reklama

RSSOwl: moudrá čtečka RSS?

RSS čtečky dnes již napevno zakotvily v mnoha počítačích s přístupem k internetu. Nevyhledáváte-li webové alternativy, vyzkoušejte javovskou čtečku RSSOwl.

RSSOwl je jednoduchá RSS čtečka vytvořená pro prostředí Javy. Chcete-li si tento program v počítači spustit, potřebujete tedy příslušné knihovny. Java Runtime Enviroment můžete stáhnout ze stránek společnosti Sun. RSSOwl nevyžaduje instalaci a po rozbalení z distribučního balíčku můžete program rovnou spustit.

Přivítá vás jednoduché rozhraní, které se svým vzhledem podobá běžným nástrojům určeným k práci s elektronickou poštou. Ve sloupci na levé straně se nachází seznam RSS zdrojů, vpravo je pak seznam zpráv z aktuálního zdroje, pod kterým je zobrazen náhled na vybranou zprávu.

Podobně jako je tomu v poštovních programech, umožňuje i RSSOwl změnit toto rozložení tak, že seznam zpráv a náhled na zprávu jsou zobrazeny ve sloupcích vedle sebe. Seznam zpráv lze také skrýt úplně, čímž získáte větší prostor pro zobrazení obsahu RSS zprávy. Samozřejmě ne všechny zdroje nabízí celý článek v RSS, takže tuto funkci využijete zřídkakdy.

Štítkování nechybí

Mnohem praktičtější je seskupování zpráv podle určitého kritéria. Tím může být datum zprávy, její autor, kategorie nebo téma. V pokročilých možnostech seskupování najdete stav, připíchnutí, štítek, hodnocení a zdroj. Po výběru seskupovacího kritéria se zprávy v seznamu seřadí do stromové struktury.

Klepněte pro větší obrázek
RSSOwl a seskupené zprávy

Připíchnutí (přišpendlení) zpráv provádíte pomocí kontextové nabídky v seznamu zpráv. Na stejném místě lze také ručně měnit příznak přečtení zprávy. Pro štítkování je připraveno pět výchozích položek, pomocí kterých si zprávu označíte k pozdějšímu přečtení, přidáte informaci o tom, že ji považujete za důležitou, že se týká vaší práce atd. S každým štítkem je spjato barevné označení zprávy v seznamu. Přišpendlené nebo oštítkované zprávy se objeví v samostatné kategorii v seznamu zdrojů.

V každé zprávě je samozřejmě odkaz na webovou stránku, ze které pochází. V RSSOwl není problém jednoduše zavolat výchozí webový prohlížeč a stránku v něm zobrazit. Stejně tak si můžete odkaz na příslušnou webovou adresu zkopírovat do schránky, případně vyvolat okno poštovního klienta, do kterého RSSOwl vloží název odkazovaného článku a jeho URL.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam funkcí v kontextové nabídce

Protože většina uživatelů RSS používá více zdrojů, přijde vhod možnost vyhledávání. Políčko, do kterého zadáváte hledaný výraz, je umístěno v záhlaví a dovolí vám nastavit, které části zpráv chcete prohledávat. Standardně jsou nabízeny pouze titulky, prohledávat lze však celou zprávu. Hledání můžete omezit i na autora článku v RSS, kategorii, zdroj a přílohy zprávy. Hledání lze uložit a později znovu vyvolat ze seznamu zdrojů.

Zdroje zpráv a jejich údržba

Zdroje RSS zpráv je možno třídit do složek a vytvářet si tak jednoduchou strukturu zlepšující orientaci v seznamu. RSSOwl dovede zobrazit všechny nově přijaté zprávy nezávisle na tom, ze kterého zdroje pocházejí a v jaké složce máte zdroj umístěn. To je u RSS čteček samozřejmě nezbytnost, protože nikdo asi nemíní zdlouhavě procházet rozsáhlý seznam zdrojů.

Podobně jako seznam zpráv, i seznam zdrojů lze různě seskupovat a filtrovat. U každého záznamu s RSS zdrojem je kromě názvu a URL uveden také interval aktualizace. Konkrétní RSS zdroj si můžete nechat automaticky seskupovat nezávisle na nastavení ostatních. Aby vám seznam zpráv nepřerostl únosnou mez, je předvoleno omezení na 200 nejnovějších zpráv, které se u zdroje ponechají. Tuto hodnotu můžete popřípadě změnit.

Klepněte pro větší obrázek
Úprava RSS zdroje

Další omezení, která RSSOwl nabízí, se týkají staří zpráv. Autoři zvolili hodnotu třiceti dnů, nicméně tuto možnost standardně neaktivovali. Kromě toho můžete zprávy nechat smazat ihned po jejich přečtení. U zdroje navíc najdete volbu umožňující jeho zobrazení po startu programu.

Možnosti rozšiřování funkcionality

RSSOwl počítá s rozšiřováním funkcionality pomocí doplňkových modulů stažených z internetu. V nabídce je však zatím jenom experimentální podpora pro diskusní skupiny. RSSOwl přichází vybaven rozsáhlým seznamem RSS zdrojů, který mu autoři dali do vínku. Další zdroje můžete samozřejmě přidat ručně, stejně jako lze výchozí zdroje odstranit. V nabídce najdete možnost importu seznamu zdrojů z XML souborů nebo OPML.

Klepněte pro větší obrázek
Načtený seznam dostupných rozšíření

Tato jednoduchá čtečka RSS nabízí všechny základní funkce, včetně pokročilejších, jako je štítkování. Z hlediska funkcionality asi není u programu tohoto typu nic víc potřeba. Jakožto uživateli Windows Vista mi však chyběla podpora RSS zdrojů přidaných do systému například přes Internet Explorer. Pro někoho může být na překážku také absence češtiny, resp. vůbec lokalizace programu.

RSSOwl 2.0 Preview
RSS čtečka
zdarma
Gigamania.cz
Klepněte pro větší obrázek

jednoduché používání
vyhledávání
štítkování

Klepněte pro větší obrázek

čeština
podpora zdrojů ve Windows Vista

Témata článku: GigaMania, Čtečka, RSS, Java Runtime

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Bob 12. 11. 2007 12:07:27
    Skusil som to www.livenews.sk a vyzera to fakt dobre, len asi treba pockat...
  • trejlu 11. 11. 2007 22:51:22
    Mám na mysli celé zprávy, tedy i www stránky.
  • trejlu 11. 11. 2007 21:15:35
    V současné době používám Novinky v Opeře a na některé kanály Thunderbird....
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 100

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 34

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

** Novinka od Asusu míří přímo proti MacBooku od Applu ** Nabídne daleko více výkonu za stejné peníze

2.  12.  2016 | David Polesný | 144

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 73


reklama