě se připojit na webové stránky www.foldershare.com ke svému účtu a můžete začít vesele stahovat. Tato funkce však bohužel nepodporuje upload a taktéž není šifrovaná. Pokud se ale bojíte o svá data a FolderShare využíváte hlavně pro sdílení nebo synchronizaci, funkci stahování můžete v nastavení zakázat.

Daleko zajímavější je synchronizace obsahu složek na vzdálených počítačích – zde již musí být klientský program instalován na každém z nich. Pak už jen vyberete na všech počítačích požadovanou složku a jejich obsah se bude ihned sjednocovat (přidáte-li do některé z nich soubor, zkopíruje se také do ostatních vzdálených složek, obdobně to platí i pro jeho smazání). FolderShare Satellite tiše pracuje na pozadí a všechnu synchronizaci provádí automaticky, máte-li však oprávněnou hrůzu z jakékoli nevyžádané iniciativy programů, můžete si nastavit synchronizaci ruční (on demand).

Klepněte pro větší obrázek

Všechny synchronizované a sdílené složky se nazývají Knihovny (Libraries). Máte k nim přístup jak z hlavní stránky, tak i z nabídky programu FoldeShare Satellite

Konečně třetí funkcí systému je sdílení obsahu některého z vašich připojených počítačů. I to je velmi jednoduché. Zvolíte požadovanou složku, vyberete spolupracovníky či kamarády, přidělíte jim přístupová práva a systém jim pošle odkaz na stránku FoldeSharu pro připojení ke sdílenému obsahu. Má to však jeden háček: Všechny osoby, s nimiž budete obsah sdílet, musí být samozřejmě na jeho stránkách zaregistrovány. „Spolusdíleči“ si pak pomocí průvodce nastaví svoji složku, která se s tou vaší synchronizuje a bude se průběžně aktualizovat.

Není dokonalý a je zajímavý

Systém FolderShare se jeví jako dokonalý nástroj pro sdílení obsahu složek například u domácího a pracovního počítače. O jeho práci téměř nevíte, všechno nastavení probíhá velmi intuitivně pomocí průvodců a synchronizované a sílené složky se přehledně zobrazují na hlavní stránce My FolderShare (přístupná po klepnutí na ikonu programu). Všechny přenosy souborů můžete sledovat v přehledném okně (nabídka View Activity).

Systém však má i některá omezení. Stahování obsahu počítače neprobíhá šifrovaně, proto jej u důvěrných dat rozhodně nemůžeme doporučit. FolderShare je také náročný na kvalitu internetového připojení – nezapomeňte, že musíte mít také rychlý upload a ne jen download. Zejména ve firemních sítích mohou také nastat problémy s firewallem a následně administrátorem sítě, který vám přístup k pracovnímu počítači zvenku z bezpečnostních důvodů nepovolí.

Na závěr malé vysvětlení pro všímavé. Určitě jste si na obrázku všimli malého loga Microsoftu na hlavní stránce programu. Billův gigant totiž FolderShare na podzim minulého roku koupil a hodlá službu zahrnout do portfolia svých Live služeb. Již v současnosti můžete sdílené složky prohledávat pomocí programu Windows Desktop Search. Jak Microsoft s touto zajímavou službou naloží, ukáže čas.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 1/06.

Témata článku: Hardware, Windows, Upload, Activity

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • hastrman 16. 2. 2006 16:27:04
    co takhle avvenu.com
  • DuckDaffy 15. 2. 2006 18:54:34
    Schopný uživatel nainstaluje Hamachi, spustí si potřebné servery (třeba...
  • Ja 13. 2. 2006 14:13:51
    omlouvam se!furt to hlasi "error" a zati ....skoda mluvit
reklama
Určitě si přečtěte

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

26.  2.  2017 | Jakub Čížek | 47

4 aplikace, které vám pomohou z hardwaru vyždímat maximum

4 aplikace, které vám pomohou z hardwaru vyždímat maximum

** Taktování je nejsnadnější cestou k vyššímu výkonu ** S dnešními nástroji jej zvládne i méně zkušený uživatel ** Poradíme, v čem přetaktovat procesor i grafiku

25.  2.  2017 | Stanislav Janů | 37

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama