Rychlejší ADSL, ale ale ale

Telefónika O2 a ostatní alternativní operátoři od 1. září nabídli vyšší rychlosti připojení prostřednictvím technologie ADSL. Stávající zákazníci si však rychlejšího internetu ještě neužijí. Slibované rychlosti navíc nemusí odpovídat realitě.

Po nedávném bouření providerů, kteří se předháněli se svými novými nabídkami internetového připojení prostřednictvím technologie ADSL, nastává příhodný čas ke zhodnocení stávající situace. Šestnáctimegabitová pohádka má totiž příliš mnoho „ale“…

Rychlejší ADSL od 1. září, ale…

Asi největší zklamání zažilo přes půl miliónu stávajících zákazníků Telefóniky O2, kteří se těšili na slibované navýšení rychlosti jejich ADSL služby. Operátor sice od 1. září 2008 nabízí internet s rychlostí teoreticky až 16 Mbit/s, ale nové rychlosti nabízí jen novým zákazníkům. Ti stávající se dočkají až v únoru, kdy bude postupně navyšována rychlost internetového připojení všem zákazníkům. Kdy a na jakou rychlost vám bude ADSL zrychleno si můžete zjistit zde.

Proč až v únoru? Celá akce prý vyžaduje značné přípravy. Nicméně pokud se vám čekat nechce, možnosti pro okamžité navýšení rychlosti tu jsou. Stačí maličkost – objednat si další služby, konkrétně balíček Duo nebo Trio. Operátor však v některých individuálních případech navýší rychlost připojení i bez objednání dalších služeb. Jak na to popisuje Milan53 na svém blogu.

Ještě hůře jsou na tom zákazníci GTS Novery, kde se o navyšování rychlosti stávajícím zákazníkům zatím konkrétně neuvažuje. Tiskový mluvčí, Pavel Kaidl, nám k tomu řekl: „Oznámené zvyšování rychlostí není plošnou a automatickou migrací připojení na vyšší rychlosti pro všechny uživatele tak, jako tomu bylo například v dubnu minulého roku. Aktuální akční nabídkou v tuto chvíli oslovujeme především naše potenciální zákazníky. Inovovanou nabídku pro naše stávající zákazníky připravujeme. Jakmile bude nabídka připravena, budeme naše zákazníky samozřejmě informovat.“

Zákazníkům s ADSL od Volný nebo Českých radiokomunikací také nebude rychlost automaticky navýšena, to se stane až na vyžádání.

Až 16Mbit/s, ale…

Na billboardech a v televizních reklamách Telefónika inzeruje zrychlení ADSL na 8 Mbit/s. Proč jen 8, když má v nabídce i dvakrát tolik? Možná proto, že na těch 16 Mbit/s dosáhne jen hrstka vyvolených.

Kdo chce mít internet ADSL s rychlostí 16 Mbit/s, ten by měl mít svůj počítač připojen vedením kratším než 2 km od ústředny a to ještě vedením velmi kvalitním, s dobrou izolací a stíněním. Do vzdálenosti tří kilometrů byste měli dosáhnout alespoň na rychlost 8Mbit/s, dále už úbytky na rychlosti nejsou tak drastické, ale můžete se samozřejmě dostat až na 2 Mbit/s. Paradoxní je, že i v takovém případě budete platit běžný tarif za připojení s rychlostí 8 Mbit/s. Nižší zkrátka není.

Nejvyšší rychlosti nemohou využívat také ti zákazníci, kteří na své přípojce zároveň využívají služby IPTV, tedy příjmu televizního signálu. Stávající zákazník, který má zálusk na 16Mbit/s internet, ústřednu má za rohem a je ochoten si kvůli vyšší rychlosti připlatit za balíček O2 Trio, bude mít smůlu. Může sice poslouchat televizi, ale internet bude mít jen 8 Mbit/s. Současná zařízení totiž nejsou na rychlý internet a IPTV zkrátka zároveň připravena.

Nahé ADSL? ČTÚ zasahuje, ale…

Nutnost provozovat k ADSL připojení ještě pevný telefon štve mnoho zákazníků. Nejednou dotazovaná Telefónika O2 má na to jasnou odpověď – v poplatku za telefon jsou zahrnuty nutné náklady na provoz a údržbu telefonní sítě. Pokud by bylo nabízeno „nahé ADSL“, tedy bez návaznosti na pevnou linku, musely by se tyto náklady v ceně sužby projevit a připočíst k poplatku, který pokrývá infrastrukturu technologii ADSL a nějakou tu marži. Nakonec by platit de facto stejně. Takto zákazník dostane alespoň bonus v podobě možnosti volání.

To zní hezky, ale chyba se tu stala hned na začátku, kdy mělo být představeno ADSL za plnou cenu obsahující vše a bez telefonních služeb. Potom by bonus v podobě telefonu působil úplně jinak. Ale to by zas ceny ADSL tarifů nevypadaly tak lákavě… Situace je taková, jaká je, a kromě zákazníků už se ozval také Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jak včera uvedly Lidové noviny, úřad zaslal Evropské komisi návrh na opatření, které by Telefónice zabránilo pronajímat přípojky alternativním operátorům s vazbou na telefonní služby.

Opatření ČTÚ vypadá na první pohled slibně, ale týká se jen velkoobchodního prodeje služby alternativním operátorům. Navíc nezahrnuje cenové podmínky, a tak lze očekávat, že „nahé ADSL“ bude o něco (pevnou linku) dražší. Celá snaha tak možná skončí u paradoxem, že ADSL bude sice bez pevné linky, ale cena se pohlne jen minimálně. Běžný koncový zákazník Telefóniky se změny pravděpodobně nedočká vůbec a dál bude mít pevnou linku jako „placený bonus“.

Témata článku: ADSL, Bonus, IPTV, Trio, Billboard, Paradox, Televize o2

87 komentářů

Nejnovější komentáře

  • habitat3 27. 9. 2008 20:37:59
    Tak sem si rekl ze si zkusim udelat 20Mbps od radiokomunakaci,ale byla to...
  • Wx13R 26. 9. 2008 22:51:46
    Tak po několika dnech pravidelného měření.. to ADSL 8MB asi funguje, jen...
  • zapalik 26. 9. 2008 21:32:31
    Moje zkušenost: Když jsem chtěl navýšení, musel jsem se "pohádat" s ovcí...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 54

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?