Revoluce: Microsoft nabídne instalaci cizích prohlížečů

Pokud se Microsoft domluví s Komisí, na uživatele Windows 7, Vista a XP brzy vyskočí nový dialog s možností výběru alternativního prohlížeče. Blíží se konec antimonopolních válek?

Když dala Evropská komise na začátku roku za pravdu Opeře v antimonopolní při okolo Microsoftu, Windows a předinstalovaného Internet Exploreru, jen málokdo asi předpokládal, že se nakonec Microsoft (skoro) plně podvolí přání Jona von Tetzchnera, šéfa Opera Software. Po necelém půlroce nejprve Microsoft svolil k možnosti odinstalovat Internet Explorer v novém Windows a posléze přišel s novou evropskou edicí „E“, která by byla na starém kontinentu distribuovaná bez internetového prohlížeče.

V pátek však Microsoft přispěchal se zcela novou nabídkou, kterou Komise s nadšením kvitovala, a pokud ji po detailním prostudováni příjme za svou, v Evropě bude nejvyšší unijní výkonný orgán s Microsoftem opět zadobře a antimonopolní kauza, kterou nastartovala Opera, pravděpodobně skončí.

Internet Explorer budete moci zablokovat

Oč tedy jde? Pokud se Microsoft domluví s Komisí, v Evropě by se měl prodávat plnohodnotný operační systém s prohlížečem. Jak již bylo slibováno v edici „E“,OEM prodejci budou mít možnost předinstalovat libovolný alternativní prohlížeč a Microsoft je dle svých slov nebude „šikanovat“.

Každý majitel nových Windows 7 nicméně bude mít možnost Internet Explorer zapnout a vypnout. Nebude se jednat o doslovnou odinstalaci, jelikož jeho jádro používají i další systémové aplikace včetně průzkumníku, podle návrhu Microsoftu ale „zablokováním“ ze systému zmizí jakýkoliv odkaz na spuštění prohlížeče a zmizí také z Windows Update. Aplikací třetích stran, které používají jádro prohlížeče, respektive jeho API, se ale vypnutí nedotkne, nebo ve velmi malé míře. 

 Klepněte pro větší obrázek
IE nesmažete, pouze zablokujete, technicky to prostě není možné

Microsoft doslova píše, že za internetový prohlížeč považuje okno, nabídku a ikony, samotné jádro tedy bude mimo jiné i z bezpečnostních důvodů podléhat automatické aktualizaci. Zde se ani jiná možnost nedá čekat, nad jádrem internetového prohlížeče totiž Microsoft svůj operační systém staví už déle než deset let a to je tedy do něj plně zasazené. Jakmile bude prohlížeč zablokován, jeho soubory se přenesou do oblasti pro zálohy a zde budou čekat na případnou obnovu.

Dialog pro výběr prohlížeče bude na XP, Vista a Sedmičkách

A nakonec to revoluční. Opera na svém webu v zimě psala, že by ocenila při instalaci Windows například nějaký výběrový dialog, kde by se uživatel rozhodl, jaký prohlížeč se bude v systému používat. Takzvaný „ballot“ v Sedmičkách skutečně bude a během několika měsíců po případném přijetí plánu ze strany EK by se měl objevit pomocí automatické aktualizace i ve Windows XP a Vista.

Klepněte pro větší obrázek'
Jeden z návrhů evropského dialogu pro výběr prohlížeče
ve Windows XP, Vista a 7

Zobrazí se pravděpodobně po prvním startu počítače těm evropským uživatelům, kteří budou mít jako výchozí prohlížeč nastavený právě Internet Explorer. Dialog bude obsahovat dva odkazy a krátký popis. První odkaz povede přímo k instalačnímu balíčku prohlížeče, druhý pak na webové stránky výrobce alternativního prohlížeče. Přesná podoba dialogu zatím není jasná, Microsoft ji ale nastínil v dokumentu, který je součástí nabídky.

Microsoft v Evropě píše dějiny

Microsoft se samozřejmě snaží, aby se Komise rozhodla co nejdříve, uvedení Windows 7 se totiž blíží mílovými kroky. Pokud se Komise vyjádří kladně (a podle prvních indícií zde ta možnost skutečně je), Microsoft by stihl upravit Windows ještě před říjnovým uvedením a Evropané by se tak vyhnuli komplikacím. Mozilla se již vyjádřila kladně, návrh se ji samosebou líbí – ostatně mít zdarma odkaz na svůj produkt přímo v operačním systému, který používají stovky milionů uživatelů, kdo by to odmítl? Opera si nechce zkazit renomé, rozhodnutí ji očividně překvapilo, a tak zatím přešlapuje na místě a ve svém vyjádření konstatuje, že se chce nejdříve seznámit s materiály Microsoftu (zde jsou). Google prozatím nevydal žádné vyjádření.

Tak či onak, tato nabídka Microsoftu je zatím nejpřijatelnější pro všechny a docela bezprecedentní – víceméně uzavírá letité antimonopolní spory, které započaly již v devadesátých letech minulého století na východě USA. Evropa, respektive její Komise, rozhodnutí Microsoftu vítá, a tak se možná během několika týdnů až měsíců dočkáme po čase opět historického rozhodnutí. Pro Operu to ovšem rozhodně není konec, její šéf ostatně i nám v loňském rozhovoru řekl, že bude spokojen až ve chvíli, kdy budou podobná pravidla platit nejen v Evropě, ale na celém světě. Splní se tento velký sen malé norské společnosti? Co myslíte? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

 Poděkování @erben, který se zprávou přispěchal na službě Twitter.

Témata článku: Microsoft, Byznys, Prohlížeče, Právo, Internet Explorer, Dialog

428 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tobaz 4. 12. 2009 16:08:14
    Vidím že odborníku je tu víc, bože chraň nás před takovýma, přeinstalovat...
  • -pedro- 1. 8. 2009 12:48:46
    A to je jako podle vas spatne? Ciste obecne (o vasich nazorech k...
  • -pedro- 1. 8. 2009 12:35:35
    Ne nema, protoze vy si neuvedomujete, ze existuje velka skupina uzivatelu,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 41

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

Včera | Pavel Tronner | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?