Revoluční The Machine od HPE se blíží do finále, základem bude obří paměť s memristory

  • HPE představila prototyp počítače The Machine
  • Architektura sází především na rychlou paměť z memristorů, která se nevymaže po vypnutí
  • Nová architektura je důležitá pro rychlou analýzu big data a sází na optický přenos dat

Už v roce 2014 představila ještě tehdejší společnost Hewlett-Packard (poté došlo k rozdělení) zcela nový typ počítače s označením The Machine, který staví především na novém typu pamětí – memristory. Oproti klasické operační paměti dokáží memristory udržet data i po odpojení napájení, nabízí přitom kapacitu jako třeba SSD a rychlost operačních pamětí.

Důležitou částí The Machine je i masivní použití optického spojení uvnitř samotného počítače při spojení procesorů a paměti, stejně tak mezi jednotlivými servery. Jak se podařilo HPE (Hewlett Packard Enterprise) posunout vývoj a co ukázal přestavený prototyp?

Hlavní je paměť, nikoli procesor

The Machine obrací původní principy a architekturu počítačů, na které jsme zvyklí už od prvních počítačů a serverů založených na principech Johna von Neumanna. Na prvním místo totiž staví právě velkou a rychlou paměť, která je díky optickému spojení k dispozici s extrémně nízkou latencí.

Klepněte pro větší obrázek
Celá struktura a popis základních částí

V dnešní době totiž přichází neuvěřitelný rozmach v množství dat, která je nutné nějakým způsobem zpracovat. Problém tak je, že procesor u big data většinu času čeká, až se data zkopírují například z disku do operační paměti nebo v rámci operační paměti. Zjednodušeně řečeno, úzkým hrdlem se stává právě rychlost a kapacita pamětí, nikoli samotný výpočetní čip.

Klepněte pro větší obrázek

A právě pro tyto případy je The Machine navržen a je jasné, že minimálně z počátku jde o počítač, který bude zaměřen především na serverovou oblast, kde je dnes velká konkurence. HPE by s takovou technologií mohla předčit současné systémy klidně i o řády z pohledu rychlosti, efektivity a ceny,

Kapacita pamětí v terabajtech

Prezentovaný prototyp serverů obsahoval v rámci dvou modulů celkem 8 TB memristorové paměti. Jak lze vidět na fotografiích, každý modul obsahuje v levé části SoC, od kterého vede optické spojení X1 photonics k modulům jednotlivých modulů pamětí s celkovou kapacitou 2 TB až 4 TB. Na vzdálenost 30 až 50 metrů se pyšní propustností až 1,2 Tb/s.

Klepněte pro větší obrázek
Paměťové moduly postavené na memristorech

The Machine zatím využívá upraveného Linuxu a HPE pochopitelně vytváří i nové nástroje pro programátory, aby bylo možné využít schopností nové architektury na maximum. HPE uvolňuje na Github první balíčky už od června tohoto roku a postupně by se měly objevit i kompletní aplikace pro analýzu dat. Simulace už nyní ukazují, že v určitých úlohách lze dosáhnout až 8 000x rychlejšího zpracování než u standardní architektury.

Na trh se postupně dostanou nejdříve části

Protože vývoj The Machine ještě nějakou dobu potrvá, HPE plánuje, že začne na trh alespoň postupně uvádět části, které lze využít i v rámci současných počítačových architektur.

Klepněte pro větší obrázek
Detail X1 Photonics pro optické spojení

V roce 2018 či 2019 by tak mělo HPE nabídnout nevolatilní (stálá, udrží data i po odpojení napájení jako třeba SSD nebo HDD) paměti NVM. Půjde o paměti ve stylu 3D Xpoint od Intelu – rychlosti jako u operačních pamětí DRAM, ale kapacita jako u klasických disků. Tyto paměti tak budou konkurovat trhu DRAM, protože je bude možné osadit do stejných slotů.

Klepněte pro větší obrázek

Další částí, která bude uvolněná nejdříve samostatně, je i technologie X1 photonics pro rychlé optické spojení, které by mělo cílit na servery a úložiště. Na trhu se objeví ale nejdříve v roce 2018 nebo 2019.

Klepněte pro větší obrázek
Plány HPE pro The Machine a jednotlivé části

Zatím tak není jasné, kdy se dočkáme finálního „Stroje“ jako celku. Možná totiž HPE zkrátka postupně dostane jednotlivé technologie do současných systémů a produktů, přičemž postupnou produktovou evolucí se z nich „The Machine“ nakonec vyvine.

Témata článku: Technologie, Počítače, Cloud, Čipy, Servery, Superpočítače, Datacentra, Hewlett Packard Enterprise (HPE), 222

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vransen 2. 12. 2016 17:51:08
    Bude zajímavé to sledovat, ale že by se jednalo o nějaký přelom v...
  • Flames626 2. 12. 2016 14:40:31
    Cool projekt "Northern Lights" ožíva :D len aby im nakoniec z The Machine...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5