Ředitel Opera Software: Když jsou standardy filozofií

Dostali jsme jedinečnou příležitost – naživo vyzpovídat generálního ředitele Opera Software. Žije podle standardů?
Kapitoly článku

Kdo by neznal Operu – webový prohlížeč, který si v závislosti na zkoumaném státu drží nejčastěji třetí až čtvrtou pozici ve statistikách tržního podílu. Za jeho vývojem stojí norská společnost Opera Software, po ukončení vývoje Netscapu nejstarší současná společnost, která má vývoj prohlížeče jako klíčový předmět podnikání. Opera Software v těchto dnech otvírá pobočku v Praze. Při té příležitosti do Česka přicestoval zakladatel a generální ředitel společnosti Jon Stephenson von Tetzchner.

Když chtěl ředitel PR Opery Tor Odland dát příležitost českým novinářům svého nadřízeného vyzpovídat, kontaktoval na základě doporučení českých zaměstnanců firmy právě naší redakci. Čtenáři Computeru a Živě.cz tak mají jedinečnou příležitost alespoň na několik minut vidět svět očima výrobce jednoho z alternativních webových prohlížečů. Nejdříve ale dovolte malé zastavení u samotné Opery a jejího výrobce.

Krátce o Opeře

Vizí společnosti, nutno říci, že dobře naplňovanou, je poskytovat ten nejlepší prožitek z prohlížení webu na jakémkoli zařízení. V současnosti je možné (díky jeho na platformě nezávislému jádru) tento prohlížeč provozovat na více než dvou desítkách platforem – obligátními PC počínaje a televizory Sony Bravia konče. Na platformě PC je Opera momentálně funkčně nejvybavenějším a přitom co do velikosti instalačního balíku nejmenším rozšířeným webovým prohlížečem.

Klepněte pro větší obrázek
Skoro tři desítky platforem, na nichž spustíme Operu

Desktopový prohlížeč však při srovnání podle počtu zákazníků není klíčovým byznysem firmy. Nejvíce osob používá mobilní varianty Opery, zejména populární Operu Mini. Obchodní model tohoto prohlížeče je popsán dále v rozhovoru. Na tomto místě jen vyzdvihněme, že služba každý měsíc zpracuje přibližně 1,5 miliardy webových stránek.

Společnost Opera Software má přibližně 450 zaměstnanců čtyřiačtyřiceti národností. Pobočky najdeme kromě mateřského Norska i ve Švédsku, Polsku, USA, Japonsku, Číně, Korei, Indii a nově i v České republice. Pražská pobočka má v tuto chvíli šest zaměstnanců, plánem je tento počet ještě letos zdvojnásobit.

Klepněte pro větší obrázekJon Stephenson von Tetzchner

CEO společnosti Opera Software se narodil 29. srpna 1967 v islandském Reykjavíku. Spolu s Geirem Ivarsøyem pracovali v první polovině devadesátých let pro norského telekomunikačního operátora Telenor na vývoji prohlížeče MultiTorg Opera.  Telenor projekt nakonec uzavřel, Tetzchner a Ivarsøy však v roce 1995 k programu odkoupili práva a pokračovali ve vývoji už pod zkráceným názvem Opera.

Jaké cíle sledujete založením pobočky zde v České republice? Kolik například budete mít zaměstnanců, jaké zde budete vyvíjet produkty apod.?

Nestanovili jsme si cíl v počtu zaměstnanců, které musíme přijmout. Chytré lidi totiž rádi přijímáme bez ohledu na to, kde se zrovna nacházejí. Pokud tedy bude právě zde dost chytrých lidí, nic jim nebrání u nás pracovat. Klíčové ale je, aby lidé byli spokojení, abychom udrželi dobrou pracovní atmosféru. Pro tento rok by bylo dobré zaměstnat dalších šest osob.

Přicházejí někteří zaměstnanci české pobočky z Norska? Jsou s tím spokojeni?

Ano, naši čeští zaměstnanci u nás pracovali už v Oslu. A ano, jsou spokojeni, jsou šťastní. Do Norska se stěhovali, protože chtěli pracovat v Opeře. Časem si ale někteří řeknou, že je sice skvělé v Opeře pracovat, ale že by chtěli domů. Což však můžeme spojit dohromady tím, že je necháme jít domů a zároveň pokračovat v práci pro Operu. Pro lidi, kteří chtějí cestovat, máme zároveň výměnný program, kde zaměstnanec může požádat o výměnu do jiné pobočky. Dokonce jeden z místních zaměstnanců byl několik měsíců na výměně v Číně. Ve výběru pracovního místa necháváme svobodu, všichni zaměstnanci jsou zde v Praze, protože to oni sami chtěli.

