Samsung XP941: malé ale rychlé SSD ve formátu M.2

Potřebujete opravdu vysokou rychlost čtení a zápisu, ale klasické SSD vám nestačí? Malý model od Samsungu pro PCI Express (M.2) zvládne až 1 GB/s.

Na trhu je několik druhů SSD – kromě klasických 2,5palcových modelů jsou k dispozici i větší 3,5palcové nebo naopak menší do slotu mSATA. Pro nejnáročnější uživatele jsou v prodeji i velmi drahé modely karet do slotu PCI Express, které mohou mít rychlost čtení i několik gigabajtů za sekundu.

Apple byl ale mezi první výrobci, který ukázal použití malého, ale rychlého SSD, který už neomezuje nízká propustnost rozhraní SATA 6 Gb/s, jež je u populární u běžných modelů.

Mezi nové formáty tak patří M.2, který je napojen přímo na PCI Express a má dvakrát větší propustnost. Slot M.2 však ještě není natolik rozšířen, takže Samsung uvedl samostatný model, který je v tuto chvíli dostupný pouze pro OEM výrobce.

Samsung XP941: miniaturní rychlík

Nové SSD XP941 od Samsungu má rozměry pouze 22 × 80 × 4 mm hmotnost 8,5 g. Je tak ideální především pro notebooky. Většina současných notebooků ale nemá slot M.2 (2280), takže jeho použití lze očekávat především v budoucích noteboocích. Na OEM výrobce zatím také cílí Samsung, SSD není v běžném prodeji. Lze ale očekávat, že se to brzy změní.

Klepněte pro větší obrázek
SSD Samsung XP941 ve formátu M.2 s délkou 8 cm

SSD je tvořeno 19nm čipy NAND flash (MLC), které jsou zapojené v kombinaci pro kapacitu dle verze – 128 GB, 256 GB a 512 GB. Největší model má  dle specifikací rychlost čtení až 1 170 MB/s a rychlost zápisu pak 930 MB/s (122 000/72 000 IOPS). Řadič je přímo od Samsungu, přesný typ ale není známý. Spotřeba v klidu je pouze 80 mW, při zátěži je to ale až 5,8 W.

Klepněte pro větší obrázek
Specifikace od Samsungu

I když většina počítačů a notebooků nemá slot M.2, na trhu existují různé formy jednoduchých a levných adaptérů, které tento slot mají a jsou určené pro klasické rozhraní PCI Express ×4.

Rychlé SSD do PCI Express jsou známé velmi vysokou cenou, v tomto případě jsou ceny přibližně dvakrát vyšší, než  u klasických SSD, které jsou asi dvakrát pomalejší a pro podobné rychlosti je nutné mít dvě běžná SSD v RAID0.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samsung SSD XP941 je v nejmenší verzi s kapacitou 128 GB v prodeji za 229 dolarů (přibližně 5 500 Kč s DPH), 256GB model vyjde na 310 dolarů (přibližně 7 500 Kč s DPH) a největší 512GB model pak na 569 dolarů (přibližně 13 700 Kč s DPH).

Testy ze světa

I když zatím SSD XP941 není v prodeji pro koncové uživatele, několik redakcí už se dostalo k jejich otestování skrze adaptér PCI Express. Jedná se například o Anandtech nebo o The SSD Review, obě redakce vyzkoušely i rychlost při zapojení dvou těchto SSD v rámci RAID0.

Prvním problémem je podporu pro bootování, která je dostupná pravděpodobně pouze u základních desek s novým čipsetem Intel 9 Series. Zatím totiž nebyla oznámená oficiální podpora funkčnost od všech výrobců.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud byste ale podobný disk chtěli využívat jako vedlejší, na kterém není operační systém, není to pak žádný problém. Anandtech otestoval i funkčnost ve starším Macu Pro (2009) a fungoval bez problémů i pro bootování, takže Apple má v tomto případě lepší implementaci pro rozpoznávání disků v rámci UEFI.

SSD si vede skvěle při sekvenčním čtení a zápisu, kdy bez problému poráží všechny testované SSD pro SATA 6b/s, které jsou už v prodeji. Rychlost čtení i zápisu tak téměř odpovídají specifikacím a jsou v oblasti 1 GB/s (čtení) a 700 MB/s (zápis).

SSD ale podává velmi špatné výsledky při náhodném čtení a zápisu, kde patří mezi průměr a nejslabší SSD. Mezi špatné vlastnosti patří i současná absence podpory TRIM u systému Windows, což je problém především ovladačů, které se snad brzy objeví.

Miniaturizace a zrychlování SSD

I když zmíněné SSD ještě nelze koupit, lze očekávat, že se postupně na trhu začne objevovat více podobných modelů od různých výrobců. Klasické rozhraní SATA už totiž limituje výkon SSD a navíc už ani není nutné používat velké šasi s 2,5palcovými rozměry.

Klepněte pro větší obrázek
PCI Express adaptér pro M.2 (Zdroj: Juha Kokkonen, Anandtech)

Samozřejmě se trend bude nejvíce objevovat u notebooků a dalších menších počítačů, ale vzhledem k výkonu bychom se mohli podobných řešení dočkat i pro desktopy, pravděpodobně rovnou i s PCI Express adaptérem v balení.

Témata článku: Hardware, Technologie, Samsung, SSD, Samsung SSD, Review, Trim, Hits, Era

4 komentáře

Nejnovější komentáře

  • panrt 14. 1. 2015 19:00:58
    http://www.legitreviews.com/plextor-m6e-256gb-m-2-pcie-ssd-review_144812 a...
  • Myskar 22. 5. 2014 11:35:12
    i5+16GBRAM+SSD256GB, tak tento HW upgrade za 5000Kč se opravdu vyplatil.
  • Peter Cipov 20. 5. 2014 22:28:18
    Rád by som vedel, kedy konečne začnú výrobci notebookov kombinovať mSATA a...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

Včera | Jakub Čížek | 55

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 94

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky