Rumunsko je prý internetovou velmocí zítřka

Britové a Španělé změřili širokopásmové připojení v několika desítkách zemí a zpracovali trošku netradiční žebříček. Británie na chvostu, v čele Balkán.

A je tu další žebříček kvality širokopásmového internetu. Zatímco většina těch předchozích se soustředila pouze na pokrytí – penetraci připojení k internetu a rychlost, oxfordská Said Business School a španělská Univerzita Oviedo na objednávku společnosti Cisco zpracovaly žebříček s poměrně nečekaným výsledky.

Zdrojem dat protentokrát nebylo nějaké místní šetření, Eurostat, OECD nebo národní statistické úřady, ale měřič rychlosti Speedtest.net. Ten se ve světě těší poměrně vysoké popularitě díky poutavým výsledkům, možnosti srovnání a kvalitě – dobře změří jak nestabilní bezdrátové připojení, tak stomegabitový internet. Zároveň se ale nabízí otázka, jestli jsou taková data dostatečně reprezentativní, rychlostí svého internetového připojení se totiž zpravidla chlubí ti, kteří mají skutečně co nabídnout. Autoři v každém případě provedli analýzu dvou desítek milionů jeho výsledků (služba doposud zaznamena více než miliardu testů).

Hodnotíme podle BQS

Studenti z Oxfordu a Ovieda loni sestrojili hlavní měřící kritérium BQS – Broadband Quality Score. které vychází z vážených průměrů rychlosti downloadu, uploadu a latence. Aby byl současný vysokorychlostní internet kvalitní, měl by nabídnout 3,75 Mb/s pro stahování, alespoň 1 Mb/s pro nahrávání a latence by neměla překročit 95 ms.

Klepněte pro větší obrázekBQS pro internet zítřka má ale mnohem přísnější kritéria. Download musí být roven alespoň 11,25 Mb/s, upload 5 Mb/s a latence nesmí překročit 60 ms. Zároveň se změnila váha těchto proměnných, takže je kladen vyšší důraz na rychlost nahrávání – uploadu, což je samozřejmě bič pro většinu současných asymetrických nabídek, které nás sice bombardují docela slušnou rychlostí stahování, 512 kb/s pro nahrávání je ale skutečně velmi málo.

BQS nehodnotí penetraci, tedy rozšíření širokopásmového internetu v zemi, zajímá se pouze o rychlost. Když tedy na konci září obě školy vydaly závěrečnou zprávu pro letošní rok, žebříček „kvality broadbandu“ vypadal trochu jinak, než jsme zvyklí. Autoři studie země rozdělili do čtyř skupin, které by šlo přeložit zhruba takto: připraveni na budoucnost, současný nadstandard, současný průměr a podprůměr. A každá tato skupina odpovídala dosaženému BQS skóre.

Žebříček BQS pro rok 2009

Připraveni na budoucnostSoučasný nadstandardSoučasný průměrPodprůměr
Jižní KoreaŠvýcarskoEstonskoMalta
JaponskoNorskoIslandChile
ŠvédskoČeská republikaSingapurLucembursko
LitvaSlovenskoŘeckoČína
BulharskoFrancieKanadaKatar
LotyšskoFinskoVelká BritánieBrazílie
NizozemíUSAAustrálieKostarika
DánskoPortugalskoŠpanělskoArgentina
RumunskoRuskoPolskoKypr
 MaďarskoNový ZélandBahrajn
NěmeckoTureckoSaudská Arábie
SlovinskoIrskodalší rozvojové země
BelgieItálie 
TajwanUkrajina
Rakousko 
Honkong

Pomyslnou jedničku a umístění v první kategorii dostala samozřejmě Jižní Korea, která chce do roku 2012 vybudovat gigabitovou konektivitu i na „poslední míli“, Japonsko, Švédsko, ale také docela překvapivě Bulharsko a skupinu uzavřelo Rumunsko.

Zemím druhé kategorie, které sice nejsou připravené na zítřek, současný web ale zvládnou levou zadní, kraluje Švýcarsko a pozor – na druhém místě Česká republika následovaná Norskem, USA, Slovenskem, Portugalskem a dalšími evropskými zeměmi. Průmyslové Německo se přitom propadlo až na chvost.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
BQS žebříček pro rok 2009 a srovnání s předchozím rokem: nejrychleji roste střed a východ Evropy

Třetí kategorie zemí, tedy takových, které z hlediska internetového připojení splňují požadavky současného webu, vévodí Island, Estonsko, Řecko a celkově až na 31. místě se ocitla mateřská Británie. Poslední čtvrtá kategorie zbyla na ostatní – převážně rozvojové – země.

České republice pomohlo zrychlení ADSL a kabelového internetu v průběhu posledních dvanácti měsíců, rychlý CESNET na vysokoškolských kolejích a v učebnách a příští rok se do studie už možná promítne i stomegabitové maloobchodní nabídky metropolitních kabelovek, díky kterým jsme se bez nadsázky posunuly na skutečný vrchol.

Ale co to Bulharsko a Rumunsko?

Samozřejmě se nabízí otázka, jakým způsobem se mohly do první kategorie dostat Bulharsko a Rumunsko. Pokud budeme důvěřovat relevanci vstupních dat a tomu, že dostatek normovaných Rumunů a Bulharů provedl test rychlosti, odpověď je jednoduchá. Penetrace širokopásmového internetu je v těchto zemích sice v plenkách, internet je tu ale mladý, budují se tu tedy nové sítě a ty jsou z principu již kvalitní. Paralelou by mohlo být třeba pražské metro. Je sice mnohem menší než v Londýně nebo New Yorku, díky relativnímu mládí ale zpravidla nabízí vyšší standard než evropský průměr.

České republice pomohlo především zrychlení ADSL a kabelového internetu v průběhu posledních dvanácti měsíců, rychlý CESNET na vysokoškolských kolejích a v učebnách a příští rok se do studie už možná promítne i stomegabitové maloobchodní nabídky metropolitních kabelovek, díky kterým jsme se bez nadsázky posunuly na skutečný vrchol. Dalším faktorem je samozřejmě i dostupnost rychlých technologií, na osm megabitů za sekundu tak dnes dosáhnete v každém okresním městě.

BQS je líbivé číslo, ale bez pořádné penetrace je k ničemu

BQS je sice zajímavá proměnná, vypovídá ale pouze o zaznamenané rychlosti internetu, nikoliv o jeho dostupnosti. Studie proto pamatovala i na klasickou penetraci a tady už čísla vypadají docela jinak. Balkánské země se propadly na chvost rozvinutého světa a pohoršila si samozřejmě i Česká republika. Nevěšte ale hlavu, i tak patříme k naprosté špičce a z hlediska latence, tedy rychlosti odezvy, na tom jsme dokonce druzí nejlepší ze všech zemí. Až tedy budete nadávat na „pomalý ping“ u svého operátora, vězte, že za hranicemi na tom jsou v průměru mnohem hůře.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Míra penetrace, tedy rozšíření vysokorychlsotního internetu, odsunula Balkán na chvost
Tabulka Broadband Leadership kombinuje pořadí v BQS a penetraci a vyjadřuje tak skutečné postavení země

Studie Broadband Quality Score 2009 dokončená na sklonku letošního září nabízí ještě mnoho dalších srovnání, porovnání internetové vyspělosti s HDP a dalších grafů. Na obrázcích níže se můžete podívat na ty nejzajímavější. Celou studii pak najdete ve formátu PDF na této webové adrese a dodatečné grafy jsou k dispozici zde.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Internetoví tygři z hlediska meziroční změny BQS, BQS žebříček s vyloučenými velkými městy a země podle rychlosti stahování zaznamenané pomocí Speedtest.net.

Témata článku: Internet, Upload, Score, Island, Malta, Oxford, OECD, Argentina, Chile, Leadership, Oxford University, Průmyslové váhy

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • terewo 8. 10. 2009 9:28:52
    A ja mam v malem meste (40 000 obyvatel) 25Mbps za 490 bez agregace s...
  • grossman 7. 10. 2009 9:23:59
    Ten odkaz máte blbě:-( Má to být Speedtest.net
  • greggie 6. 10. 2009 17:23:31
    preboha, belgicko nadstandard? to akoze dychavicnych 4mb s llimitom 10gb...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?