Popište prosím, jak funguje Opera Mini.

Všechny naše aplikace pro všechny platformy mají společné renderovací jádro, které je na platformě nezávislé. V případě Opery Mini samozřejmě nemůže být renderovací jádro prohlížeče vloženo do Java aplikace. Místo toho pracuje v pozadí, na našich serverech, jejichž prostřednictvím dostává uživatel Opery Mini požadované webové stránky.

Obchodní model Opery Mini funguje zejména díky prodeji aplikace a služeb v ní našim partnerům. Tedy uživatel si stáhne a používá Operu Mini zadarmo, my ale máme příjmy z licencování tohoto produktu partnerům, jakým je třeba i český T-Mobile se svou službou Web'n'Walk. Druhým zdrojem zisku je prodej služeb uvnitř samotné aplikace. Partneři nám platí například za výchozí používání právě jejich vyhledávacího stroje.

Jak velkou zátěž generuje Opera Mini na vašich serverech?

V současnosti je to zhruba 1,5 miliardy stránek měsíčně. Je to sice obrovské číslo, ale pořád nic, co by bylo možno porovnat například s přenosy Googlu, které jsou asi dvou až trojnásobné. Počet uživatelů i obsloužených stránek ve službě Opera Mini roste. Od června roku 2006 vyšplhal z ničeho až na současný počet.

Nevyděláváme sice nijak obrovské peníze, věřím ale, že máme funkční obchodní model. I operátoři, kteří od nás Operu Mini licencují, přišli na to, že internet v mobilu funguje. A to je přínosné pro obě strany.

Na lidech dokážeme vypozorovat jednoznačné chování. Pokud chtějí změnit svůj prohlížeč, několik jich zkusí a nakonec stejně skončí u Opery. Musíme tedy získat i vás  :-) Jste-li malá společnost a vašimi konkurenty jsou obří korporace, musíte při vývoji naslouchat svým uživatelům. Musíte přinášet inovace. Když nějakou vymyslíme, musíme s ní přijít první, musíme si udržet náskok. To se samozřejmě vždycky nepovede. Zároveň se ale snažíme hledat cesty, jak udělat web a jeho prohlížení efektivnějšími.

Považujete za úspěch podporu miniaplikací (widgets) v Opeře? Nejsou v době Windows Vista Widgets už mrtvé?

Podpora miniaplikací (widgets) má za cíl vznik celé platformy. Považujeme za dobrý nápad moci v prohlížeči pracovat s těmi samými miniaplikacemi, které si později přetáhnete na plochu či do svého smartphonu nebo Wii. Na stolech konsorcia W3C momentálně leží návrh (draft) standardu právě pro miniaplikace. Poprvé v historii tak budete moci napsat aplikaci, která poběží všude. A to je přesně důvod, proč si myslím, že naše miniaplikace pořád mají budoucnost.

Nabízíme miniaplikace, které už byly staženy milionkrát, což je obstojné číslo. Tato technologie zjevně má něco, co uživatele přitahuje. Miniaplikace ve Windows Vista nejsou tak zajímavé, proto, že jsou omezené pouze na tento operační systém. Klíčové jsou standardy a my se snažíme být první, kdo je implementuje. Nezávislost na platformě je přitom velmi důležitá. Na světě je asi 1,2 miliardy osobních počítačů. Mobilních telefonů je mnohem více (asi 3 mld.) a zhruba 1,2 miliardy kusů jich je za rok vyměněno za nové. To nemůžeme ignorovat.

Témata článku: Software, Prohlížeče, Internet, Opera, Standard, Mini, Opera Mini, Monopoly, Oslo, Wii U, Draft, Sony Bravia

157 komentářů

Nejnovější komentáře

  • me 12. 3. 2008 11:06:47
    1) Pokud je aplikace soucasti OS, je zpravidla zaiistena i jeji...
  • me 12. 3. 2008 11:00:23
    pokud je pro (vsechny?) prohlizece tak tezke splnit ACIT testy, je otazkou...
  • Ten co už nechce nikdy IE 25. 2. 2008 13:13:29
    Přesně. Nedřív vyvjíted web pro operu, pak doladit pro firefox(většinou...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 111

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?