Safari 5: zase rychlejší a nově s doplňky

Safari je tak trochu opomíjený prohlížeč. V páté verzi však přináší mnohá vylepšení, včetně možnosti instalace rozšíření. Má tedy šanci zlákat více uživatelů, a to i těch pracujících s Windows.
Kapitoly článku

Mezi internetovými prohlížeči je Safari docela opomíjeno a nemá příliš velký podíl, obzvlášť u nás. Hlavním důvodem je bezesporu úzká vazba na Apple. Je to výchozí prohlížeč pro počítače Apple se systémem Mac OS X a ty jsou jen méně rozšířeny. Safari sice můžete instalovat i na Windows, mnohé to ovšem ani nenapadne a jiní si myslí, že Safari do Windows tak úplně nezapadne, podobně jako iTunes. Rovnou můžu prozradit, že Safari s iTunes nemá smysl srovnávat. Je to rychlý program v designu Windows, který má smysl zkusit.

Safari se nyní dočkalo nové, páté verze. Je to příležitost k průzkumu nejen nových funkcí, ale celého prohlížeče.

Rychlost a HTML5

Safari používá vykreslovací jádro WebKit, za jehož vývojem stojí Apple, nicméně jedná se o otevřenou platformu, kterou využívá i Google Chrome. Prohlížeč je velmi rychlý. Apple uvádí, že pátá verze zrychlila oproti čtvrté o 25%. A benchmarkové testy to vesměs potvrzují. Bleskurychle jsou zpracovávány jak běžné stránky, tak javascript. Safari 5 se řadí mezi nejrychlejší dostupné prohlížeče vedle poslední verze Chromu a Opery, pod operačním systémem Mac OS X je pak vůbec nejrychlejší. Rychle šlape i pod Windows, kde nově přibyla podpora hardwarové akcelerace.

Poznámka: Když Apple představil Safari 5, chlubil se tím, že je to nejrychlejší internetový prohlížeč na světě. Stejné heslo však razí i Opera pro svůj prohlížeč. Výsledky jsou těsné a nakonec rozhoduje optimalizace. Safari je proto nejrychlejší prohlížeč pro Mac OS X, Opera pro Windows. Ale to si ještě důkladně proměříme a přineseme vám výsledky v samostatném článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Safari 5 ve Windows 7

Z hlediska výkonu je silnou stránkou Safari podpora HTML5, která byla opět rozšířena. Podporovány jsou nové značky (např. ruby, article, aside, footer, header, nav a další), k dispozici je také přehrávání videa v HTML5 přes celou obrazovku. Novinkou je pak geolokace, kdy Safari může zjistit vaši polohu. Této funkce využívají některé weby a stává se docela moderní. Jak už je zvykem, určení polohy musíte vždy povolit.

Historie od oka

Uživatelské prostředí Safari 5 nijak nepřekvapí. Je docela minimalistické a nabídne adresní řádek, vyhledávací pole, lištu oblíbených stránek a ouška tabů. Výchozí úvodní stránkou je mozaika nejoblíbenějších webů, kterou si můžete libovolně definovat. Náhledy stránek se automaticky aktualizují a pokud se na stránce něco změnilo od vaší poslední návštěvy, upozorní vás na to Safari modrou hvězdičkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Safari 5 v Mac OS X a úvodní nabídka oblíbených stránek - po jejich změně přibude modrá hvězdička
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oblíbených webů na úvodní stránce můžete mít méně či více, maximálně však 24

Silnou stránkou Safari je záznam, prohlížení a hledání v historii. Nově se můžete hned na úvodní stránce přepnou do pohledu procházení historie, kde v pěkném animovaném 3D prostředí vidíte náhledy všech navštívených stránek. To se hodí, když nevíte, jak se hledaný web jmenoval, ale jen si zhruba vybavujete, jak vypadal. Funguje zde samozřejmě i textové hledání, přičemž se do přehledu vyfiltrují všechny stránky, které obsahují hledanou frázi kdekoli na stránce. Opět přitom platí, že je prohlížeč velmi rychlý a výsledky hledání se průběžně filtrují už během psaní hledaného výrazu.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled do historie

Komu by úvodní stránka s mozaikou nevyhovovala, může si samozřejmě nastavit klasickou výchozí stránku či otevření celého seznamu všech uložených odkazů (bookmarků). V nastavení předvoleb pak najdeme ještě další možnosti: předvolby pro otevírání nových tabů, automatické vyplňování formulářů, ukládání hesel, atp. Také je tu volba pro možnost zákazu zobrazování některých prvků stránky či načítání cookies.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka možnosti nastavení prohlížeče

Vše striktně jen pro svůj účel

Safari zachovává koncept adresního řádku a vyhledávacího pole, nepouští se tedy do sjednocování jako v Chromu a dokonce drží tyto prvky striktně odděleny. Když tedy zadáte hledaný výraz do adresního řádku, Safari se zmůže leda na doplnění www na začátek a com na konec. Automatické přepnutí do režimu vyhledávání jako u konkurenčních prohlížečů se nekoná. Inteligence adresního řádku skončila u našeptávání webů, které máte uloženy v záložkách nebo v historii - z tohoto hlediska však zaslouží pochvalu pro mimořádně rychlé filtrování nalezených stránek. Staronovou funkcí adresního řádku je pak zobrazování "teploměru" načítání stránky, ten však u většiny webů jen rychle probleskne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Adresní řádek umí rychle doplňovat weby ze záložek či historie, jako multifunkční vyhledávač však neposlouží

Z adresního řádku nelze bohužel vyhledávat ani zadáním klíčového slova či znaku. Vyhledávání zkrátka obstarává výhradně vyhledávací pole vpravo nahoře. A to má také svá omezení. Jsou zde na výběr pouze tři pevně dané vyhledávače - Google, Yahoo nebo nově také Bing. V tomto omezení můžeme najít i výhodu - funguje zde rychlý našeptávač (kromě Bingu). Safari hledaný výraz rovnou vyhledává i na stránce (lze vyvolat i samostatně klávesovou zkratkou), nalezené výrazy jsou pak zvýrazněny a aby byly nepřehlédnutelné je zbytek stránky lehce zatmaven.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání, to je Google, Yahoo, nebo Bing. Vyhledává se i na stránce, kde je pak vyhledaný výraz nepřehlédnutelný.

Historii hledání a vůbec všech záznamů prohlížeče lze vymazat. Vybrat si můžete, co všechno chcete smazat, narozdíl od konkurence tu není možné smazání záznamů například jen z poslední hodiny. Nechybí ovšem funkce privátního prohlížení stránek bez zaznamenávání jakýchkoli dat. Osobně jsem si tuto funkci u konkurence oblíbil pro občasné pokusy na jiných uživatelských účtech, aniž bych se musel odhlašovat od toho výchozího, se kterým jsem v prohlížeči trvale přihlášen. V Safari toto nefunguje, protože i v privátním režimu zůstanete přihlášeni, pouze se nezaznamená historie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti zametání jsou široké, chybí však možnost časového omezení. Privátní mód si pamatuje přihlášení na stránkách.

Témata článku: Software, Apple, Prohlížeče, Download, Doplňky do prohlížeče, Safari, Absence, Tabu, Activity, Navi

32 komentářů

Nejnovější komentáře

  • pawe 16. 9. 2010 13:37:37
    Čeština se dá sehnat,ale stojí 80Kč,což mi na frre prohlížeč (který může...
  • Deiwwid 4. 7. 2010 18:15:33
    dá se sehnat i čeština do safari 5?
  • yanick 20. 6. 2010 23:18:54
    Nebolo to myslene ako nejake exaktne porovnanie spravy pamati. Ale ak by...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 114

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

Včera | Jakub Čížek | 52


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C