reklama

Registry Mechanic: opraví poruchová Windows

Nejenom instalace a odebírání různých programů ze systému mění hodnoty v registrech Windows. I při běžné práci řada aplikací zapisuje do registru nejrůznější informace o svém nastavení. Časem se z registru stane zbytečně velký seznam nepotřebných informací, které jsou načítány do operační paměti a zabírají cenné místo, které by využili spouštěné aplikace. Na pomoc přicházejí speciálně vytvořené čisticí a optimalizační programy.

 Plusy / minusy
 + pečlivá kontrola
 + defragmentace registrů
 + automatické zálohování 
 – rychlost

V internetových archivech a pomocí vyhledávačů najdete spoustu programů, které se specializují na čištění registrů, případně toto nabízejí jako součást kompletního čištění počítače od elektronického smetí. Řada z těchto programů je zdarma, mnoho je jich k dispozici jako shareware, kdy si můžete před nákupem vyzkoušet jejich funkce.

Jednodušší programy z této kategorie mají jednu zásadní nevýhodu. Tou je nemožnost jakkoli ovlivnit proces čištění registrů. Pokud jste podobné programy vyzkoušeli, možná jste již narazili na problém, kdy po „optimalizačním“ zásahu nebylo možno spustit některé programy nebo hry. Lepší programy by měly nabídnout možnost zvolit, které části registru budou kontrolovány, co vše je možné smazat, neměla by chybět možnost zálohování. Všechno a ještě něco navíc nabízí program recenzovaný v tomto článku, Registry Mechanic, jehož plnou verzi jste mohli najít na CD příloze časopisu Computer v čísle 12/06.

Důkladná kontrola registrů si žádá čas

Po spuštění vás přivítá výběr tří skupin operací, které lze s programem provést. První je samozřejmě čištění registru, druhou je optimalizace registrační databáze a třetí funkce umožňuje provést zmenšení velikosti registrů – odstraní prázdná místa a provede jakousi obdobu defragmentace.

Klepněte pro větší obrázek

Trvalou optimalizaci registrů zařídíte jedním klepnutím

Hloubkové prohledávání registrů trvá několik minut, záleží samozřejmě na jejich velikosti a množství dat v nich uložených. Program nepatří k nejrychlejší, což je ale dáno jeho pečlivostí. Protože čištění registrů není činnost, kterou bychom prováděli denně, myslím, že chvíle čekání nikomu neublíží.

Kontrola systému se skládá ze dvanácti položek. Program nejprve zkontroluje záznamy v registrech a integritu dat v registrech uložených. Poté se pustí do kontroly záznamů o instalovaných písmech, cestách k souborům s nápovědou, informací o sdílených knihovnách DLL. Zkontroluje také platnost cest k programům spouštěným po startu systému. Prohlédne a vyhledá chybné záznamy v seznamu programů, které je možno odebírat standardní cestou ze systému. Zkontroluje virtuální zařízení, zástupce k programům (na Ploše, v MRU seznamech atd.), propojení přípon souborů se spustitelnými aplikacemi a nakonec provede ještě důkladnou hloubkovou kontrolu registrů.

Klepněte pro větší obrázek

Kontrola systému je rozdělena do několika částí

Během kontroly počítače jste informováni o počtu nalezených problémů v jednotlivých kontrolovaných skupinách. Nechybí grafický ukazatel znázorňující průběh kontroly aktuální skupiny i celého počítače.

Vyberte si způsob opravy

Jakmile je kontrola systému dokončena, zobrazí se seznam nalezených problémů. Ten je opět rozdělen stejně jako kontrola do dvanácti částí. Zobrazit si můžete také všechny nalezené problémy najednou. Ve výchozím stavu jsou všechny položky v seznamu nalezených problému aktivní a je k nim přiřazena výchozí akce pro nápravu (nejčastěji odstranění chybného záznamu).

Položky, které nechcete opravovat, můžete jednoduše deaktivovat odstraněním příslušného zatržítka. Každý problém je ohodnocen stupněm důležitosti, v seznamu dále vidíte umístění v registrech. Poklepáním nebo stiskem pravého tlačítka zobrazíte seznam možných řešení vybraného problému. Kromě smazání je to tedy ponechání záznamu v tom stavu, v jakém se momentálně nachází. Pokud je k dispozici možnost nahrazení jinou hodnotou, můžete tak učinit. Když záznam ponecháte bez opravy, objeví se při příští kontrole. Tomu zabráníte vložením do seznamu ignorovaných položek.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam nalezených problémů spolu s popisky

Následná oprava vybraných položek je již v porovnání s kontrolou otázkou okamžiku. Při kontrole a opravách registru je automaticky vytvářena záloha. Její obsah si můžete kdykoli prohlédnout a vybrané položky v případě potřeby zase snadno do registru vrátit.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam provedených záloh – poklepáním zobrazíte zálohované položky

Kompaktní registry ulehčí počítači

Po smazání hodnot z registru vzniknou hluchá místa, která ale zbytečně zabírají místo v registrech. Pomocí funkce Compact Registry se jich můžete snadno zbavit. Před spuštěním této funkce program nabízí vytvoření záchranného bodu obnovení systému. Program následně zablokuje obrazovku a zkontroluje aktuální stav registrů. Poté zobrazí výsledek, ve kterém se dozvíte, kolik místa v kb a % můžete zmenšením registrů získat. Pokud jste rozhodnuti, spustíte proces, který si po dokončení vyžádá restart počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Udržovaný počítač nevyžaduje častou defragmentaci registrů

V nastavení programu najdete možnost celý proces čištění registrů zautomatizovat. Nemyslím ale, že je dobré bez rozmyslu nechat na programu, aby veškeré nalezené problémy opravil automaticky bez možnosti vašeho zásahu. Dále zde můžete změnit seznam prohledávaných částí systému, cesty ke složkám, ve kterých bude ověřována platnost zástupců k souborům, a seznam ignorovaných položek.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení programu řadu věcí zautomatizujete

Registry Mechanic je povedený program, který není zbytečně složitý, ale nabízí pečlivé čištění registrů spolu s možností uživatelského zásahu do prováděných oprav. Zde nabízená defragmentace registrů rozhodně není u jiných programů samozřejmá, často si za ni na rozdíl od Registry Mechanicu musíte připlatit.

 Registry Mechanic 5.2
 čistič registrů
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  PC Tools
 web  www.pctools.com/registry-mechanic 
 cena  29,95 USD
 operační systém   Windows 9x/2000/XP

Témata článku: Windows, GigaMania, Regedit

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • PaS 16. 3. 2007 6:44:29
    proč to čištění nemá Microsoft v systému ? já ty XP neukradl,já mu je...
  • houba 14. 7. 2006 16:47:06
    To je nesmysl, registr je jeden - je sice fyzicky tvořen více soubory,...
  • Rookie 14. 7. 2006 0:05:16
    V zimě jsem Registry Mechanic zkoušel, ale na jaře jsem přešel na WinASO...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 350

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama